Servo Sistemine Giriş

Kullanıcı avatarı
Mömer
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Servo Sistemine Giriş

Mesaj gönderen Mömer »

Merhaba, ilk defa servo kontrol ile uygulama yapacağım.
Sistemde;
2 adet anolog giriş,
1 adet HMI
2 adet ASDA-B2 ve 2 adet servo motor
8'den az da dijital giriş çıkış olacak.

Kafama takılan sorular şu şekilde:

1-Servo sürücüler için hangi haberleşme protokolünü kullanmalıyım?
2-Bu sisteme göre DVP10MC kullanmak zorunda mıyım? Bu PLC'ye analog modül eklenebiliyor mu? Yoksa SX2 gibi bir PLC kullanarak ethernet modülü (böyle bir modül var mı bilmiyorum) mü eklemem gerekiyor?
3-Tek sürücü ile 2 servo motor kontrolü mümkün müdür?
Kullanıcı avatarı
Otomasyon_Delisi
İletişim:

Re: Servo Sistemine Giriş

Mesaj gönderen Otomasyon_Delisi »

Merhabalar. Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.
1- ASDA-B2 servo motorlar sadece pals ile sürülebiliyor. Herhangi bir haberleşme protokolüne gerek yoktur.
2- Yukarıdaki elirttiğiniz sisteme göre 10MC gereksiz bir cihaz. SX2 (transistör çıkışlı modeli) kullanılabilir. Dikkat etmeniz gereken şey SX2 plc program kapasitesi 16k steptir.
Eğer programınız bu boyutu aşarsa SV2 (analog modül almak zorundasınız) veya AS218 serisi transistör çıkışlı plc kullanabilirsiniz.
3- Tek sürücü ile 2 servo motor süremezsiniz motor ve sürücü aynı güçte olmak zorundadır , kaldıki her iki motorun encoder kablolarını girecek 2 adet port sürücü üzerinde zaten bulunmamaktadır.
Kullanıcı avatarı
bayram.caliskan
İletişim:

Mesaj gönderen bayram.caliskan »

tek sürücü ile 3 motor sürebilen asda-m serisi sürücüler var.ama sadece bu serinin bu özelliği var. a2 veya b2 motorlar karışık bağlanabiliyor canopenlı modelide mevcut.iyi çalışmalar. illa motion serisi bir ürün kullanmak istiyorsanız 10 mc yerine az bir farkla 15 mc ürününü kullanabilirsiniz
Bayram Çalışkan
Endüstriyel Otomasyon Teknikeri
Besta Makina Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

10MC geliştirilmesi durdurulmuş bir üründür yerine 15MC'yi incelemenizi öneririm.
Eğer ürünleri aldıysanız Otomasyon_Delisi arkadaşın dedikleri size uygundur ama ürünleri almadıysanız ve bayram.caliskan arkadaşın dediği şekilde sistemi konfigüre edebilirsiniz tabi burada en önemli faktör maliyet olacaktır.
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........
Kullanıcı avatarı
Mömer
İletişim:

Mesaj gönderen Mömer »

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ürünleri henüz almadım. İlk uygulama olacağı için acele etmiyorum. SX2 model PLC'ler ile daha önceden çalıştım. Program 16k kapasiteyi aşmayacaktır. Dolayısıyla bildiğim PLC ile ilk servo projeme girmeyi tercih edeceğim.

Ancak emin olmak için tekrardan sormak istiyorum. SX2 analog çıkışını kullanarak pals ile servo motor sürebiliyoruz ve yine SX2 ile servo motora harici pozisyon kontrolü yaptırabiliyorsak, servo sürücü ile PLC arasında bir haberleşme olmayacak mı demek oluyor? Böyle bile olsa servo sürücüyü program ile konfigüre etmem gerekecektir herhalde?

İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Mesaj gönderen Uğur »

Pals çıkışı digital çıkıştır analog çıkışa ihtiyacınız yoktur. SX PLC üzerinde analog haricinde yine pals çıkışı alabileceğiniz çıkışları (Y0-Y1) mevcuttur.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Mömer
İletişim:

Mesaj gönderen Mömer »

Servo sistem kontrolü üzerine proje ile birlikte araştırma yapacağım. Şu an malzeme listesini çıkarmak için soruyorum. 1 adet servo motor+servo sürücünün harici kontrolü için 2 adet dijital çıkış yeterli midir?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Mesaj gönderen Uğur »

Evet, Pulse ve DIR çıkışları yetelidir. Tabi buna ilave etmek isterseniz Servo-on vs servo giriş çıkışları alınabilir.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Mömer
İletişim:

Mesaj gönderen Mömer »

Şimdi daha iyi anladım ihtiyaçları, I/O modülüne de ihtiyacım olacak sanırım. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

“Servo Forum” sayfasına dön