sıralı çalışma..

Kullanıcı avatarı
teknik99
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

sıralı çalışma..

Mesaj gönderen teknik99 »

merhaba iyi çalışmalar. içinden çıkamadığım bir iş var. çok uğraştım ama henüz tam bir sonuç alamadım. birbiri ardınca sıralı 4 adet kereste bandı var.her bandın üzerine gelen keresteyi bandın sağına veya soluna dökecek takla dediğimiz motor var. keresteler 1. banttan 4. banda doğru ilerliyor. operatör kerestenin boy ve kalınlığına bakarak hangi banttan atılması gerektiğine karar veriyor.bantların üzerinde 1er adet siviç var.örneğin operatör 3. banda atmak için 3. bant startına bastı.ardından gelen keresteyide 4. banda atmak istiyor. ve yine ardından geleni 1. banda atacak. bu sıra tamamen karışık.üretimden çıkan kereste boy ve kalınlığına göre değişiyor.hat üzerinde aynı anda 3 adet ürün olabilir.işler burada karışıyor. bir türlü kurgulayamadım. nasıl bir yol izlemeliyim. teşekürler.
Kullanıcı avatarı
teknik99
İletişim:

Re: sıralı çalışma..

programı WPLsoft ta yazıyorum. 14 ss2 plc ve hmı yım var.
Kullanıcı avatarı
Coşkun
İletişim:

Mesaj gönderen Coşkun »

Merhaba,

Hat üzerinde bulunacak toplam ürün sayısına göre bir buffer oluşturup bu buffer alandan ürünleri belirli bir sıra ile çıkartabilirsiniz. Ürünleri bufferdan çıkartırken sıra değilde özellik kullanmak istiyorsanız. Bufferları özelliğe göre oluşturabilir ve özellik bazlı sıralama yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.
Coşkun Özdemir - Senior Field Application Engineer - DELTA Electronics Turkey
Kullanıcı avatarı
teknik99
İletişim:

coşkun bey merhaba ilginize teşekkür ederim. sayıcılarla sıralama yaptım olmadı, örnek sıralamalara baktım yine olmadı, basit bir örnek verebilir misiniz en azından ben bir şekilde uyarlarım teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
Coşkun
İletişim:

Mesaj gönderen Coşkun »

Merhaba,

Ekte gönderdiğim uygulama örneğini inceleyebilirsiniz.

Kullanım kolaylığı açısından SFWR ve SFRD komutları kullanılmıştır.

Komutlarda kullanılan ilk data (D2000) bufferdaki ürün miktarını sonraki datalar da (D2001-D2005) sıralı şekilde buffer ürünleri göstermektedir. Komutun son satırındaki değer buffer sayısından +1 fazla girilmelidir. örneğin 5'lik buffer için K6 yazılmalı gibi....

Buffer_FIFO.png

İyi çalışmalar dilerim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
teknik99
İletişim:

coşkun bey teşekkür ederim. örnek programınızı indirdiğimde dosya hatası diyor. dosya açılmıyor. WPLsoft 2.49 kullanıyorum
Kullanıcı avatarı
Coşkun
İletişim:

Mesaj gönderen Coşkun »

Merhaba,

Gönderdiğim örnek WPL2.50 ye uygundur. Ekte eski versiyonlara göre de bir örnek gönderiyorum.

İyi çalışmalar dilerim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
teknik99
İletişim:

sağ olun coşkun bey. iyi çalışmalar..

“PLC Forum” sayfasına dön