Giriş sinyallerini sıralayarak çıkış sıralaması oluşturmak.

Kullanıcı avatarı
durank
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Giriş sinyallerini sıralayarak çıkış sıralaması oluşturmak.

Mesaj gönderen durank »

Merhaba iyi çalışmalar.
Toplamda 10 adet değişik zamanlarda gelen giriş sinyalleri var.(M0, M1, M2... M9) gibi.Bunlara bağlı olarak çıkışlar var.(M20, M21, M22... M29) gibi.Giriş sinyallerini geliş önceliklerine göre sıralamak istiyoruz.(ilk gelen birinciye , ikinci gelen ikinciye , üçüncü gelen üçüncüye ...) gibi böyle devam ediyor. Çıkış dediğimizde ilk gelen girişin çıkışı aktif olur ve giriş sinyali kesilir.Tekrar sinyal geldiğinde sıralamanın sonuna geçer ve döngü devam eder ve (2.sinyal 1.sıraya) , (3.sinyal 2.sıraya) , (4.sinyal 3.sıraya) geçer. Sinyallerin bazıları gelmeyebilir haliyle pasif kalır sıralamaya girmez.Bu bir döngüdür.Bunun ile ilgili örnek bir WPLSoft çalışması gönderebilir misiniz ? Şimdiden ilginize çok teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.(PLC : SS)
ilgili mail adresim : durankeresteci@hotmail.com
örnek projeyi mail atmanızı rica ederim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Giriş sinyallerini sıralayarak çıkış sıralaması oluşturmak.

Mesaj gönderen Uğur »

Anladığım kadarıyla M0~M9 arası girişleri D100~D109 datalarına geliş önceliğine göre göre sıralamayı yapan programı oluşturdum.
M0 --> K100
M1 --> K101
.
.
M9 --> K109

D100~D109 içerisine yukarıdaki kodlar atılacaktır.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Mekatronik45
İletişim:

Mesaj gönderen Mekatronik45 »

FIFO komutu yerine kullanılabilir gibi teşekkürler Uğur bey
Kullanıcı avatarı
ali_onderoglu
İletişim:

Mesaj gönderen ali_onderoglu »

Mekatronik45 yazdı: 12 Mar 2019, 21:24 FIFO komutu yerine kullanılabilir gibi teşekkürler Uğur bey

Sayın Mekatronik45 konuya yazmadan önce fifo komutunu araştırdım herhangi bir bilgiye ulaşamadım.
Rica etsem fifo komutu nedir kullanım amacı ve yerleri konusunda bilgi verebilirmisiniz.
Kullanıcı avatarı
Mekatronik45
İletişim:

Merhaba Ali
FIFO komutu açıklaması ilk giren ilk çıkar mantığı, örnek 10 adet farklı makineden gelen bilgiyi değerlendirmek için bir data oluşturduk bu data ile FIFO komutu yardımı ile her makineden gelen bilgiiyi kayıt altına alıp sırasıyla hangi data önce geldiyse onu karşılaştırma komutu ile çıkışını aktif etmiş oluruz. Umarım anlatabilmişimdir.

Bir depo düşünelim hani depo mantığında son kullanma tarihleri önemini hepimiz biliriz, o yüzden depoya ilk giren ürün depodan çıkarken en önce çıkması gerekir aksi taktirde son kullanma tarihi geçebilir. Benim uygulamam buna sadece benziyor makinelerden gelen mal isteklerini sırasıyla mal göndermede kullanmak istiyorum her makineden bilgiyi geliş sırasına göre öncelik bakmaksızın mal vermesidir. Bu işlemi sayıcı ilede yapılır fakat sayıcı istek sırasına bakmadığı için ilk mal isteyen makine son sırada ise malesef en son mal gönderme yapıyor o yüzden FIFO komutu önemli.
Proje onaylanmadığı için yavaştan alıyorum ama fikirlere açığım, fifo komutu siemens te örneğini paylaşıyorum
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Mekatronik45
İletişim:

Uğur bey merhaba

Sıralama FIFO işlemi için kullanmaya çalıştım örneği ekte çıkışlara aktardım, shift register benzeri bir durum oluştu, benim istediğim gelen pals hafızada kalması düşen kenar ile hafızadan silinmesiydi, aynı anda 4 veya 5 pals geldi diyelim tüm palsleri öncelik sırasına göre hafızya yazıp öncelik sırasına bakarak işlemi bitirmesi.
Örneğin. 14 adet siviç var diyelim her siviçte ayrı girişlere bağlı, her siviçten gelen bilgi bir DATA ya yazılsın karşılaştırma komutu ile atıyorum gelen sinyaller
1.sinyal = 2.siviçten
2.sinyal = 5.siviçten
3.sinyal = 7.siviçten
4.sinyal = 1.siviçten
5.sinyal = 13.siviçten gelmiş olsun bizim öncelikle 2.makinye mal gönderip dolduysa, ardından 5. makineye mal gönderip dolduysa, ardından 7. makineye mal gönderip dolduysa, ardından 1. makineye mal gönderip dolduysa, ardından 13. makineye mal göndermeliyiz, bu işlem böyle devam eder.
Yanlışlık yaptığımı fark ettim sıralama2 dosyasını incelermisiniz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Sıralama komutu D100 ve sonrası içerisine gelen öncelik sıralamasına göre dizilimi yapar. Ama bu D100 içerisinde her zaman K100 olacağı anlamına gelmez. Hangi sırada basıldı ise ona göre değerler oluşacaktır.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
ali_onderoglu
İletişim:

Mesaj gönderen ali_onderoglu »

Mekatronik45 yazdı: 30 Mar 2019, 18:17 Merhaba Ali
FIFO komutu açıklaması ilk giren ilk çıkar mantığı, örnek 10 adet farklı makineden gelen bilgiyi değerlendirmek için bir data oluşturduk bu data ile FIFO komutu yardımı ile her makineden gelen bilgiiyi kayıt altına alıp sırasıyla hangi data önce geldiyse onu karşılaştırma komutu ile çıkışını aktif etmiş oluruz. Umarım anlatabilmişimdir.

Bir depo düşünelim hani depo mantığında son kullanma tarihleri önemini hepimiz biliriz, o yüzden depoya ilk giren ürün depodan çıkarken en önce çıkması gerekir aksi taktirde son kullanma tarihi geçebilir. Benim uygulamam buna sadece benziyor makinelerden gelen mal isteklerini sırasıyla mal göndermede kullanmak istiyorum her makineden bilgiyi geliş sırasına göre öncelik bakmaksızın mal vermesidir. Bu işlemi sayıcı ilede yapılır fakat sayıcı istek sırasına bakmadığı için ilk mal isteyen makine son sırada ise malesef en son mal gönderme yapıyor o yüzden FIFO komutu önemli.
Proje onaylanmadığı için yavaştan alıyorum ama fikirlere açığım, fifo komutu siemens te örneğini paylaşıyorum

Bilgi ve açıklamalar için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Mekatronik45
İletişim:

Uğur yazdı: 01 Nis 2019, 09:46 Sıralama komutu D100 ve sonrası içerisine gelen öncelik sıralamasına göre dizilimi yapar. Ama bu D100 içerisinde her zaman K100 olacağı anlamına gelmez. Hangi sırada basıldı ise ona göre değerler oluşacaktır.
Teşekkürler Uğur bey, bende sırasıyla gelecek sandığım için anlayamadım, gelen sinyalleri her zaman farklı bir dataya taşıma yaparak orada işlem yapmam gerekir.

İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
571ibrahim
İletişim:

Mesaj gönderen 571ibrahim »

Merhaba belki işinize yarar
fifo.isp

“PLC Forum” sayfasına dön