Servo Seçimi Hakkında

Kullanıcı avatarı
yildirimss
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Servo Seçimi Hakkında

Mesaj gönderen yildirimss »

Merhabalar,
Makine senaryosu gereği 3 adet servo ve 3 adet spindle motor sürücü sürmem gerekiyor. Servolar ile pozisyonlama yapmak istiyorum. Spindle motorların isteğe göre modbus üzerinden frekansını ayarlamak istiyorum. 2 adet liste cıkardım. Puls veya CanOpen ile servoları sürmek istiyorum. Sizce hangisi kurmam benim için programlama ve zaman açısından iyi olur. CanOpen ile daha önce hiç çalışmadığım için soruyorum. Canopeni seçmem durumumda gerektiğinde destek verebilir misiniz? Eğitim dökümanı vb. gibi.
Teşekkürler

CanOpen destekleyen listesi:
PLC ------------------------AS228T-A----------------1 ADET
CanOpen Haberleşme---Tap-TR01,CN03---------1 ADET
Servo----------------------ASDA-A2------------------3 ADET
Invertör-------------------VFD007CB21A-21M-----3 ADET
HMI-----------------------DOP-107BV---------------1 ADET

Puls destekleyen listeli:
PLC------------------------DVP28SV11-----------------1 ADET
Servo----------------------ASDA-B2--------------------3 ADET
Invertör-------------------VFD007CB21A-21M--------3 ADET
HMI-----------------------DOP-107BV-------------------1 ADET
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Servo Seçimi Hakkında

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Delta CANopen Special Driver ile Pozisyon Kontrolü Teknik Eğitimi - AS200 PLC & ASDA-A2 Servo Sürücü ve 03.12.2020 Delta AS200 CANopen Special Driver ile Servo Sürücü Kontrolü başlıklarında servo sürücüleri CANopen haberleşme üzerinden nasıl kontrol edeceğiniz detaylı olarak anlatılmıştır.

Eğitim dokümanlarına gözattıktan sonra hangi konfigürasyonu seçeceğinize karar verebilirsiniz. Her iki durumda da teknik anlamda yardımcı oluyor olacağız.

Not: CANopen konfigürasyonunda PLC dahili ethernet portunu desteklediği için HMI tercihinizi ethernet portundan yana kullanmanız önerilir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
GURUDAG
İletişim:

Mesaj gönderen GURUDAG »

Merhaba,
Liner modülü servo motor ile çalıştırıp, modül hareket halindeyken,(Hiç durmadan) belirlediğim pozisyonlarda sinyal çıkışı almak istiyorum. Bu çıkışlar ile modül üzerine bağladığım ink-jet yazıcıyı yazdıracağım. Aynı zamanda servo sürücü üzerinden encoder çıkışı alıp bu encoder bilgisini inkjete vermek istiyorum.
Daha önce Asda B2 sürücü ile plc üzerinden harici pozisyonlama yaptım. Fakat bu uygulamada servodan hiç durmadan istediğim noktalarda sinyal çıkışı almak istediğim için.

Bu uygulamayı ne şekilde ve hangi sürücü ile yapabilirim. Dahili pozisyonlama ile ve belirlenen pozisyonlarda servoyu hiç durdurmadan sinyal çıkışı alabilir miyim?

Bu konuda yardımcı olur musunuz?

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Servo sürücü pulse output çıkışlarını kullanarak bu sinyalleri optacoupler yardımı ile 24VDC'ye dönüşütürüp PLC pulse input olarak girmeniz durumunda yüksek hızlı pulse interrupt ile çıkışları kontrol edebilirsiniz. Değişen pulse pozisyonlarında bu uygulama sizin için daha esnektir.

Bunun dışında örnek bir hareket profili belirler ve pulse output alacağınız sabit noktaları belirtebilirseniz farklı bir yöntem önerebilirim.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
GURUDAG
İletişim:

Mesaj gönderen GURUDAG »

Bir doğru üzerinde önceden belirlenecek sabit noktalarda çıkış almak istiyorum. Bunun için farklı bir öneriniz var mı ? Bu işlemi dahili pozisyonlama ile sadece sürücü üzerinden yapabilir miyim.

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
GURUDAG
İletişim:

Mesaj gönderen GURUDAG »

Almak istediğim çıkış puls çıkışı değil, sadece belirlediğim noktada bir yükselen kenar alsam inkjeti yazdırmama yeterli olur. Bu işlem için farklı bir öneriniz var mı? Ayrıca, bu işlemi dahili pozisyonlama ile sadece sürücü üzerinden yapabilir miyim?
Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

ASDA-A2 servo sürücü Compare fonksiyonu ile daha önce belirleyeceğiniz encoder pozisyonlarında sürücü DO çıkışlarından belirlediğiniz zaman süresince out elde edebilirsiniz.

Örneğin Servo sürücü home noktasında iken 100.000, 150.000, 200.000, 250.000 ... şeklinde ardışık 10 pozisyon noktasından DO4 çıkışı ile 20ms. boyunca out kontağı elde edebilirsiniz.

Bunun için önce Compare dizinine bu noktaları tanımlamalı ve ardından Compare fonksiyonunu kurmalısınız.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:

Mesaj gönderen AHLJ »

Merhabalar Turhan Bey,

Bu işlemi B2 modeliyle yapmak mümkün müdür? Compare özelliği B2'de var mıdır?

Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

ASDA-B2 serisi servo sürücüde bu fonksiyon desteklenmemektedir.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
AHLJ
İletişim:

Mesaj gönderen AHLJ »

Merhabalar Turhan Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim.

Burada compare datalarına girmiş olduğumuz değerleri HMI üzerinden değiştirmemiz mümkün müdür? Yoksa yalnızca ASDASoft üzerinden mi yapılmalıdır?

Teşekkürler

“Servo Forum” sayfasına dön