DVP SV2 PLC ile 7 adet servo sürme hk;

Kullanıcı avatarı
VolkanCCS
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DVP SV2 PLC ile 7 adet servo sürme hk;

Mesaj gönderen VolkanCCS »

Merhaba,

DVP28SV11T2 modeli PLC ile 3 adet servo motor (ASDA-B2) kontrol ediyorum. Bu servolarından aynısından makineye 4 adet daha eklenecek ve toplamda 7 adet servo olacak fakat bildiğim kadarıyla PLCmizde tanımlı pulse çıkışları Y0,Y2,Y4 ve Y6. 3 adet daha pulse çıkışı için ne yapmam gerekiyor? Karışıklık yaratmamak adına ayrıntılara aşağıda yer veriyorum.

PLC çıkışlarını sırasıyla Y0,Y2,Y4 olarak aldım. Y0 çıkışı pulse üreteci olarak değil normal çıkış olarak kullandım, start komutu ile beraber çıkış veriyor(ld m0-out Y0) Y0 çıkışı sürücü-1'in DI3'üne bağlı ve Sürücü-1 ''Speed Mode'' da çalışıyor ve PLCnin Y0 çıkışından sinyal geldiği sürece P1-09 parametresinde tanımlı hız bilgisiyle sabit hızla dönüyor. Yani herhangi bir çıkış da kullanabilirim. Yine de 6 adet pulse çıkışına ihtiyacım olacak çünkü kalan 6 motorun 2 tanesi metraj motoru, metrajı gönderdiğim pulse adedi ile ayarlıyorum. Kalan 4 tane motorun 2 tanesini yine metraj motoru gibi düşünebiliriz, yatayda yol alacakları mesafe önemli, son 2 tanesi için ise açı bilgisi önemli, motor miline bağlı pnömatik tutucularla malzemeyi istenen açıya döndürecek. (PLSY D450 D500 Y2 komutu ile metraj motorların sürüyorum, tutucu motorlar için de DRVA/DDRVA komutunu kullanmayı düşünüyorum uygun mudur acaba bu işlem için onun için de bir cevap alabilirsem çok sevinirim)

İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: DVP SV2 PLC ile 7 adet servo sürme hk;

Mesaj gönderen Uğur »

SV2 PLC için max 4 adet pals çıkışı alabilirsiniz. Ama böyle bir uygulama için AS228T PLC öneririm. 12 adede kadar pals çıkışı alabilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
VolkanCCS
İletişim:

Anladım Uğur Bey, teşekkür ederim.

DRVA komutu için ne diyosunuz olur mu?

Şuan kafama şöyle bir soru takıldı. Motorlar çalışmadan önce ZRN komutu ile home bulacaklar. ( ld m0-->zrn d600 d602 X0 Y0)
Home bulduktan sonra çalışmaya başlayacak. Çalışma komutu da (ld m1-->DRVA D500 D502 Y0 Y1) olacak. Yani Home fonksiyonunda kullandığım pulse çıkışını hemen alt satırda tekrar motoru sürmek için kullanabilir miyim? Dataları farklı data registerlardan alacak sonuçta?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

ld m0-->zrn d600 d602 X0 Y0
ld m1-->DRVA D500 D502 Y0 Y1

Yukarıdaki gibi bir kullanımın bir sakıncası yok. Sadece M0 ve M1 aynı anda verilmesin.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
VolkanCCS
İletişim:

Teşekkürler yardımlarınız için :)
Kullanıcı avatarı
VolkanCCS
İletişim:

Tekrar merhaba Uğur Bey, işin içinden çıkamadım sizlerden fikir almak isterim.

Home fonksiyonu ile beraber home bulduktan sonra m1029 ''pulse bitti'' bitini kullanarak alt satıra dallanıp diğer adımlara geçiyorum. Atıyorum makine çalış diye bir kontak geldiğinde de DRVA komutu ile motor absolute farzı misal 40.000 noktasına gidip işlemleri yapıp belli bir kaç kontak geldiğinde tekrar absolute ''sıfır'' noktasına dönecek. Bu işlemler sırasında tekrar CH0'a ait m1029 ''pulse bitti'' bitini kullanmaya kalkınca doğal olarak home fonksiyonundan sonra kullandığım satır da işleme giriyor. Bu konuda ne yapabilirim? Basitçe şöyle anlatayım; motorun miline bağlı pnömatik bir tutucu var. İlk pozisyonunda (homeda) beklerken, tutucu ağzına kumaş geldiğinde kumaşı tutuyor, 180 derece döndürüyor ve dikiş işlemi başka bir makine tarafından gerçekleşiyor. Dikiş işlemi bitince tutucu kumaşı bırakıyor ve motor mili tekrar ilk pozisyona (home)'a dönüp kumaş gelmesini bekliyor. Home sensörü endüktif bir sensör ve PLC'nin X0 girişine bağlıdır.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Aşağıdaki şekilde M1029 bitini kullanırsanız birbirini etkilemez.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
ahmetsh
İletişim:

Mesaj gönderen ahmetsh »

merhaba
14ss2 ile 4 adet servo motor sürmek mümkün müdür. bu konuda yardımcı olabilir misiniz
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DVP-SS2 serisi PLC'de Y0,Y1,Y2,Y3 olarak 4 farklı pulse output noktası bulunmaktadır.

Servo motorları ileri-geri yönde kontrol edecekseniz Y0/Y2'nin pulse çıkışı ve Y1/Y3'ün yön çıkışı olarak kullanılacağından 2 farklı servo motoru kontrol edebilirsiniz.

Motorlarda yön kullanılmayacak ise DPLSR gibi pulse komutunu kullanarak 4 farklı kanaldan(Y0, Y1, Y2, Y3) pulse üretebilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“PLC Forum” sayfasına dön