Ale009 Hatası

Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Ale009 Hatası

Mesaj gönderen kuka92 »

Merhaba,

Asda b2 1.5kw servo yu delta plc ile surmekteyim. Bazen al009 hatasi veriyor. Al009 hatasinin aciklamasini okudum fakat çözüm olarak birsey uretemedim. Neden kaynakli olabilir
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Ale009 Hatası

Mesaj gönderen Turhan »

AL009 Pozisyon sapma hatasıdır. Servo motorun herhangi bir zaman anında bulunması gereken pozisyon noktası ile bulunduğu nokta arasındaki fark (Error Pulse) P2-35 parametresinde izin verilen hata bandının dışında ise bu hatayı alırsınız.

Diğer bir hata sebebi de motor nominal dönüş hızının üzerinde bir hızla döndürülmeye çalışıldığında da aynı hatayı alırsınız. bu durumları kontrol ettikten sonra motor milini yükten ayırıp motoru yüksüz test etmeniz faydalı olacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:

Mesaj gönderen kuka92 »

Turhan Bey,

Servoya baglandiktan sonra monitorde hangi parametreleri kontrol etmem dogru olur ? P2-35 i artıracağım fakar bu makine 1 senedir standard bu sekilde çalışıyor. Neden oldugunu anlamakta güçlük çekiyorum. 14ss2 üzerinden absolute pozisyonlama ile sürüyorum. Sadece 2 pozisyon var. Sadece git gel yapiyor. Ayrintilari veriyorum ki belki kontrol etmem gereken baska bir ipucu daha onerirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

P2-35 paramtresinin default değeri 3.840.000 dir A2 serisi servonun pulse çözünürlüğü ise 1.280.000. Buda servonun 3 turdan fazla pozisyon kaybı için AL009 hatasına düşeceği anlamına gelmektedir. Bu parametre değerini önemle kontrol ediniz.

Parametre içeriği doğru ve yine AL009 hatası alıyorsanız Motor milinin boşta hareket ettirilip gözlemlenmesi sorunun çözümü için bize yardımcı olacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:

Mesaj gönderen kuka92 »

Turhan Bey,

Kullandığım servo B2 serisi. P2-35 değerini 480.000 den 1.000.000 aldım. Yüksüz olarak servoyu denedim fakat direkt olarak AL009 hatasına geçti. Hatta P4-05 parametresi ile jogda sürmeye çalışıyorum. Bazen sürüyor, bazen kesik kesik sürüyor bazen ise hiç sürmüyor.

Başka tavsiyeniz varsa sahadayken hemen denemek isterim. Arızalı ise hemen sizleri gönderelim.

Yardımlarınızı rica ederim.
Kullanıcı avatarı
kuka92
İletişim:

Mesaj gönderen kuka92 »

Hatta şunu eklemek istiyorum. Motor mili boştayken, mili hafif sağa sola oynatınca dönmeye başlıyor.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Sürücü kazanç ayarları veya U-V-W güç çıkışı ile ilgili bir sorunda olabilir. Sürücüyü resetlemenizi ve var ise aynı güç ve serideki farklı bir sürücü ile motoru test etmenizi tavsiye ederim.
DELTA Electronics Turkey

ytotomasyon
İletişim:

Mesaj gönderen ytotomasyon »

Turhan yazdı: 06 Eyl 2018, 09:04 P2-35 paramtresinin default değeri 3.840.000 dir A2 serisi servonun pulse çözünürlüğü ise 1.280.000. Buda servonun 3 turdan fazla pozisyon kaybı için AL009 hatasına düşeceği anlamına gelmektedir. Bu parametre değerini önemle kontrol ediniz.

Parametre içeriği doğru ve yine AL009 hatası alıyorsanız Motor milinin boşta hareket ettirilip gözlemlenmesi sorunun çözümü için bize yardımcı olacaktır.
Merhaba, arkadaşın yaşadığı sorunun benzerini bende yaşıyorum AL009 hatası alıyorum. Hızı yavaşlatıyorum kademeli olarak, her yavaşlattığımda hızı arızaya geçme süresi biraz daha uzuyor, yani hızı düşürmek net bir sonuç olmuyor benim için.

P2-35 parametresi bende de 480000 bu değeri değiştirmem bu hatanın önüne geçer mi geçer ise kaç yapmamı tavsiye edersiniz, 3840000 mı ?

ASDA SOFT ile otomatik kazanç ayarı yapmamı önerirmisiniz. Şayet önerirseniz otomatik kazanç menüsündeki rijit tutma değeri ne demek oluyor ve atalet oranını neye göre yazıyoruz açıklarsanız çok memnun olurum.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Motor yük altında iken sürücü üzerinden motorun ortalama yüklenme değerini gözlemleyiniz. Bu değer normal bir proses boyunca %100'ün altında olması gerekmektedir. Sorun devam eder ise Motor mili boşta iken motora pozisyon komutu verip boş çalışmadaki tepkisini gözlemleyin
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
acarcml
İletişim:

Mesaj gönderen acarcml »

kuka92 yazdı: 04 Eyl 2018, 09:32 Merhaba,

Asda b2 1.5kw servo yu delta plc ile surmekteyim. Bazen al009 hatasi veriyor. Al009 hatasinin aciklamasini okudum fakat çözüm olarak birsey uretemedim. Neden kaynakli olabilir
ben aynı sorunu yaşadım servo motor güç kablasunda kopukluk vardı

“Servo Forum” sayfasına dön