AS228 Canopen ile Home Buldurma

Kullanıcı avatarı
FELIX
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

AS228 Canopen ile Home Buldurma

Mesaj gönderen FELIX »

Merhaba. AS228T-A ve 2 adet A2 servo sürücüyü canopen aracılığı ile sürüyorum home buldurmak istiyorum. örnek programa göz attım kendim denedim ama başarılı olamadım. Ben home buldurmak için motorumun geri gitmesini home sensörüne gelincede durmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim? Mümkünse örnek program istiyorum.
AS228.PNG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: AS228 Canopen ile Home Buldurma

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

AS228T özel canopen komutları servo sürücüyü dahili pozisyonlama modunda sürdüğü için öncelikle P1-01 parametreniz 1 olmalıdır.

Home tanımlama işlemi için servo P5-04 parametresini referans alabilirsiniz. P5-04: 0x0017 ise geri yöndeki home sensörüne göre homing işlemi başlatılacaktır.
ZRNM komutuna bu değeri hex. olarak girmelisiniz. (16#0017) ve Home sensörü ASDA-A2 serisi sürücü üzerinde tanımlı bir dijital inputta yer almalıdır.

Ardından sırası INITC, ASDON, ZRNM, ZRNC komutlarını icra ederseniz home bulma işlemini başlatmış olursunuz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
burhan
İletişim:

Mesaj gönderen burhan »

İyi günler Turhan Bey, Bende aynı işlemi yapmak istiyorum. yalnız CN1 soketini kullanmak istemiyorum. PLC nin X girişlerinden birine home sensörü bağlayarak home işlemini nasıl gerçekleştirebilirim. Örnek bir program gönderebilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Önerilen Acil stop, İleri /Geri Limit swichlerinizin sürücü üzerine bağlanmasıdır. Ama isterseniz P3-06 ve P4-07 parametrelerine COPRW haberleşme komutu ile erişerek DI kontrolüde sağlayabilirsiniz.

42- Delta Special Driver - COPRW

.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
burhan
İletişim:

Mesaj gönderen burhan »

COPRW komutu ile P3-06 parametresine 0033H olarak yazdırabiliyorum. Ama P4-06 daki aktif ettiğim DI ları Fiziksel inputlarla nasıl eşleştireceğimi ve bunu HOME komutuyla nasıl birleştireceğimi anlayamadım. Bir örnekle anlatabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim....
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Haberleşme üzerinden hangi inputları kontrol edeceksiniz ve bu inputlar sürücünün hangi DI girişlerinde tanımlı bunu belirtirmisiniz?
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
burhan
İletişim:

Mesaj gönderen burhan »

Home yaptırmak için bana 1 input yeterli oluyor. Sadece DI1 i kontrol etmem yeterli olacak. Ama örnekten yola çıkarak DI1, DI2, DI5 ve DI6 yı aktif hale getirdim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Haberleşme üzerinden DI1 girişini kontrol edecekseniz öncelikle servo sürücünün P2-10 parametresini 0124 tanımlayın (Normalde Açık Home Sensörü) kullanmadığınız diğer girişleri 0100 tanımlayabilirsiniz.

PLC içerisinden önce P3-06 parametresine 1 değerini yazın. Bu haberleşme üzerinden yanlızca DI1'i kontrol edeceğiniz anlamına gelir. Bu parametre kalıcı olmayan bir adres olduğundan PLC ilk açılışında bir defa yazılması yeterli olacaktır.

Yine haberleşme üzerinden P4-07 parametresini 1 set ettiğinizde DI1 aktif, 0 set ettiğinizde DI1 pasif olacaktır. Haberleşme komutunu DI durumu her değiştiğinde sadece 1 defa yazmanız önerilir. Parametrelere ait haberleşme bilgileri aşağıdaki gibidir.

P3-06: Index:16#2306, SubIndex:16#0000, Uzunluk: 2Byte

P4-07: Index:16#2407, SubIndex:16#0000, Uzunluk: 2Byte

.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön