PLC-HMI simülasyon

Kullanıcı avatarı
eee93013
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

PLC-HMI simülasyon

Mesaj gönderen eee93013 »

Merhabalar,
Meslek lisesinde elektrik öğretmeni olarak görev yapıyorum. Öğrencilerimiz ile işlerimizi yaparken WPLSoft programı üzerinden simülasyon yapabilmemiz çok faydalı oluyor. Ancak ben simülasyonu daha anlaşılır hale getirebilmek adına DOPSoft ile hazırlayacağım ekranlar ile derslerimi zenginleştirmek istiyorum. Plc ye programı yükleyerek DOPSoft online simülasyon ile bu işi yapabiliyorum. Öğrenmek istediğim nokta Plc olmaksızın WPLSoft simülatör ile DOPSoft online simülasyon yapabilmenin bir yolu var mı acaba?
İlginiz için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim...
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Re: PLC-HMI simülasyon

Mesaj gönderen Uğur »

Malesef 2 simülasyon programı birbirinden bağımsız çalışmaktadır.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
eee93013
İletişim:

Mesaj gönderen eee93013 »

Teşekkür ederim, Uğur bey...
Kullanıcı avatarı
mehmetk
İletişim:

Mesaj gönderen mehmetk »

merhabalar elimde plc mevcut deltanın pc yi hmı olarak simile edemedim yolu nedir ofline similasyonda yada online similasyonda nasıl yapabilirim teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Elinzide Delta PLC var ve bu PLC'ye PC'nizin seri portu üzerinden bağlanyırosanız PC'nizi DOPSoft Online simulasyon modunda kısıtlı bir süreliğine HMI olarak kullanabilirsiniz.

Simulasyon pencerenizde PC tarafı PLC'ye bağlı bulunduğunuz Com noktası ve HMI tarafı HMI'da simule edilecek port numarasını ifade eder.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
mehmetkmk
İletişim:

Mesaj gönderen mehmetkmk »

merhaba cevap için teşekkürler işte tam bu noktada com hatası veriyor similasyon başlıyor ama görevini yerine getirmiyor
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Kullanmış olduğunuz DOPSoft verisyonu, Hangi HMI modeli ve hangi kontrol cihazı için online simulasyon deniyorsunuz ? Yada projenizi paylaşabilirseniz sizin projeniz üzerinden simulasyonu test edebilirim.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
mehmetkmk
İletişim:

Mesaj gönderen mehmetkmk »

akşama paylaşayım plc ve hmı programları son versiyon deltanın sitesinden indirdim plc'im 14ss211r hmı için rasgele secim yapıyorum plc i rs232 usb dönüştürücü ile kullanıyorum ilk deneme amaçlı m0 kontak ile y0 çıkışı set reset denedim
Kullanıcı avatarı
mehmetk
İletişim:

Mesaj gönderen mehmetk »

Merhabalar ve hayırlı bayramlar elimde plc mevcut diye belirtmiştim pc yi hmı olarak kullanmak istiyorum ama ama bir türlü haberleştiremedim elimdeki plc yi dönüştürücüyü ve data kablosunu ektedir plc sorunsuz çalışıyor hmı online similasyon hatası ektedir özellikle şu model hmı terchim yok

DOPSoft 2.00.07
WPLSoft 2.49

teşekkürler iyi çalışmalar
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Mesaj gönderen Uğur »

Com oluşturma hatası aldığınız için sorun daha çok dönüştürücü driverı yada yanlış port konfigürasyonu ile alakalıdır. Öncelikle PC nizde aygıt yöneticisinde usb dönüştürücünüz doğru tanımışmı onu kontrol edin, hatta sonrasında WPLSoft ile plc ye program yükleyerek kontrol edin. Sonrasında online simülatörü açtığınızda sayfa üzerinde sağ klik yaparak com port eşleştirmenizi doğru yaparak kontrol edin. Eşleme yapılan com port mevcut olmayabilir bu hatayı bu sebepten alıyor olabilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“PLC Forum” sayfasına dön