Omron Sürücü ile Haberleşme

Kullanıcı avatarı
Kenan5
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Omron Sürücü ile Haberleşme

Mesaj gönderen Kenan5 »

Selamlar,

14ss2 Plc ile Omron 3G3MX2 sürücüyü RS485 ile haberleştiriyorum. Sürücü parametrelerini ilgili modbus adreslerinden okuyup-yazabiliyorum.
Ancak sürücü RUN-Stop ve Hız Bilgilerini, Katar halinde istiyormuş. MODRW komutu ile Run-Stop veya hız bilgisi göndermeyi başaramadım. İlgili görselleri ekliyorum.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Omron Sürücü ile Haberleşme

Mesaj gönderen Uğur »

Adres H0 değil H1 olmalı. Birde D10 içerisine stop için H0 run için HFF00 yazmalısınız. Bu durumu test edermisiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Aşağıdaki komut satırları ile Bit adres set/reset edilebilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken H05 fonksiyon kodunda MODRW komutu'nun son değişkeni K1 ise bit adres SET, K0 ise bit adres RESET edilmektedir.

Not: Programdaki istasyon numaralrını değiştirerek komutları olduğu gibi uygulayabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Kenan5
İletişim:

Mesaj gönderen Kenan5 »

Maalesef PLC ile sürücüye data göndermeyi başaramadım. Sisteme HMI eklendi, Dop panel üzerinden Run/Stop ve Hız bilgisi gönderebiliyorum.
Anlayamadığım ikisi de aynı data adresine kayıtlı.. H0 olarak, ancak biri RW diğeri RWB formatında kabul ediyor yazma işlemini. Hız bilgisini de decimal formatta her
65.536 = 0.01 Hz denk gelecek şekilde istiyor. Omron'un kendi PLC'si katar mantığı ile bunları çevirerek gönderiyormuş sanırım, ben deneyerek bulmak zorunda kaldım :)
İki işlem için de kullandığım butonların resmini ekliyorum.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

RW-0 tanımlı adres 0. word adres ve RWB-0 anımlı adres 0.Bit adrestir. bu iki adresi birbirinden ayıran fark adres tipleridir. Kullandığınız sürücü'nün frekans set değerine ait word adreslerinin sıralaması ters olabilir. Böyle bir durum var ise HMI haberleşme ayarlarından L/H olan data düzenini H/L olarak değiştirip bu adrese doğrudan değer yazmayı deneyiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Kenan5
İletişim:

Mesaj gönderen Kenan5 »

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim Uğur ve Turhan bey.
Turhan bey, gönderdiğiniz kodu PLC için denedim ve çalışıyor.

Aynı şekilde hız bilgisi göndermek için de aşağıdaki kodu kullanıyorum. Burada gönderilen D1 datası , decimal değer olarak 65.536'nın katları şeklinde olunca Omron sürücü kabul ediyor.

Resim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Burada veri yazacağınız adres Double word adres tipinde ve anladığım kadarı ile sürücünüzde yazma adreslerinin word sıralaması PLC'ye göre ters dizilime sahip Aşağıdaki basit MOV komutları ile alt/üst word adresleri yer değiştirebilirsiniz.

Komut satırında D0 data adresine frekans değeri yazıp MODRW komutunda D6 datasından itibaren 2word yazdırmayı deneyiniz.

.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön