Ss2-dop-vfd haberleşmesi?

Kullanıcı avatarı
telsiz
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Ss2-dop-vfd haberleşmesi?

Mesaj gönderen telsiz »

Merhaba deltacı üstadlarım yenibir proje için yardımınıza ihtiyacım var.
Ss2 transistorlu seri port ve rs485 portu olan bir cpu
Dop107bv seri portu olan bir hmi ve Vfd serisi rj45 jakı olan bir invertorum var.Şimdi bu üçlüyü modbus ve seri porttan haberleştirmem gerekiyor.dop hmida reçetem ve butonlarim sayi goster,sayi gir elementlerim var.
Haberleşme port baglantilarim nasil olmali?Plc yaziliminda ayni zamanda pc ile online modda nasil baglanmam gerekiyor?
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Re: Ss2-dop-vfd haberleşmesi?

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

DOP107BV ekran modelinin 1 adet fiziksel ComPortu olmasına karşın aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere yazpılan 2 farklı bağlantı ile 2 ComPort noktası aktif edilebilir. Burada PLC ve İnverterinizi Modbus RS485 hattı ile direk HMI'ya ister aynı porttan ister farklı porttan bağlayabilirsiniz. Aynı porttan bağlantı yaptığınızda dikkat etmeniz gereken slave cihazların istasyon adreslerinin çakışmamasıdır. PLC'nizede RS232 portundan PC ile bağlantı kurabilirsiniz.
107bv.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
İslam Karadeniz - Technical Support Engineer - DELTA Electronics Turkey
Kullanıcı avatarı
telsiz
İletişim:

Mesaj gönderen telsiz »

Teşekkurler İslam bey
Dogrumu anladim:hminin com portunun 1-5-6-9 nolu uclari ile baglanti yapacagim.1ve6 rs485 olarak plc ye ve unvertore modbus baglanabilir
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Com1 RS485 haberleşme için kullanılacaksa : 1(+) , 6(-) , 5(GND)
Com2 RS485 haberleşme için kullanılacaksa : 4(+) , 9(-) , 5(GND)
Kullanıcı avatarı
telsiz
İletişim:

Mesaj gönderen telsiz »

Hocam bu sekilde hmide yine okuma ve yazma hatalari olusuyor.
Hmi seriportla plcye bagladim.plcyi rs485 ile invertore bagladim.ama pc yi plcye baglamak icin port kalmiyor.
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

1 Port yanlızca tek amaçla kullanılır. Yani PLC'nin RS232 portu ile ya HMI ile haberleşme yaparsınız ya da bilgisayara bağlantı kurarsınız. Bu noktada HMI üzerinde WPLSofta DireckLinkUSB yada DirectLink CDC ile bağlantı kurmalısınız.

1-) HMI-->Sistem Menü-->MISC-->USB Commode '1(DISK)' ise aşağıdaki resimde görülen DirectLink PC => DOP USB => PLC seçilerek yine resimde görülen İstasyon adresi kısmıda PLC'nin adresi ne ise yazılarak PLC'ye bağlanmak.

2-) HMI-->Sistem Menü-->MISC-->USB Commode '2(CDC)' ise aşağıdaki resimde görülen DirectLink PC => DOP CDC => PLC seçilerek yine resimde görülen İstasyon adresi kısmıda PLC'nin adresi ne ise yazılarak PLC'ye bağlanmak.
Wplsoft2.50.png
Son olarak bağlantının sağlanması durumunda aşağıdaki gibi CDC yada USB kısmının ✔ olduğu gözlemlenir artık PLC'ye online olma işlemi gerçekleştirilebilir.
Wplsoftt2.50.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
telsiz
İletişim:

Mesaj gönderen telsiz »

Cevabınız için teşekkur ederim İslam bey,ayarları doğru şekilde uyguladım ama Wplsoft dan plcye online olmak istedigimde biraz bekledikten sonra zaman aşımı hatası verdi.Zaman asımı ayarlarıni değiştirip tekrar denedim.fakat daha uzun sure bekleyip yine hata verdi.?
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

Öncelikle HMI üzerinden WPLSoft programına bağlantı kurabilmeniz için, HMI ile PLC'nin sorunsuz bir şekilde haberleşiyor olması gerekmektedir. Eğer haberleşme sorunsuz ise önceki mesajda yazdığım adımları uyguladığınız takdir de işlemin tamamlanmış olması gerekir.
Kullanıcı avatarı
telsiz
İletişim:

Mesaj gönderen telsiz »

Mrb hmi ile plc sorunsuz haberlesiyor okuma yazma sinyal bilgilerini gorebiliyorum hata yok.
Hmi deki Usb ayarini yaptim.wplsoft ayarinu yapip DCD tik de gorundu.dedigim gibi haberlesme zaman asımı oluyor.
Acaba bu ayarlari simuasyonda yapsam olurmu denemek icin
Kullanıcı avatarı
telsiz
İletişim:

Mesaj gönderen telsiz »

İslam bey sizlere yardımcı olabilmek ve benimde sorunumun çözülmesi açısından size yapmış olduğum ayarların (sizin anlattığınız,benim anladığım kadarı ile)ekran görüntülerini içeren slayt gönderiyorum.
Öncelikle
Pc >Hmi usb kablosu ile(yani dobsoft ile yükleme yaptığım kablo ile bağlı) ve pc den hmi ye dopsoft ile sayfa yüklemelerini başarılı bir şekilde yapıyorum.
Hmi>Plc ye seri portundan bağlı.(hmi nin tek comportu olan com1 den 2-3 nolu pinlerden rs232 protokolü ile plcnin seriportuna bağlı)ve hmiden plcye data yazıp okuyabiliyorum.
Şuan itibari ile
Direnklink usb cdc yöntemi ile pc den hmiye bağlantı kuramıyorum.

“PLC Forum” sayfasına dön