ASDA-B2 Servo Sesi

Kullanıcı avatarı
dnud
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

ASDA-B2 Servo Sesi

Mesaj gönderen dnud »

Merhaba,

Biri frenli diğeri frensiz olmak üzere ECMA serisi iki motoru ASDA-B2 sürücü ve AS200 serisi PLC ile kontrol ediyorum. Frensiz motoru tam olarak istediğim gibi kontrol edebildiğim halde, frenli motoru sürmeye çalıştığımda aşağıdaki linkteki videodaki gibi bir ses duyuyorum. Motoru da süremiyorum.

Videoda iyi göründüğünden emin değilim ama: ilk bölümde frenin motoru serbest bıraktığı görünüyor. Yani frende sorun yok. Sonraki bölümde ise pozisyon komutu veriyorum fakat motordan çıtırdı şeklinde ses duyuluyor ve mil dönmüyor, sabit kalıyor.

Nereden şüphelenmeli, neye dikkat etmeliyim?

Video linki: https://transfernow.net/6831w4f7vu0z
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: ASDA-B2 Servo Sesi

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Sürücüde donanımsal kaynaklı bir sorun olup olmadığını anlayabilmek için; Servo sürücü ServoON konumunda ve Motor freni açık iken P4-05 parametresine girin. Bu parametre size JOG hızınızı rpm cinsinden girmenizi isteyecektir. 20 gibi bir değer tanımlayıp set tuşuna basın. Ardından servo sürücü ekranında -JOG- ifadesi belirecek bundan sonra yukarı veya aşağı ok tuşuna bastığınızda servo motor 20.0 rpm hızında dönüyor sorunsuz olması gerekmektedir.

Eğer sorun devam eder ise, öncelikle Sürücüyü resetleyin ve U-V-W kablolarının sıralamasını kontrol edin standart kablo renkleri sırası ile Kırmızı-Beyaz-Siyah olmalıdır. Eğer elinizdeki sürüclerin güçleri aynı ise motorları yer değiştirip çalışmayı gözlemleyin. Sorun hala çözülmez ise gözlemlerinizi bu başlık altında paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışabilirim.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“AC Motor Sürücü Forum” sayfasına dön