E-cam den çıkışta ani durma problemi

Kullanıcı avatarı
bpunar34
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

E-cam den çıkışta ani durma problemi

Mesaj gönderen bpunar34 »

İyi günler bir uçar makas uygulamasını speed fitting yöntemi ile gerçekleştirdim. PLC de gerçekleştirdiğim delik sayıcı ile istenilen delik adetine ulaşınca makas 0 noktası ve delik sensörü arasındaki mesafe ve acc değerine göre lead palsi belirledim ve senkron gerçekleşiyor. Senkron olduktan sonra uçar makastaki hidrolik valfleri çalıştırarak kesme işlemini gerçekleştiriyorum piston tekrar üstsensörü görünce tekrar home noktasına PR kullanarak gerçekleştiriyorum. Delik adeti set değerine ulaşınca PLC de bir çıkışı set ediyorum ve servo kısmında event trigger on ile bir PR çalıştırarak 5-88 paremetresine 0x00008011 değerini yazarak E-Cam'i başlatma komutunu veriyorum. Kesme tamamlandıktan sonra aynı çıkışı resetleyerek event trigger off ile iki PR ile önce ilk PR ile 5-88 paremetresine 0x00008010 yazırak E-Cam'den çıkıyorum sonrasindeki PR ile ABS olarak 0'a git işlemini gerçekleştiriyorum. Bu işlemle sonuç aldım ama E-Cam'den çıkınca scope ta incelediğimde hız bi anda 0'a gidiyor.Ben ise hızın rampalı bir şekilde 0'a gidip daha sonra 0 pozisyonuna dönmek istiyorum.E-Cam motor dönerken kesilmesi sanırım doğru değil mi bu problemi nasıl çözebilirim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: E-cam den çıkışta ani durma problemi

Mesaj gönderen Uğur »

ECAM ani bir şekilde sizin tarafınızdan kapatıldığı için sistem ani bir şekilde engage olayını kesmekte duruş sert olmaktadır. İşlemi uygun ise engage-disange ilişkisi ile yaptırırsanız belirli bir master boyu sonrası engage-->disangage olursa ekteki resimde göreceğiniz üzere yumuşak bir duruşa geçebilmektedir. Bu çerçevede sisteminize uygunluğunu düşünürseniz belki faydası olabilir.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
bpunar34
İletişim:

Ama bu yöntemde sanırım belli bir pozisyona ulaştıktan sonra çıkış yapıyor , hattın hızı değiştikçe gereksiz yere beklemeler olacak,bunun yerine direkt benim PLC den belirlediğim bir anda bu geçişi yapamam mı
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

İşaretlediğim boy bir parametredir (P5-89), değişime göre uygun değeri bu parametreye yazarsanız bu durumda gereksiz yere beklemenin de önüne geçebilirsiniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
bpunar34
İletişim:

Teşekkür ederim uğur bey iyi çalışmalar hatda bulunan asenkron motorun hızına göre min max değer arası 5-89 paremetresini skalandırarak yapmaktan başka bir yol yok sanırım.
Kullanıcı avatarı
bpunar34
İletişim:

Geçişte çok az bir rampa oluyor ama yinede sert duruyor grafiklerde göründüğü gibi bu geçiş süresini bir dec süre paremetresi varmıdır
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Özel bir parametreden bahsedilmiyor ama 1-35 ile oynayın her ne kadar Speed mode değişkeni olsa da etkisi varmı. Birde stop sonrası PR çağırdığınız için ayarlanan PR INS ve OVLP değerleri aktif ederek farkı gözleyin.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
bpunar34
İletişim:

uygulamayı gerçekleştirdim istediğim gibi duruş rampasınıda ayarladım fakat çalışmada bazı yanlış istemedeğim şekilde çalışmalar oluyor. bir girişi event trigger 2 olarak ayarladım ve sırasıyla ilk olarak event on ile p51,pr52 ve pr53 çalışıyor daha sonra kesme bittikten sonra öteleme yapmak için event off ile pr 60' çalıştırıyorum. 5-89 daki değere ulaşınca pr53'te belirlediğim pr10 devreye girip sıfır noktasına getirme ve sonrasında pr11 ile e-cam bitirme emri oluşturuyorum. çalışmada bazen 0 noktasına geldikten sonra E-cam bitirilemediği için sanırım tekrar kesme yapmaya çalışıyor senkron olmadan kesme yapıyor ve mekanizmaya zarar veriyor.Daha güvenli ve kararlı bir çalışmaya ihtiyacım var önerilerinize ihtiyacım var.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Önerim ECAM olayını hiç kapatmayın, testere ileri ve geri hareketini çizeceğiniz ECAM eğrisine göre gerçekleştirsin. Start sinyalini delikleri saydırıp DI CAM ile engage olarak verin ve disangage olayı ECAM ileri geri hareketini belirleyen master boyu olsun. Nihayetinde sistem ileri geri ECAM ile hareketini tamamalayınca disangage olur ve sizden tekrar DI CAM ile engage sinyali bekler. Böylelikle ECAM kapat PR çağır başka PR dallan gibi bir çok olayı gerçekleştirmeden sadece engage ve disangage olayını kullanarak sürekli ECAM içerisinde süreci yönetebilirsiniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
bpunar34
İletişim:

İleri gitmesini senkronize ve benim belirlediğim master palsine ulaşınca belirlediğim bir PR ile abs 0'a git şeklinde mi yapmalıyım.5-88 paremetresi geçici bir paremetre olduğu için makineyi ilk açtığımda 5-88 paremetresinin x bölümünü 1 yapmam gerekiyor sanırım.Birde bu DI cam girişi pozitif kenar mantığına göre mi çalışıyor yoksa sürekli 1 de mi tutmam lazım.

“Servo Forum” sayfasına dön