SS2 Modbus RTU Haberleşmede Alınan Veri

Kullanıcı avatarı
salihtozan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

SS2 Modbus RTU Haberleşmede Alınan Veri

Mesaj gönderen salihtozan »

Merhaba,

SS2 model PLC ile sıcaklık ve nem sensörünü RS-485 üzerinden haberleşme sağladım.(RTU,9600,N,1) Cihazdan aşağıdaki şekilde 16 bit decimal veri alıyorum,
D0:1(Slave ID) D1:4(Read Input Register), D2:2(Byte adet), D3:9(Veri MSB), D4:16(Veri LSB), D5:190(CRC MSB), D6:172(CRC LSB)

Aldığım verilerden D3 ve D4 olan verilerimi çevirmem gerekiyor galiba, bunu nasıl yapabilirim?

Bir diğer sorum ben bu iki ayrı registerda ki verileri tek bir registara kaydedebilir miyim?
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
salihtozan
İletişim:

Re: SS2 Modbus RTU Haberleşmede Alınan Veri

Aşağıdaki gibi 16 bit Binary olarak düşünürsek, D3'ün son 8 ile D4'ün son 8 birleştirmem gerekiyor.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
salihtozan
İletişim:

D3'ü ROL ile sola 8 bit döndürdüm, ve sonrasında WXOR ile işledim, sorun çözüldü galiba
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Eğer MODRW komutu ile ASCII haberleşme gerçekleştiriyorsanız ilave bir işlem yapmanıza gerek kalmadan okuduğunuz verinin decimal karşılığı D1296 datasından itibaren sıralı adreslere otomatik konvert edilecektir. RTU haberleşme için ise doğrudan verinin decimal değerini izleyebiliyor olmalısınız.

Okuma sorununuz devam ediyor ise kullandığınız modbus komutu ve okumaya çalıştığınız adres bilgilerini mesajda paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışabiliriz.

MODRW_ASCII.jpg
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“PLC Forum” sayfasına dön