Oransal brülör kontrol hk.

Kullanıcı avatarı
fazlief
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Oransal brülör kontrol hk.

Mesaj gönderen fazlief »

Merhabalar
Sistemimde bir adet oransal brülör bulunmaktadır fakat analog değil röle şekliden çalışıyor şemada girişleri mevcut.
Bu brülörün ısıttığı alandan emiş yapan 2 adet fan var bu fanların üfleme ağızlarına 1 er tane termokpul koyup bu 2 termokpulun her hangi biri set edilen değere gelince brülörü kapatması gerekiyor.
çalışma pid olarak ayarlanıp hassasiyet önemlidir.
Bu sistem için 12se serisi plc kullanmayı planlıyorum fakat brülörün çalışması için hangi ısı modülünü kullanacağımı bilemedim. Bu konuda yardımcı olurmusunuz.
Resim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Oransal brülör kontrol hk.

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Termokupl sıcaklık sensörleri yanlızca DVP04TC-S2 serisi ilave modüller yardımı ile okunabilmektedir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
fazlief
İletişim:

Mesaj gönderen fazlief »

Turhan yazdı: 05 Mar 2020, 14:58 Merhaba,

Termokupl sıcaklık sensörleri yanlızca DVP04TC-S2 serisi ilave modüller yardımı ile okunabilmektedir.
Siz yanlış anladınız sıcaklıkları okumak için değil aslında burda yüzer kontrol şeklinde çalışan bir brülörü kontrol edebileceğim bir modül varmı diye soruyorum.
4-20ma girişli olsa mesela dtc1000c ile yapabiliyorum ama burdaki brülörün servosu röle tetikli
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DTV vana kontrol cihazları 4-20mA akım giriş sensöründen okuduğu veriye ve set değerine göre Open ve Close röle kontağı üzerinden Açma ve kapama sinyalleri gönderebilmektedir. DTV Kullanma Klavuzunu inceleyiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
yavuz16
İletişim:

Mesaj gönderen yavuz16 »

rwf40 a analog olarak set göndereceksiniz,rwf40 pt100den aldığı bilgi ile sizin analog olarak gönderdiğiniz seti karşılaştırıp oransal olarak ayarlar,yani sistemde 2 adet pt100 oluyor,birtanesini siz panelde gösteriyorsunuz diğeri rwf40 a bağlı olarak oransallığı ayarlıyor
yapmanız gerekenleri şöyle sıralayalım
1.yol dvp02-04 da modülden rwf40 a set göndermek sisteme 2 adet pt100 koymak
2.yol sisteme 1 pt100 koyarak sıcaklık bilgisinide analog olarak rwf40 a göndermek ve yine seti analog olarak göndermek
3,yol sisteme 1 pt100 koyup bu pt100ü rwf40 a bağlayıp,sıcaklık bilgisini analog olarak almak ve yine seti analog olarak göndermek
ben çoğu projemde 1.yolu kullandım,diğer yollarıda kullanacağım
Kullanıcı avatarı
celaltezekici
İletişim:

Mesaj gönderen celaltezekici »

Turhan yazdı: 05 Mar 2020, 16:02 DTV vana kontrol cihazları 4-20mA akım giriş sensöründen okuduğu veriye ve set değerine göre Open ve Close röle kontağı üzerinden Açma ve kapama sinyalleri gönderebilmektedir. DTV Kullanma Klavuzunu inceleyiniz.
Selamlar,Bu uygulamayı dtc1000r röle çıkışlı pid kontrol cihazı ile yapabiliyormuyuz.(2 röle çıkışı var)

Eğer değil ise bir fan düşünün emişindeki havayı kontrol edeceğim.hava sıcaklığı kontrolü için 2 ayrı eşanjör ve her 2 eşanjörü kontrol eden kendine ait selenodi var.Yani toplam 2 selenoid.(ısıtma ve soğutma olarak) .Bunların kontrolünü dtv ile mi yapmalıyım ve ayrıca dtv ısı kontrol cihazına dtc de olduğu gibi likten haberleşebilirmiyim.

iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DTC kontrol cihazları PID çalışma modunda bir kontağı Isıtma, Diğer kontağı Soğutma çıkış konağı olarak çalışabilmektedir. Kontak çıkışları PV ve SV değerlerine göre röle grubu üzerinden belli bir periyodun % değeri üzerinden çıkış vermektedir.

Örneğin: Isıtma çıkışı PV ve SV değerine göre %50 ise OUT-1 çıkışı 1.5saniye ON, 1.5 saniye OFF olacak şekilde 3 saniyleik saykıl periyodunda çıkış verecektir.

Fiyat listemizde yer alan tüm DTV modellerinde dahili Modbus haberleşme RS485 arabirimi üzerinden desteklenmektedir. DTV vana kontrol cihazları Open ve Close kontakları üzerinden vananıza açma yada kapama sinyalleri göndermektedir. Bu sinyaller ile bir adet vana kontrol edilebilmektedir.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
celaltezekici
İletişim:

Mesaj gönderen celaltezekici »

Turhan yazdı: 24 Mar 2020, 11:38 DTC kontrol cihazları PID çalışma modunda bir kontağı Isıtma, Diğer kontağı Soğutma çıkış konağı olarak çalışabilmektedir. Kontak çıkışları PV ve SV değerlerine göre röle grubu üzerinden belli bir periyodun % değeri üzerinden çıkış vermektedir.

Örneğin: Isıtma çıkışı PV ve SV değerine göre %50 ise OUT-1 çıkışı 1.5saniye ON, 1.5 saniye OFF olacak şekilde 3 saniyleik saykıl periyodunda çıkış verecektir.

Fiyat listemizde yer alan tüm DTV modellerinde dahili Modbus haberleşme RS485 arabirimi üzerinden desteklenmektedir. DTV vana kontrol cihazları Open ve Close kontakları üzerinden vananıza açma yada kapama sinyalleri göndermektedir. Bu sinyaller ile bir adet vana kontrol edilebilmektedir.
TEŞEKKÜRLER
Kullanıcı avatarı
fazlief
İletişim:

Mesaj gönderen fazlief »

şuanda bu uygulamayı şu şekilde yapıyorum ;
2 termokpulun ortalamasını alıp analog modül ile 0-10v a çevirip dtv cihazına termokpul gibi giriyorum. Brülörün kontak kontrollerini ve pid çalışmayı tamamen dtv ye bırakıyorum.
Bu şekilde başladık bakalım inşallah tamamlayacağız :)

“PLC Forum” sayfasına dön