Encoder ile ilgili

Kullanıcı avatarı
fakbas
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Encoder ile ilgili

Mesaj gönderen fakbas »

Merhaba

Encoderden gelen bilgiyi istedigim sayıya bölüp bölünen degerde her seferinde çıkış almak istiyorum,

3600/48 =75 her 75de çıkış almak istiyorum

faruk
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Encoder ile ilgili

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Encoder değerini DHSCS komutu ile karşılaştırıp set değerinde interrupt programında önce çıkışı aktif edebilir ardından bir sonraki det değerini +75 olacak şekilde güncelleyebilirsiniz. Komut kullanım örneği aşağıdaki dokümanda verilmiştir.

DVP Serisi PLC İnterrupt Fonksiyonları
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
fakbas
İletişim:

Mesaj gönderen fakbas »

Merhaba

Kusura bakmayın ama anlamadım biraz açabilirseniz

tşk
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Mesajda belirttiğim dokümanın 3. HIGH SPEED COUNTING (YUKSEK HIZLI SAYICI) INTERRUPT başlığındaki programı referans alınız. Örnek program parçası C251 yüksek hızlı sayıcısını 500 sabit değeri ile karşılatırıp İnterrupt kısmında Y0 çıkışını aktif etmiş. Siz programınızda sabit K500 ifadesi yerinde data register kullanıp bu registerin ilk değerini 75 tanımlarsanız DHSCS komutu 75. pulse değerinde interrupt programını çalıştıracaktır. Burada bir biti aktif ettikten sonra DHSCS komutundaki karşılaştırma değerini DADD komutu ile +75 ile toplayıp aynı registere kaydederseniz interrupt'ı bir sonraki +75 yani 150. pulse değeri için yeniden kurmuş olursunuz. Bu yöntemle her +75 pulse değerinde bir interrupt programını 1 saykıl çalıştırıp istediğiniz işlemleri buraya yazacağınız komut satırı ile gerçekleştirebilirsiniz.

DHSCS.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
fakbas
İletişim:

Mesaj gönderen fakbas »

Merhaba Turhan bey

Çok güzel anlatmışsınız fakat ben anlamadım sizden ricam biraz daha açabilirseniz veya bir örnek gönderebilirseniz.

tşk

“PLC Forum” sayfasına dön