Delta VFD-EL Mach3 ile sürmek

Kullanıcı avatarı
alidemir
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Delta VFD-EL Mach3 ile sürmek

Mesaj gönderen alidemir »

Merhabalar, bitirme projemde halihazırda toplanmış bi CNC tornanın otomasyonunu düzeltmem gerekiyor. Mach3 kullanıyorum fakat kontrol kartında analog voltaj çıkışı bulunmamakta. Rs485 protokolü kullanıp VFD ye frekans bilgisi göndermeye çalışıyorum.
Ekte paylaştığım usb, usb den rs485 dönüştürücüsü. Usb den çıkan iki kabloyu ethernet portunun 4 ve 5 pinlerine bağlıyorum.
Parametrelerim şu şekilde:
P02.00 = 4 (rs485)
P02.01 = 3
P09.00 = 1 (istasyon no)
P09.01 = 1 (9600 bds)
P09.04 = 6 (8bits, no parity, 1 bit)

Bu şekilde vfd ile haberleştiremiyorum.
Delta vfd haberleşme test programıyla da denedim otomatik haberleşme protokolü tanımlama aracı var bir türlü haberleşme sağlayamadım. 7 bits even 1 protokolü dahil herşeyi denedim sonuç alamadım. Kullandığım dönüştürücü half duplex yani aynı anda olmamak koşuluyla sinyal alıp gönderebiliyor. Rs232 to Rs485 dönüştürücü alıp denemeyi düşünüyorum hiç bu konuda tecrübe etmiş bi ustam var mı? Öğrenciyim bu konularla ilk kez ilgileniyorum projemin son adımı olarak spine hız ayarının yapılması kaldı. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
bayram.caliskan
İletişim:

Re: Delta VFD-EL Mach3 ile sürmek

Mesaj gönderen bayram.caliskan »

Frekansı rs-485 ile gönderecekseniz p02-00'ı 3 ayarlamalısınız çünkü 4 üzerindeki potansiyometredir. komut kaynağıda haberleşmemi eğer harici terminalde se onuda 1 ayarlamalısınız.
Bayram Çalışkan
Endüstriyel Otomasyon Teknikeri
Besta Makina Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi
Kullanıcı avatarı
alidemir
İletişim:

02.00 3 yaptım ezberden yanlış yazmışım. Komutları da rs485 üzerinden Mach3 gönderecek ama 1i de denedim onla da çalıştıramadım. Rs232 den rs485 dönüştürücü sipariş verdim onunla deniyicem. Bu şekilde de süremezsem başka alternatif yok. Kartın rölesine pnömatik bağladım aç kapa sinyali gönderecek başka çıkış da yok hızı elle ayarlayalım desek
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Yapmış olduğunuz ayarlara göre sürücüye 8,N,1 (Modbus, RTU) ve istasyon numarası 1 olacak şekilde veri yazmak için parametre ayarlarınızı yapılandırmışsınız. Fiziksel bağlantınızda doğru ise Hexadecimal cinsinden 2001 adresine unsigned decimal biçminde sayı yazıyor olmalısınız (25.00Hz için 2500 decimal sayını yazmalısınız.)

Yazma işlemini sağlaacak cihazında bu protokol ile veri yazdığına emin olunuz. Ayrıca belirtmemiz gerekiyor ki elinizdeki dönüştürücü açıkcası endüstriyel tip bir ürüne benzemiyor.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
bayram.caliskan
İletişim:

Mesaj gönderen bayram.caliskan »

eklemek istediğim husus mach3 kartlar pnp çıkışlıdır. komut kaynağını direkt çalıştıramıyorsanız sürücü klemensleri üzerinde npn pnp jumperlar vardır oradan kartınızın çıkışına göre uygun bağlantıyı yapmalısın.Mesela kartınız npn ise sürücüyü npn ayarladıktan sonra klemenslerden dcm ucunu sisteminizin gndsine bağlayın.MI1 MI2 girişinden ileri geri hareket verirsiniz.
Bayram Çalışkan
Endüstriyel Otomasyon Teknikeri
Besta Makina Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi
Kullanıcı avatarı
alidemir
İletişim:

Turhan yazdı: 10 Tem 2020, 09:50 Yapmış olduğunuz ayarlara göre sürücüye 8,N,1 (Modbus, RTU) ve istasyon numarası 1 olacak şekilde veri yazmak için parametre ayarlarınızı yapılandırmışsınız. Fiziksel bağlantınızda doğru ise Hexadecimal cinsinden 2001 adresine unsigned decimal biçminde sayı yazıyor olmalısınız (25.00Hz için 2500 decimal sayını yazmalısınız.)

Yazma işlemini sağlaacak cihazında bu protokol ile veri yazdığına emin olunuz. Ayrıca belirtmemiz gerekiyor ki elinizdeki dönüştürücü açıkcası endüstriyel tip bir ürüne benzemiyor.
Aslında kullandığım Spindle Talker 2 programı kullanmaya çalıştığım USB den RS485 aracılığı ile arayüz üzerinden spindle ile haberleserek dilediğim frekans komutunu VFD ye gönderebiliyor. Delta VFD nin kendi uygulaması da var haberleşme testini yapmak için. Kullandığım dönüştürücüde sorun olduğunu düşünüyorum. RS232 den RS485 dönüştürücü modül sipariş ettim seri portu kullanarak haberleştirmeye çalışıcam.
Kullanıcı avatarı
alidemir
İletişim:

bayram.caliskan yazdı: 10 Tem 2020, 12:53 eklemek istediğim husus mach3 kartlar pnp çıkışlıdır. komut kaynağını direkt çalıştıramıyorsanız sürücü klemensleri üzerinde npn pnp jumperlar vardır oradan kartınızın çıkışına göre uygun bağlantıyı yapmalısın.Mesela kartınız npn ise sürücüyü npn ayarladıktan sonra klemenslerden dcm ucunu sisteminizin gndsine bağlayın.MI1 MI2 girişinden ileri geri hareket verirsiniz.
Amacım frekans komutu göndererek hız ayarı yapmak. Projenin kullanım amacına göre spindle hızının bilgisayar aracılığıyla kontrol edilmesi gerekiyor. Bilgisayarın seri haberleşme portunu kullanarak RS485 dönüştürücüleri ile VFD ve bilgisayarın haberlesmesini sağlamaya çalışıyorum. MI1 ve MI2 girişlerinin kullanılması sadece önceden ayarlanmış frekansta belirtilen yönde çalışmasını sağlayacak. Mach3 kartı ile VFD birbiriyle haberleşmeyecek. Bilgisayarın seri haberleşme portunu kullanarak haberleşmenin sağlanması gerekiyor
Kullanıcı avatarı
alidemir
İletişim:

bayram.caliskan yazdı: 10 Tem 2020, 12:53 eklemek istediğim husus mach3 kartlar pnp çıkışlıdır. komut kaynağını direkt çalıştıramıyorsanız sürücü klemensleri üzerinde npn pnp jumperlar vardır oradan kartınızın çıkışına göre uygun bağlantıyı yapmalısın.Mesela kartınız npn ise sürücüyü npn ayarladıktan sonra klemenslerden dcm ucunu sisteminizin gndsine bağlayın.MI1 MI2 girişinden ileri geri hareket verirsiniz.
Anlattığım şeyle söylediğiniz şeylerin hiç bir alakası yok ustam
Kullanıcı avatarı
alidemir
İletişim:

İlerleme var ModBus Brain oluşturdum fakat olayın çok ortasından başladığım için aldığım hatanın sebebini anlayamıyorum.

Yaptığım şeyler***
1) Modbus beyin oluşturdum. Oluşturduğum yapıya göre M3 M4 M5 komutlarından yalnız birini gönderiyor. Bu komutlardan herhangi biri aktifken diğerleri deaktif oluyor.
2)Katalogtan Hexadecimal adresine baktım H2000 açma kapama yön bilgisi gönderme adresiymis. Bunun Decimal adresi 8192 ve modbus adresi 48193.
3) 48193 adresini Mach3 modbusta config0 da tanımladım
4)Frekans gönderme adresi ise H2001 ve bunun modbus adresi 48194. Bu adres de config1 olarak tanımlı.
5) Modbus test kısmından 48193 adresine 1, 18, 34 komutları yolluyorum. Bunlar sırasıyla turn off, cw, ccw komutlarını çalıştırır.
6) Endüstriyel Rs232-Rs485 dönüştürücü aldık Delta VFD test programıyla 8N1 kanalından sorunsuz sürülüyor.

Mach3 modbus test kısmı var. Modbus adresine hex veya dec bilgi gönderip VFD nin çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliyoruz. Bu test kısmını altta fotoğrafta gösterdim. Veri göndermeye çalıştığımda ise Illegal Data Address hatası alıyorum.
Screenshot_2020-07-16-20-56-14-583_com.miui.gallery.jpg
Adres numarasını birer birer arttırarak denedim hata devam ediyor.
Aşağıda yaptığım Modbus beynini de paylaşıyorum. Test kısmında VFD yi surebilirsem Beyin M3 S200 gibi komutları benim tanımladığım adreslere frekans yön bilgisi olarak gönderecek. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
alidemir
İletişim:

IMG_20200716_214038.jpg
IMG_20200716_214006.jpg

“AC Motor Sürücü Forum” sayfasına dön