ss2 ile asda a2 servo kontrolü

Kullanıcı avatarı
argoksal
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

ss2 ile asda a2 servo kontrolü

Mesaj gönderen argoksal »

Merhaba,

Örnek uygulamalardan rs485 ile ss2 plc ve asda a2 servo sürücümü haberleştirdim fakat yapmak istediğim jog kontrolünü, girilmiş olan değer kadar servo hareketini yapmam için data adreslerini çözemedim. mesela p0-17 yi d1480 okuyorum ama ben servo on komutu için data bitini bilmiyorum. servonun hareketi için mesela 10 tur git nasıl diyebilirim. data register lazım. servo on için hangi parametreye ne yazmam gerekiyor. 1000 pls lık bir hareket için nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.

İyi Çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: ss2 ile asda a2 servo kontrolü

Mesaj gönderen Turhan »

Öncelikle servo sürücüyü dahili pozisyonlama modunda kontrol edebiliyor olmalısınız. ASDA-A2 Dahili Pozisyonlama (PR) Modu Dokümanında kullanacağınız parametre ve diğer bilgileri vermektedir.

Sürücüyü PR modunda kontrol ettikten sonra diğer sorularınız için bu başlığı kullanabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
argoksal
İletişim:

Bilgi için teşekkürler. bu paramertelerin data registerlarını öğrenebilirmiyim. ilk defa rs485 üzerinden kontrol etmeye çalışıyorum. pr1 pozisyon değerine hmı dan hangi data adresine değer yazdırmam gerekiyor. Komut tetiklemem için hangi bit adresini tetiklemem gerekiyor. proses basit hali şu şekilde plc X0.0 geldiğinde pr 1 e girdiğim pls sayısı kadar sür ve sıfırla tekrar input gelirse tekrar sür. Sonsuz bir durum limit yok. d1496-1511 yazma alanlarım, d1480-1495 okuma alanım bunların karşılığı nedir.1480 den p0.09 okuyorum. d1496 dan dı1 karşılığı ama ben gerisi nasıl belirttiğim gibi pr1 pozisyon değerini hangi adresten girebilirim çözemedim. örnek sunabilir misiniz.
Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PR1 için hedef pozisyon bilgisini P6-03 parametresine tanımlamalısınız. P5-07 parametresi ile pozisyon komutunu tetikleyebilirsiniz. P5-07 parametresine 1 değerini yazdığınızda sürücü PR1'i çalıştıracakttır. PR1 çalışma komutu tamamlandığında adres içeriği 20.000+1 = 20.0001 olacaktır. Parametrelere ait adres özellikleri aşağıdaki gibidir.

Haberleşme üzerinden DI kontrolü için ise ASDA-A2 ve ASDA-B2 Sürücülerde Modbus Haberleşme dokümanını kullanabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
argoksal
İletişim:

plc için de bu p6.03 adresine nasıl data yazabilirim 0606H, 0607H adresine plc üzerinden datayı gönderemedim. örnek olarak dmov komutu DMOV D200 D1496 bu servo on için karşılık gelen data adresi. bu şekilde bir örnek verebilir misiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

mesaja eklediğim örnek program parçasını kullanabilirsiniz. 7,E,1,9600 ASCII protokolünde istasyon numarası 1 olan slave cihazın H0606-H0607 adresine PLC D2000 data adresindeki veriyi yazabiliyor olmalsınız.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
argoksal
İletişim:

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Jog kontrolü için nasıl bir blok yazmam gerekiyor. yardımcı olurmusunuz. servo on işlemi için diğer örneklerde farklı bir yol izlenmiş sanırım. servo on off bloklarını örnekler ile aynı yaptım fakat çalışmadı.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

JOG çalışma için P4-05 parametresine işaretlediğim değerleri yazmalısınız. Eğer haberleşme üzerinden yalnızca servo ON sinyalini kontrol edecekseniz P2-10 (H0214-0215) adresine hexadecimal tabanda 0001 yada 0101 yazarak servo on sinyalini kontrol edebilirsiniz.

.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
argoksal
İletişim:

beki ben bu parametreleri yazarken hep m0 ı tetiklemem mi gerekiyor?
Kullanıcı avatarı
argoksal
İletişim:

JOG kontrol için bu şekilde yapmaya çalıştım fakat yanlış yaptığım bir kaç yer var sanırım. bu şekilde m0 biti gelmeden jog a komut gönderemiyorum. ve her jog komut değişiminde servo off konumuna geçiyor.

“Servo Forum” sayfasına dön