Asda-b2 harici pozisyonlamada home fonksiyonu

Kullanıcı avatarı
Mert2259
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Asda-b2 harici pozisyonlamada home fonksiyonu

Mesaj gönderen Mert2259 »

Merhabalar;
1-)Elimde Asda-b2 servo var ve harici pozisyonlamada sürmeye çalışıyorum. Home işlemi için ne yapmak lazım bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz.
2-) Servoyu istediğim pozisyona gönderdiğimde pozisyona ulaştı bilgisini servonun çıkışlarından mı alacağım yoksa plc içerisindeki özel bitlerden birinden bana sinyal mı gelecek?
3-) Servonun dijital çıkışlarına sinyal ataması yapmak istiyorum ama hangi parametrelerin değiştirilmesi gerektiğini bilmiyorum.
4-) Servo üzerindeki giriş ve çıkışların no ve nc kontak olarak çıkışlarını değiştirmek istediğimizde hangi parametrelerde ne gibi değişiklik yapmak lazım?
Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Asda-b2 harici pozisyonlamada home fonksiyonu

Mesaj gönderen Turhan »

1. PLC programı içerisinde DZRN home bulma komutunu kullanabilir yada kendi home prosedürünüzü işletebilirsiniz.

2. Servo sürücüyü pulse modunda kullandığınız için PLC'nin pulse çıkışı tamamlandı bitini kullanabilirsiniz. Servo pozisyon hareketinin tamamlandığından emin olmak için ise servonun 'sıfır hız' çıkışını da ilave olarak kullanabilirsiniz.

3. Servo sürücünün hangi dijital çıkışını hangi amaçla kullancaksınız? Mesajda belirtiniz.

4. Servo sürücünün dijital output parametreleri P2-18 ~P2-22 aralığıdır. Bu parametre değerlerinin yüzerle basamağı 1 ise NO, 0 ise NC kontaktır:

ASDA-A2 ve B2 Serisi Servolarda Dijital Giriş ve Çıkış Dokümanını inceleyiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Mert2259
İletişim:

Mesaj gönderen Mert2259 »

1-)Servo'nun tür çözünürlükleriyle ilgili biraz anlatım yaparmisiniz.
2-)Servoya puls verip çeviriyorum fakat pozisyon tamamlandığında servo hafif hafif dönmeye devam ediyor. Plc pulse çıkış kablosunu söküyorum servo hareketi kesiyor. Plc 14ss2t modelidir. P1-44 parametre 1600 P1-45 parametre 10 yaptım. Ve dahi çözünürlük ayarlarını ne kadar ayarlamaya çalışsamda pozisyon tamamlandıktan sonra hafifçe dönmesini engelleyemedim . Bunun için nasıl bir çözüm öneriniz vardır.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

1.) Servo Sürücülerde Elektronik Dişli Oranı ile Devir ve Çözünürlük Hesabı

2.) Harici güç kaynağınız ile servonun dahili güç kaynağının (-) sinyallerini birleştiriniz. ASDA-B2 Servo sürücü için COM- 14.Pindir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

sizin dediğinizi yaptım fakat bazen servoyu pozisyona gönderdiğimde display'de görünen rakamlarda değişiklik oluyor. Yani her seferinde plcden aynı frekansı ve pulse gönderiyorum fakat displayda 5 haneli sayının son hanesi oynama yapıyor servonun ucunda yük bağlı değil boşta dönüyor. Pulse kaynağım olan plc'den dir diye 2 tane 14ss2T - 1 tane SA2T plc denedim yine aynısını yaptı.
Autotuning yapabiliyormuyuz keypadte yapsak sorunu çözebilirmiyiz
Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

Merhaba;
ASDA-B2 servoda home işlemini DZRN komutu işlem sırasına göre takip edip yaptım oldu. PLC pulse çıkışına baktığımda pulse değerini sıfır olarak görüyorum izleme tablosundan.
Fakat servonun ekranında da değerlerin sıfırlanmasını istiyorum bunu başaramadım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
DI2 CCLR SİNYALİNİ denedim fakat işe yaramadı bunun için bir parametreye 0 değeri falan mı atamam gerekiyor acaba?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Servo sürücüyü pulse kaynağı ile kontrol ettiğiniz için referans almanız gereken yer PLC'nin pulse gösterge registeridir. PLC içerisinde Home işlemi yapmanız servo sürücünün encoder değerini sıfırlamaz ve ASDA-B2 servo sürücünün ecnoder feedback değeri yalnzıca sürücünün yeniden enerjilenmesi sonrasında sıfır değerini gösterir.

ASDA-A2 gibi bir servo kullanmış olsaydınız servo sürücü üzerinde dahili homing işlemlerini pulse kaynağından bağımsız yaptırıp encoder değerini sıfırlayabilir ve homing işleminden sonra çalışma modunu pulse kaynağına çekip PLC ile pozisyonlamasını sağlayabilirdiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

Turhan Bey elimde malesef ASDA-B2 olduğu için dediğinizi yapamayacağım. PLC pulse datası içerisinde değerlerimi okuyup ona göre bir değerlendirme yapmak benim için yeterli olacaktır. Pulse işlemlerimi bu data alanına göre yapacağım.Sizlere bir sorum daha olucaktır;

ASDA-B2 servoya jog hareket vermek için neler yapmam gerekir acaba bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz?
Ben biraz araştırdım ve şu sonuçlara ulaştım.

1-)DI2 ve DI3 inputlarının P2-12 ve P2-13 parametrelerine JOGU ve JOGD input ataması yapabilirmiyim ?
2-)Eğer yaparsam jog hızını herhangi bir parametreden girmek zorundamıyım ?
Örnek vericek olursak;
DI2'nin P2-12 parametresine eğer JOGU inputunun parametresi olan 37(nc) [137 (no)] sayısını yazarsam DI2 artık bundan sonra JOG hareketini mi yapacaktır ?
DI3'ün P2-12 parametresine eğer JOGD inputunun parametresi olan 38(nc) [138 (no)] sayısını yazarsam DI3 artık bundan sonra JOG hareketini mi yapacaktır ?

3-)PT mod ile çalışıyorum(Harici pozisyonlama) PR mod'a geçme şartı varmıdır bu sorduklarımın

Eğer çözümlemem doğru ise JOG hızını nerden girmem gerekir onuda yazarsanız sevinirim.
Kolay gelsin .
İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

1. P2-12: 0137(ileri jog) ve P2-13: 0138(Geri jog) tanımlayarak DI2 ileri jog sinyali ve DI3 geri jog sinyali olarak şartlanabilir. DI2 CN1 konnektoru üzerinde 10.pin, DI3 CN1 konnektoru üzerinde 34.pin'e denk gelmektedir.

2. Sürücü üzerinde P4-05 parametresi rpm cinsinden JOG hızıdır ve default değeri 20.0rpm dir.

3. ASDA-B2 sadece pulse modunda pozisyonlama gerçekleştirdiği için Dahili pozisyonlama moduna geçemezsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
d1esell
İletişim:

Mesaj gönderen d1esell »

Merhaba elimde ASDA-B2 SERVO bulunmakta olup cihaza asda soft yazılımıyla bağlanıp parametrelerini değiştirmek istiyorum.
Bu yapmak istediğim işlem mümkün müdür ?
Mümkün ise eklediğim dosyalardaki yolu mu izlemeliyim
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“Servo Forum” sayfasına dön