Açılışta harekete başlama PR komutu?

Kullanıcı avatarı
neratil
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Açılışta harekete başlama PR komutu?

Mesaj gönderen neratil »

Merhaba, ASDA-A2 serisi bir servo sürücü ve motora sahibim. Servo sürücüyü tek başına bilgisayar (veya PLC) bağlantısı olmadan kullanmak istiyorum. Sürücüyü PR modda kullanacağım. PR ayarlarını yaptım, sürücü PR#1 den başlayıp en son ayarladiğim PR numarasına kadar gidiyor ve tekrar başa dönüp döngüde çalışıyor. Ayarlarla ilgili hiç bir sıkıntım bulunmuyor.

Tek sorunum şu ; sürücüye enerji verdiğimde PR#1 tetiklensin ve harekete başlasın istiyorum.

Şu an sürücüyü açtıktan sonra sadece PR#1 ı tetiklemek icin asda soft yaziliminı açıp PR#1 tetiklemekle uğraşıyorum. Yazılımsal veya donanimsal bir input vermeden, motora sigortayı açarak enerji verdiğimde PR#1 ın otomatik başlaması için ne yapabilirim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Açılışta harekete başlama PR komutu?

Mesaj gönderen Uğur »

Başlangıçta home yani pr0 ı çağırıp home tamamlanınca da pr1 git ayarlarsanız dediğiniz döngüyü otomatiğe bağlamış olursunuz. Sensörlü home işleminiz yok başladığı pozisyonu sıfır kabul edecekse home ayarını 8 burası home şeklinde tanımlayın ve home sonrası pr seçimini de pr1 yaparak otomatik olacaktır.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
neratil
İletişim:

Mesaj gönderen neratil »

Uğur yazdı: 18 May 2020, 13:29 Başlangıçta home yani pr0 ı çağırıp home tamamlanınca da pr1 git ayarlarsanız dediğiniz döngüyü otomatiğe bağlamış olursunuz. Sensörlü home işleminiz yok başladığı pozisyonu sıfır kabul edecekse home ayarını 8 burası home şeklinde tanımlayın ve home sonrası pr seçimini de pr1 yaparak otomatik olacaktır.
Absolute model motor kullanıyorum. Home ayarlı durumda, mevcut home'u kullanabilir miyim?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Bu durumda home işlemini kullanmanız uygun olmayacaktır. En azından bir push buton ile çalışma döngüsünü kontrollü başlatabileceğimiz bir buton olsaydı daha iyi olurdu.

Şimdi önereceğim durumuşu an için test edemiyorum ancak çalışacağını düşünüyorum. Eğer deneyebilirseniz servo sürücünün dijital output çıkışlarından herhangi birisini "SERVO ON" çıkışı olarak ayarlayın ve bu çıkışı doğrudan sürücünün herhangi bir dijital girişine bağlayın. Bu girişi 0x0139 (Event Tetikleme-1) olarak şartlayın ve ASDASoft üzerinden EVENT1 yükselen kenar girişini #PR51 olarak ayarlayın. #PR51 içeriğinide #PR1'e jump olarak ayarlayın.

Bu şekilde servo sürücü ON konumuna geçtiği anda Event girişini tetikleyecek ve dolaylı olarak #PR1 çalışacaktır. Bu event girişi sadece yükselen kenar duyarlı olduğu için yanlızca ilk enerjilenmede #PR51'e start verecektir.

event_1.png
Jump.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
neratil
İletişim:

Mesaj gönderen neratil »

Turhan Bey belirttiğiniz yöntem çalıştı. Servo on çıkışı - digital input aracılığı ile event #1 tetiklendi ve pr#51 aktive hale geldi. Teşekkür ederim.

“Servo Forum” sayfasına dön