senkronize durdurma ve calıştırma

Kullanıcı avatarı
ARSLAN271
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

senkronize durdurma ve calıştırma

Mesaj gönderen ARSLAN271 »

merhaba 3 adet ms300 inverter ve dvp12se plc den calıştırdığımız sistemdeki motorların farklı frekansda ve değişken devirlerde bu sistemdeki motorların çalışma ve durdurma zaman ayarlarını verdiğim devirlere göre otomatik ve değişken yapmak istiyorum 3 motor da aynı zaman da calışıp duracak tepe noktasına aynı zaman da ulaşması ve duruş zamanına aynı anda inmesi lazım devirler değişken olmakta verdiğim devirlere göre hesaplama yapıp duruş ve çalışma zamanlarını otomatik ayarlamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: senkronize durdurma ve calıştırma

Mesaj gönderen Turhan »

Sürücülere aynı hızlanma ve yavaşlama rampası ile aynı set frekasndında ve aynı zaman anında start verirseniz sürücüler haberleşme gecikmesi, motor yükü ve benzeri durumlardan dolayı bir miktar hata payı ile çalışabilir.

Eğer motorların senkronizasyonu önem arz ediyor ise sürücülerde açık çevrim yerine kapalı çevrim kullanmalısınız. Bunun içinde desteklenen sürücü modeli VFD-C2000'dir.

Not: Sürücülerdeki hızlanma ve yavaşlama zaman değerleri 0.0Hz çıkış frekansından 01-00 parametresinde ayarlanan frekans değerine ulaşma süresidir. Farklı hız değerleri için bu bilgiyi referans almalsınız. Motorlar kapalı çevrim çalışır ise elektronik dişli oranı ile motor devirlerini otomatik ayarlanacağından bu hesaba ihtiyaç duymazsınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
ARSLAN271
İletişim:

kapalı cevrim olamaz çünkü motora encoder bağlama imkanı yok plc üzerinden verdiğim hızlara göre inverterlerin duruş ve çalışma sürelerini ayarlamak bunu da verdiğim devire göre otomatik olması bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim plc den bir program yazıp yüklemek istiyorum dört işlemden yapmaya çalıştım fakat olmadı yardımcı olabilirseniz sevinirim 108 adet inverter makinanın üzerinde iplik makinası calışıyor duruş ve çalışmada sadece sıkıntım var
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Bu durumda sürücülerin hızlanma ve yavaşlama rampalarını; her hız değişimi, her start ve her stop öncesinde güncelleyip bu değişiklikten sonra motor devrini değiştirmeli, start yada stop komutu vermelisiniz. örneğin;

Elinizde iki sürücü olsun ve her iki sürücününde 01-00 maximum çalışma frekansı 100.0Hz olduğunu ve motorların stop konumunda olduğunu varsayalım.

Birinci sürücüye Frekans set değeri olarak 50.00 Hz, İkinci sürücüye 100.0Hz frekans set değeri yazıp her iki sürücününde aynı anda rampasını tamamlamasını isterseniz.

Birinci sürücünün hızlanma rampasını 10.0 saniye yazarsanız sürücü 5.0 saniyenin sonunda 50.00Hz çıkış frekansına ulaşacaktır. Diğer sürücününde 5.0 saniye sonunda rampalanmayı tamamlayabilmesi için hızlanma rampasının doğrudan 5.0 saniye girilmesi gerekmektedir.

Bu hesabı 0'dan 100Hz'e kadar olan kısmını hesaplayabildiğiniz gibi. 30.00Hz'den 50.00Hz'e gibi rampalanma sürelerini ayrı ayrı formüle bağlayıp sürücüleri kullanmalısınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
ARSLAN271
İletişim:

plc programında tam olarak bunu yapamadım bu dediğiniz formülü bulmaya calışıyorum verdiğim frekansa göre carpma bölme ve cıkartma işlemi yaptım ama tam olarak formüle ulasamadım yardım istediğim de tamda bu konu
Kullanıcı avatarı
ARSLAN271
İletişim:

bu işlemin formülü lazım
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

01-00.....: Maksimum çıkış Frekansı
01-12.....: Hızlanma Zamanı
01-13.....: Yavaşlama Zamanı

F...........: Frekans set değeri (Yeni set edilecek değer)
H..........: Aktif çıkış frekansı (Sürücünün mevcut çalıştığı değer)
T...........: İstenilen rampalanma süresi

Örneğin: P1-00 parametresi 100.00Hz ayarlı sürücünün aktif çıkış frekans değeri 30.00Hz iken motorun 3 saniye sonunda 50.00Hz değerine ulaşabilmesi için Hızlanma rampasının 15.00 saniye set edilmesi gerekmektedir.
Hız artmıyor azalıyor ise elde edilen değer yavaşlama rampasına yazılmalıdır. Hız değişiminin yönünü kontrol etmek istemiyorsanız denklemden elde ettiğiniz sonucu hem hızlanma hemde yavaşlama rampasına yazabilirsiniz.

Not: |F - H| ifadesi mutlak değerdir.

Hızlanma_Yavaslama_Zamani.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
ARSLAN271
İletişim:

teşekkür ederim yardımlarınız için bu bilgi çok işime yaradı iyi çalışmalar

“PLC Forum” sayfasına dön