Ağırlık okuma

Kullanıcı avatarı
byrol
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Ağırlık okuma

Mesaj gönderen byrol »

Word değerlerin resimlerde olduğu gibi zaman boşluklu ilerliyor. Floating işlemim yok. Sadece resimdeki gibi bir yerde 0.97 ile çarpma işlemim var. Benim anlamadığım konu nasıl oluyor da 4 tona kadar normal çalışıp sonra sapıtıyor. Çok küçük bir ayrıntıyı gözden kaçırıyorum muhtemelen...
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

0.97 ile çarpma zaten floating bir işlemdir ve DMULR floating işlem komutudur.
Siz birde dediğim şekilde hatalı okuma yaptığınız adresleri 4'erli atlayarak denermisiniz?
En son Ahmet tarafından 09 Eyl 2019, 13:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

bende floatinglerle ilk başladığımda böyle sorunlar yaşamıştım.
Örneğin ;
1398 sayısını 10'a bölüp sonucu D20 adresine attığınız zaman ( DMUL ------ K1398 K10 D20 ) adresleri 4'erli atlamazsanız D23 ve D24 adreslerinde işlem yaptığınız zaman yanlış sonuçlarla karşılaşoırsınız bu nedenle 4'erli atlayarak adreslemek sağlıklı oluyor.
Denemenizi öneriyorum.
Decimal sayıları dahi bölme işlemine tabi tuttuğunuzda işlem sonucu virgüllü çıktığı zamanlarda bu sorunu devamlı yaşarsınız o nedenle 4'erli atlayarak yapmayı alışkanlık haline getirmenizi öneririm.
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........
Kullanıcı avatarı
byrol
İletişim:

Mesaj gönderen byrol »

Ahmet, hmmm anladım. Proğramı yazdığınız şekilde düzenleyip yarın gün içinde deneceğim. Sonucu buradan yazarım. Çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
byrol
İletişim:

Mesaj gönderen byrol »

Tekrar tüm proğramı düzenleme yaptım ve deneme yaptım ama yine 4 ton dan sonra ağırlık modül resimdeki hatayı veriyor ve ağırlık 0 gösteriyor. Çok acil lütfen yardım...
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
byrol
İletişim:

Mesaj gönderen byrol »

Sorunumun kaynağı PLC yazılımından kaynaklanmıyor, sorunum tam olarak Loadcell modülüm 4 ton değerini geçince 0 gösteriyor. Aynı ayaklardan gelen uçlara başka bir kantar sistemi bağladım sorunsuz çalışıyor. Sormak istediğim şu; resimde kullandığım ayakların hassasiyet değeri olarak 2.99 mV/V olarak görünüyor. Modül tarafında ise Charecteristic Value 2 mV/V olarak görünüyor burayı hiç değiştirmedim zaten. Sıkıntı bundan mı kaynaklanıyor? Kantar ayaklarından gelen voltaj ölçüm yaptığım voltaj aralıklarının dışında mı kalıyor. Bağlantılarımı resimlerdeki gibi yapıyorum. Bağlantılarımı tekrar kontrol edeceğim. Bu konuda fikri olan varsa çok sevinirim...
Kullanıcı avatarı
byrol
İletişim:

Mesaj gönderen byrol »

Selamlar, problem çözülmüştür. Konuyla ilgili tüm dökümanları okumama rağmen gözden kaçan küçük bir ayrıntı uzun süre zaman kaybına yol açtı. Kantar ayaklarının renk kodlamaları ters bağlantı yapılıyormuş. Orjinal soketli yeni bir ayak takımı sipariş verince ortaya çıktı. Aldığım firmaya senin soketin bu şekilde bağlı ancak gönderdiğin döküman tersini söylüyor deyince bizde sonradan fark ettik size bilgi vermeyi unutmuşuz dediler. Bağlantıyı düzelttim ve Characteristic Value değerini 0-4 mv arasında yeni bir kalibrasyon yapınca kantar tamamen sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı..

“PLC Forum” sayfasına dön