DVP PLC MODRW Okuma Yazma Örneği + Fonksiyon Blok

Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DVP PLC MODRW Okuma Yazma Örneği + Fonksiyon Blok

Mesaj gönderen apomavi »

Herkese Merhaba.
Uzun zamandır dvp serisi plclerde modbus uzerınden stabil okuma yazma yapabilmek için uygun programı yazmaya uğraşıyordum. Sonunda algoritması ile parametreleri ile sorunsuz çalışan bir kod yazdım. Bu kodu siz değerli arkadaşlarım ile de paylaşmak istedim. Kodların içerisinde 4 farklı cihaz bulunmakta. Bunlardan bir tanesi 4. istasyon olan slave plc ve diğer 3 tane istasyon da delta marka olmayan bir sürücü ayrıca bir de ekstradan bos modbus komutu koydum ılerde kullanmak ıstenilebilir diye. Hem okuma hem yazma içerisinde mevcut. Kendinize göre revize edebilirsiniz. Kodlamalara hata biti de ekledim. Hataya düşerse bit aktif oluyor, düzelirse resetleniyor. Programda eksik gördüğünüz yerleri düzeltip bu konu altında sunarsanız dvp serisi plc lerde haberleşme konusunu cok daha rahatlatabilir ve dıger kullanıcılara da kolaylık saglayabiliriz. Programda muhakkak hatam ve eksiğim vardır maruz görün.
Teşekkürler.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
En son apomavi tarafından 16 Mar 2020, 17:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: DVP PLC MODRW Okuma Yazma Örneği

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba apomavi,

Paylaşımınız için teşekkürler. Diğer kullanıcılar dosyayı kullanabilir veya daha optimize hale getirip bu mesaj altında paylaşabilir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Re: DVP PLC MODRW Okuma Yazma Örneği

Mesaj gönderen apomavi »

FONKSİYON BLOK DİYAGRAMI
Modbus haberleşme komutlarını fonksiyon bloğu haline getirip çok daha pratik hale getirdim. Yazma ve okuma olmak üzere iki ayrı fonksiyon bloğu yaptım. Dosyalar ektedir. Okunacak data adedince datalara deger atayıp kullanabılırsınız. Okumayacagınız dataların içi boş kalabilir. Kullanımının örneği ektedir. Simule edip bakabilirsiniz. Fonksiyon blokları ister ardı sıra ister alt alta koyarak kullanabılırsınız. En sonuncu komut ile bastaki komutu birbirine baglayip dongu halimde surekli calismasini saglayabilirsiniz. Haberlesme hataya dusse bile hatada olmayan komutlar calismaya devam eder dongu bozulmaz. Hataya dusen komut duzelince hata biti resetlenir. Sadece dikkat etmeniz gereken input degerlerını duzgun vermeniz.
Set = Komutun kendi step ("Set") adresi.
SetSonraki = Bir sonraki çalışıcak modbus komutunun "Set" adresi
SetOnceki = Bir önceki modbus komutunun "Set" adresi.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Re: DVP PLC MODRW Okuma Yazma Örneği + Fonksiyon Blok

Mesaj gönderen apomavi »

Modrw komutunun sıralı sekılde hem okuma hem yazma ıcın düzgun calısan son halı ektedir. Fonksiyon blok olarak kullanımı vardır ve sıralı bıcımde bırbırını tetıkleyerek calısmaktadır. örnek olarak kodlarını da paylasıyorum fb lerının yanında. tek dıkkat etmenız gereken haberlesme com larının kac data sıralı okuma yazma yapabılecegı. degerınden fazla sıralı okuma yazma adedı yazarsanız hata vermez sadece o degerden fazlasını yazmaz okumaz. Son halini kullanmak ısteyenler ıcın paylasıyorum
MODRW_n.jpg
Kullanıcı avatarı
Duytoantdh
İletişim:

Mesaj gönderen Duytoantdh »

PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM, ISP YAZILIMI KULLANMIYORUM. Kodu WPL Solf yazılımı ile paylaşabilir misiniz? Çok teşekkürler. E-posta adresim: Duytoan98.dt@gmail.com
yardımın için sağol
Kullanıcı avatarı
Duytoantdh
İletişim:

Mesaj gönderen Duytoantdh »

PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM, ISP YAZILIMI KULLANMIYORUM. Kodu WPL Solf yazılımı ile paylaşabilir misiniz? Çok teşekkürler. E-posta adresim: Duytoan98.dt@gmail.com
yardımın için sağol
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

Kodu wpl soft uzerınden yapamadım. wpl softtan ısp soft a gecıs yapılıyor ama tersıne sekılde donusturme yapılamıyor. Nacizane tavsiyem ısp soft kullanmanız. Alıştıkdan sonra cok daha kolay ve kullanıslı oldugunu anlayacaksınızdır. Son Hali ektedir fb dıagramlarının.

“PLC Forum” sayfasına dön