SÜRÜCÜ HMI VE PLC HABERLEŞME

Kullanıcı avatarı
omercan001
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

SÜRÜCÜ HMI VE PLC HABERLEŞME

Mesaj gönderen omercan001 »

Merhabalar;
Elimde 28sv cpu, 107cv hmı ve vfd-el serisi sürücüm var. RS485 üzerinden hepsini haberleştirmeye çalışıyorum. Haberleşme ayarlarım istasyon numaraları hariç tamamen aynı. 485 kablolarını paralel bağlayıp plc ye girdim. Sürücüyü kontrol edebiliyorum. Hmı da herhangi bir bağlantı veya haberleşme hatası almıyorum fakat plc ile haberleşmiyor. Nerede hata yapıyorum acaba? Programı da paylaşıyorum. Yardımınızı rica ederim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: SÜRÜCÜ HMI VE PLC HABERLEŞME

Mesaj gönderen Turhan »

Mesaja eklediğiniz PLC programında COM-2 arabirimi üzerinden modbus okuma/yazma komutları kullanılıyor. Bu yüzden haberleşme sağlayamıyorsunuz. PLC COM-2 arabirimi ile ilgili haberleşme komutlarını silip yeniden haberleşmeyi deneyiniz.

Not: D1121 datası COM-1/COM-2 arabirimi için PLC istasyon numarasıdır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
omercan001
İletişim:

Turhan Bey;
plc üzerinden sürücüye frekans değişimi ileri, geri gibi komutlar göndermem gerekiyor. hmı da rs485 üzerinden haberleşecek. eğer ben bu komutları silersem sürücüyü plc' den nasıl kontrol edeceğim. Yani burda plc master, hmı ve sürücü slave gibi olmalı diye düşünüyorum.
D1121 datası için de plc istasyon no olan 0 'ı kullanacaktım. Örnek projelerde bu şekilde gördüğüm için öyle kalmış.
Kullanıcı avatarı
omercan001
İletişim:

Yol gösterebilecek arkadaş yok mu? (:
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Yukarıda Turhan Bey size hatanızı belirtmiş aslında ama bir de ben açıklamaya çalışayım.
Seri port herkesin serbestçe veri koşturabileceği bir yapı değildir. Yani PLC sürücü ile haberleşirken HMI bu hatta PLC yada sürücü ile haberleşsin şeklinde girilemez elektriksel sinyal çarpışmadan dolayı bozulur ve haberleşme kesililir. HMI slave olarak kullanmak inanın çok zordur çünkü bir veri okuma ve yazma işlemini artık PLC de yazacağınız komutlar ile yönetmelisiniz. Benim size önerim HMI bağlantısını PLC RS232 portuna kaydırın ve çalışmaya devam edin.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
omercan001
İletişim:

Yanıtınız için teşekkürler uğur bey.
RS232 ye hmı bağlarsam plc de hmı bağlı iken online olamayacağımdan böyle bir yöntem denemek istedim. Tekrardan teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Olursunuz HMI üzerinden PLC ye online olursunuz. PLC programında bağlanırken RS232 değil Direct Link CDC yada USB seçerek.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
omercan001
İletişim:

Teşekkürler ustad

“PLC Forum” sayfasına dön