Delta PLC ve TC Modül ile termostat kontrolü

Kullanıcı avatarı
Kyosho
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Delta PLC ve TC Modül ile termostat kontrolü

Mesaj gönderen Kyosho »

Basit olarak yaptığım program Su ısıtıcısı mantığıyla çalışmakta. 37 derece sabit sıcaklıkta tutarak alt ve üst değerlerde termostat açıp kapatıcak. Programı araştırmalarım ve yardımlar sonucunda yazdım ancak Termokupl'umu göremiyorum. Youtube'de olan videodan yardım alıp anlık okuma yazılımını yapmama rağmen termokupldan değer alamıyorum birşey değiştirmez belki ama iki farklı şekilde bağladım resimdede görülüyor... Yarımlarınızı bekliyorum..
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Delta PLC ve TC Modül ile termostat kontrolü

Mesaj gönderen Turhan »

Aşağıdki örnek komut satırları ile J tipi termokupl için sıcaklık değerlerini görüyor olmalısınız. Örnek programın;

1. Komut satırında Modül fabrika ayarlarına resetlenmiş.
2. Komut satırında Tüm kanalların giriş sensör tipi J tipi termokupl olarak ayarlanmış.
3. Komut satırında da Tüm sıcaklık değerleri okunmuş ve okunan veriler sırası ile D0, D1, D2 ve D3 datasına kaydedilmiştir.

Sadece 3 satırlık örnek programı deneyiniz. Sorun devam eder ise Sensör tiplerinizi mesajda belirtiniz ve sıcaklık değeri arttığında sensör uçlarında indüklenen voltaj seviyesinin milivolt mertebesindeki değişimini teyit ediniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Kyosho
İletişim:

Mesaj gönderen Kyosho »

Telefonda sizinle görüştüm ve sayenizde PLC'min arızalı olduğunu öğrendim. Destek ve yardımınız için sonsuz teşekkür ederim.
Ancak şuan bir sorum olucak sizlere.
PLC'min sağına ilk ikisi TC Modül ve hemen ardından 4 adet I/O modül bağlantısı yapacağım. Bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekli ?
PLC ile 8 tane kazanı termokupl ve rezistans ile kontrol edeceğim. Bunlarıda TC Modül ve I/O modül konfigirasyonu ile sağlayacağım.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC ile Birinci modüle ait okuduğunuz komut satırlarının aynısını kopyalayıp |FROM K0 ....| veya |TO K0 ...| şeklinde başlayan komutlarda K0 ifadesi yerine K1 ifadesini yerleştirirseniz ikinci modüle ait sıcaklık değerlerini de okumuş olursunuz.

Bundan sonraki ilave dijital IO'larınız programda ilk ilave input modülü X20, ilk output modülü Y20 den başlamak üzere X20, X30, X40, Y20, Y30 Y40 şeklinde PLC tarafından otomatik tanımlanacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Kyosho
İletişim:

Mesaj gönderen Kyosho »

Çok teşekkür ederim deneyip tekrar rahatsız edeceğim :)
Kullanıcı avatarı
Kyosho
İletişim:

Mesaj gönderen Kyosho »

Peki birşey sormak istiyorum. Bu şekilde bir bağlantı yaptım ancak anlamadığım konu şu TC modüle giriş olarak termokupl verdim. Çıkış olarak ı/o modülüne termostat bağlayacağım. Yine ı/o modülün ch1'nemi termostatı bağlayacağım?
Tamam tc modüle 4 termokupl bağladım çıkışlarınıda i/o modüle verdim mesela ch1 için o mavi ile işaretlediğim yerlere y0 y1 ve y2 yerine y20 y21 ve y22 ilemi değiştireceğim?
Son attığım mesela 1. tc modüle bağlı 4 termokuplun çıkışlarını ilk i/o modüle ilişkisini yaptım bu şekildemi olucak yani???
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC'nin sağına bağladığınız ilk Dijital IO modülü için girişler X20, 21,22.. çıkışlar Y20,21,22... İkinci IO modülü için X30, Y30, Üçüncü modül için X40, Y40 şeklinde ardışık tanımlanmaktadır. Program yazarken buna dikkat etmenizyeterli olacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
Kyosho
İletişim:

Mesaj gönderen Kyosho »

Peki i/o modülü tanıtmama gerek varmı yoksa direk çıkışlara y20 diye yazıyımmı
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Özel ir konfigürasyona gerek duymazsınız. PLC fabrika ayarlında iken bile sağına takılı ilk IO modülünü X20, Y20 olarak görecektir.
DELTA Electronics Turkey

“Sıcaklık ve Proses Kontrol Cihazları Forum” sayfasına dön