ISIO SÜRÜCÜ RS485 HABERLEŞME

Kullanıcı avatarı
Kas-Bur
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

ISIO SÜRÜCÜ RS485 HABERLEŞME

Mesaj gönderen Kas-Bur »

Merhaba ;
Sistemimde gmt tsg-043 hmi, DVP SS plc ve 2 adet invertör var.hmi ile plc rs485 olarak haberleşiyor sorun yok.Zaten hmi içinde delta dvp plcyi seçtiriyor.plc den doğru sürücülere rs485 üzerinden hız göndermek istiyorum.Fakat sistemde hmi master olduğu için bunu yapabilir miyim ?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: ISIO SÜRÜCÜ RS485 HABERLEŞME

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Slave cihazlar arasındaki veri alışverişi master aygıt üzerinden gerçekleşmektedir. Dolayısı ile bunun nasıl yapılacağı HMI tarafından sorgulanması gerekir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Kas-Bur
İletişim:

Mesaj gönderen Kas-Bur »

hmi tarafında delta driver ı kullandığım için aynı anda sürücü ile haberleşme olmuyor.Ancak Standart Modbus driver' ı olan Modbus RTU kullanırsam hem plc hem sürücüye erişebilirim fakat bu seferde plc içinde rtu adreslerini girmem lazım.O zor olur diye Direkt plc ile sürücüyü haberleştirmek istiyorum.Başka bir yöntemi olamaz mı peki ?
Kullanıcı avatarı
Kas-Bur
İletişim:

Mesaj gönderen Kas-Bur »

Mesela link haberleşme sadece delta marka sürücüye özel bir haberleşme mi oluyor ?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Link haberleşme standart modbus haberleşmeyi destekleyen tüm cihazların Holding Regiter adresleri için kullanılabilir. Desteklenen FC'ler 0x03, 0x06 ve 0x10'dur
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Kas-Bur
İletişim:

Mesaj gönderen Kas-Bur »

bu durumda plc slave bile olsa link haberleşme ile yapabilirim yani doğru mu ?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC Link haberleşme yalnızca COM2 RS485 arabirimi için desteklenir ve bu durumda PLC bu port'da master cihaz olacağından HMI yada benzeri farklı bir master cihaz bu porta bağlanamaz.

Karşılaştığınız sorunun çözümü esasen HMI tarafında daha kolay olmalı. Delta HMI kullanıcıları haberleşme kontrol cihazını "Delta Controller ASCII" yada "Delta Controller RTU" seçmeleri durumunda aynı bağlantı portundan hem Delta'nın tüm cihazlarına hemde 3.part standart modbus haberleşmeyi destekleyen cihazlara Hex Adres veya Modbus adres biçimi ile erişim sağlayabiliyorlar.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
Kas-Bur
İletişim:

Mesaj gönderen Kas-Bur »

merhaba ;
ilginiz için teşekkür ederim.plc ile hmi rs232 üzerinden , plc ile inverterleri rs485 üzerinden haberleştirerk çözdüm.modrw komutu ile 2 sürücüye ayrı ayrı hız gönderiyorum.Şöyle bir durum var 2.sürücü kapalı olunca sorun yok 1. ye hız gidiyor fakat 1.sürücü kapanınca 2.sürücüye hız gönderemiyorum haberleşmiyor.
Bağlantı şeklim de şöyle rs485 kablosunu plc den 1.invertere giriyorum ordan da paralel olarak 2. ye atlama yapıyorum.Bu durumda 1.de enerji yokken 2.ile haberleşmemesi normal mi ?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC MODRW komutu haberleşme hattında kaç adet slave cihaz olduğuna yada bunların kaçının aktif olduğuna bakmaz. PLC Programında sizin belirlediğiniz gerekli şartlar oluştuğunda MODRW komutunda belirtilen istasyona modbus sorgusu gönderirir.

Bu büyük olasılıkla programlama komutları ile ilgili bir durumdur.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön