AS288 Plc ve VFD inverter CANopen HAberleşme

Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

AS288 Plc ve VFD inverter CANopen HAberleşme

Mesaj gönderen Ahmet »

Merhabalar.
Sitede http://destek.delta-turkey.com/viewtopi ... =54&t=2974 linkinde bulunan AS200 Egitim Notları dökümanını indirdim ve bu dökümandaki AS200-VFD CANopen haberleşme örneği üzerinden projemi oluşturmak istiyorum. Projede 4 adet VFD-E sürücü kullanacağım.
1. Resimde görüldüğü üzere hazırlanmış olan fanksiyon bloğu ikinci bir dosya içerisindeymiş gibi görünüyor .
2. resimde görüldüğü üzere ben bu fonksiyon bloklaını diğer VFD'ler için çoğaltmak istediğimde bu defa bir klasör içerisindeymiş gibi görünen ilk fonksiyon bloğu bu klasörden çıkmış gibi görünmeye başlıyor ve 2. resimdeki şekli alıyor.
Bir diğer garip durum ise 1. resimde görülen şekli ile FB giriş ve çıkış adlarını ben projeme uygun şekilde düzenlemek istediğimde düzenlememe izin vermezken 2. resimdeki durum oluştuğunda izin veriyor.
Ürünler henüz elime ulaşmadığı için deneme yapamıyorum.
Bu durumlar doğrultusunda Bu örnek demo üzerinden yola çıkarak projemi oluşturduğumda herhangi bir problem yaşarmıyım?
Açıkçası proje belirli bir aşamaya geldikten sonra bir olumsuzluk yaşayıp baştan başlamak istemiyorum.

Bir diğer öğrenmek istediğim nokta ise Resim 3-4-5-6 da görüldüğü üzere bu demo sadece ID_21 için hazırlanmış ben sadece sizin FB 'yi kullanarak diğer ID'ler içinde kullanmak istediğimde INITC komutunun girişine bir değişken tanımlayamıyorum kabul etmiyor oysaki HELP dosyasında bu girişin WORD adresi olabileceği şeklinde gösterilmiş oysaki komut sadece rakam kabul ediyor tanımlaması yapılmış herhangi bir WORD adresini kabul etmiyor. Bu durumda bu yapıyı FB olarak kullanmanın mantığı ne? FB bize tek bir yapıyı birden fazla yerde tekrar tekrar yazmadan kullanmamızı sağlayan bir kolaylık değil mi?
Tek mantık bütün gitiş çıkış değerlerini tekbir yerde görmekse bunu FB olarak kullanmak FB yapısının anlamına ters değilmi?

Biraz uzun oldu umarım sorunumu ve kafama takılan noktayı tam olarak anlatabilmişimdir.
Teşekkür ederim.

Resim 1=
11.jpg

Resim 2=
22.jpg

Resim 3=
33.jpg

Resim 4=
44.jpg

Resim 5=
55.jpg

Resim 6=
66.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: AS288 Plc ve VFD inverter CANopen HAberleşme

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

1.) Öncelikle VFD-E serisi sürücü doğrudan Canopen haberleşmeyi desteklememektedir ve yanılmıyorsam VFD-E serisi için CANOpen opsiyonel haberleşme kartları stoklarda yer almıyor. Ürün tedarikçinizden Opsiyonel kartın stok durumunu doğrulamanızı tavsiye ederim veya VFD-C200 serisi inverter dahili Canopen haberleşmeyi desteklediği için Ürün seçiminizi VFD-C200 yada opsiyonel kart ile desteklenen VFD-C200 veya VFD-CP2000 ürünlerini kullanmanızı öneririrm.

2.) Fonksiyon bloğu belirttiğiniz gibi sadece 21 numaralı slave adrese sahip VFD serisi sürücü için kullanılmaktadır. Kapsamlı bir örnek olmasından ziyade INITC, CASD, DPLSVC... gibi komutların FB altında toplanabileceğini gösterme amacı ile hazırlamıştık. Kendi fonksiyon bloğunuzu kendinize ait değişkenler ile hazırlamanız daha iyi olacaktır.

Not: VFD serisi sürücüler, özel canopen komutları ile haberleştirilecek ise sürücülerin istasyon numaraları mutlaka 21 den başlayarak ardışık tanımlanmalıdır ve tüm VFD serisi sürücüler için yalnızca 1 adet INITC komutu kullanılmaktadır.

Örneğin: Canopen hattında 3 adet VFD serisi sürücü var ise istasyon numaraları 21, 22 ,23 olarak tanımlanmalı ve INITC komutunda istasyon numarası 23 girildiğinde bu komut 21'den 23'e kadar olan cihazların başlangıç ayarlarını tanımlayacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Turhan yazdı: 06 Ağu 2019, 10:51
Örneğin: Canopen hattında 3 adet VFD serisi sürücü var ise istasyon numaraları 21, 22 ,23 olarak tanımlanmalı ve INITC komutunda istasyon numarası 23 girildiğinde bu komut 21'den 23'e kadar olan cihazların başlangıç ayarlarını tanımlayacaktır.
Yani 21'den itibaren kaça kadar istiyorsak sonuncı sürücünün ID numarasını yazmak yeterli oluyor , INITC komutunu şimdi daha net anladım.

Bu durumda VFD_E sürücüleri RS-485 üzerinden haberleştirmem gerekecek çünkü sürücü siparişleri verildi. VFD_E sürücülerin RS-485 üzeriden haberleşmesini sağlamak için HWCONFİG üzerinden yapılacak Data Exchange işlemi dışında program tarafında herhangi bir blokla program oluşturmak gerekiyor mu?

Teşekkür ederim.
Unutma!!!!!
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

HWCONGIF pencersi üzerinden Data Exchange tablosunu okunacak yada yazılacak verileri doğrultusunda doldurmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında PLC programında ilave bir kod yazmaya ihtiyaç duymazsınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Teşekkür ederim.
Unutma!!!!!

“PLC Forum” sayfasına dön