Enkoder Çıkış Yönünü Değiştirme

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Enkoder Çıkış Yönünü Değiştirme

Mesaj gönderen savas55 »

Merhabalar;

Elimde Delta ES3-10LN6941 Modeli enkoder mevcut. Bir makinemizde mil üzerinden makine pozisyonu okunmaktaydı ( CAM Yani Saat sistemi ile dönüş gösterme ledli ) ancak enkoder arızalandı. Şimdi ise elimde bulunan enkoder ile bağlantı kurduğumda makinenin CAM göstergesi normalde saat yönünde olması gerekiyor fakat tam tersi yönde hareket ediyor bu enkoder ile. Bunu nasıl tersine çevirebilirim. Bağlantıları birebir aynı yaptım ancak dönüş yönü ters oluyor bende ki nin. A-B Fazlarının Yerinide değiştirdim ama yine olmadı yani gösterge yönü değişmedi. Okuma alanı Press makinesinin orjinal elektronik kartı PLC değil. Bunun için bana bilgi verebilirseniz sevinirim.

Ek olarak söktüğüm arızalı olan encoder de A-B-Z -0 - 24v - Shield var bendekinde de öyle ve tam olarak karşılıklarına bağladım. Üretim hattı aksıyor bu sorun nedeni ile çözüm bulmam gerekli araştıma filan yaptım ancak tek bulabildiğim A-B fazlarının yerini değiştirin oldu ve işe yaramadı.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: Enkoder Çıkış Yönünü Değiştirme

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

ES3-10LN6941 model encoderde A ile B ve /A, /B'nin yeri değiştirilmeli bu şekilde encoder sayma yönü kesinlikle değişir.

Not: Sökülen endoer ile yeni encoderin sinyal şekillerini mutlaka kontrol ediniz. ES3-10LN6941 encoder Line Driver sinyal şekline sahiptir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“PLC Forum” sayfasına dön