1 Saniyelik Timer

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

1 Saniyelik Timer

Mesaj gönderen savas55 »

Merhabalar;

Elimde SA2 PLC'ler Mevcut bunun içerinde bana saniyelik timerlar gerekmekte bunu yani saniyenin onda veya yüzde birini değil direkt olarak saniye sayan.

Yaklaşık 20 adet nasıl birşey önerebilirsiniz bunun için yani sonuç olarak normal timer de kullansam bir şekil işlem yapıp plc de son olarak dataya saniye veya dakika almalıyım ben bulamadım bir çok yeri de araştırmama rağmen ve nedense manualde de bulamıyorum.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: 1 Saniyelik Timer

Mesaj gönderen Turhan »

Timer sayma birimleri 1, 10, 100ms çözünürlüktedir. Saniye biriminde sayma işlemi için M1013 clock pulse bit adresinin pulse tetiklemesi ile bir data'nın değerini 1'er birim arttırarak ve bu data'nun değerini compare ederek saniye biriminde sayma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Turhan yazdı: 20 Kas 2020, 16:24 Timer sayma birimleri 1, 10, 100ms çözünürlüktedir. Saniye biriminde sayma işlemi için M1013 clock pulse bit adresinin pulse tetiklemesi ile bir data'nın değerini 1'er birim arttırarak ve bu data'nun değerini compare ederek saniye biriminde sayma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Birtane timer için bir örnek verebilirmisiniz. Tam olarak anlayamadım nasıl yapılacağını. Tek bir Timer için örnek program verseniz diğerlerini yapabilirim. Anladığım kadarı ile denedim ancak olmadı.
Kullanıcı avatarı
serhat205
İletişim:

Mesaj gönderen serhat205 »

Bu Pdf te PLC ait hafıza alanları Timer Bölgeleri 1ms olanlar pdf de gösteriliyor
SA2 Memory diye Üstte Yazıyor Kolay Gelsin
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

serhat205 yazdı: 20 Kas 2020, 21:14 Bu Pdf te PLC ait hafıza alanları Timer Bölgeleri 1ms olanlar pdf de gösteriliyor
SA2 Memory diye Üstte Yazıyor Kolay Gelsin
1 ms olanları biliyorum ancak ihtiyacım 1 saniye.

Yinede teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
serhat205
İletişim:

Mesaj gönderen serhat205 »

Matematiksel işlem yapıp çarparak 1sn çevirebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

serhat205 yazdı: 21 Kas 2020, 12:58 Matematiksel işlem yapıp çarparak 1sn çevirebilirsiniz
Çok uzun zaman önce yine lazım olmuştu matematiksel işlem yaapmadan da yapılıyordu ancak şimdi hatırlayamıyorum bir türlü nasıl yaptığımı. basit bir işlemle timer saniye sayıyordu.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Aşağıdaki modelleme ile 1saniyelik timer'a sahip olabilirsiniz. Sayma set değeri maximum 32.767'dir. daha yüksek bir sayma set değerine ihtiyaç duyarsanız komutları 32Bit tabanda yazmanız yeterli olacaktır.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Turhan yazdı: 23 Kas 2020, 09:37 Aşağıdaki modelleme ile 1saniyelik timer'a sahip olabilirsiniz. Sayma set değeri maximum 32.767'dir. daha yüksek bir sayma set değerine ihtiyaç duyarsanız komutları 32Bit tabanda yazmanız yeterli olacaktır.

.
Saniye ayarını veya geçen zamanı görebilmem gerekli Ama göremiyorum bu şekilde. Verilen değer kadar sayıyor. Benim ihtiyacım olan zaman sinyal geldiği sürece sayması gerekli.

Yapmaya çalıştığım şeyi anlatayım.

Örneğin sistemde enkoder arızası mevcut operatör panel üzerinden enkoder arızasını tıkladığında onun ile ilgili M50 aktif oluyor ve ben buna bağlı olarak zamanı saydırmaya başlamalıyım ki toplamda o arıza ne kadar sürdü görebileyim. Çünkü arıza bittiğinde yine operatör arızayı kapatıyor ve mesela 32.5 dk arıza sürdüğünü görebiliyor olmam lazım programda. Ki eServer üzerinden okuyup excel raporuna yansıtmalıyım bunu.

Bu neden ile tam süre alabilmem gerekli bunu Belkide RTC ile yapabilirmiyiz acaba? daha iyi bir fikriniz olabilir bunun için. Çünkü timer'lar tam 24 saati kapsayamıyor görebildiğim kadarı ile.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

HOUR - Saat Metre komutunun çalışmasına da gözatınız. Prosesinize göre hangi komut kullanımı uygun olduğuna siz karar veriniz.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön