Delta Marka HMI - Delta Marka PLC - Delta Marka INVT Sürücü (veya Delta olmayan başka bir sürücü) Bağlantısı Hakkında ?

Kullanıcı avatarı
netmehmetali
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Delta Marka HMI - Delta Marka PLC - Delta Marka INVT Sürücü (veya Delta olmayan başka bir sürücü) Bağlantısı Hakkında ?

Mesaj gönderen netmehmetali »

Öncelikle Merhabalar.
Şu an elimde => SS2 PLC
DOP107BV HMI
INVT GD20 SÜRÜCÜ mevcud

Ben bu 3 cihazı RS485 üzerinden haberleştirmek istiyorum ancak üçünü birden haberleştiremedim malesef.
Alttaki resimde HMI'ın COM1'inden sürücülerimi haberleştirdim burada hiç bir sıkıntı yok. ( Sürücü-HMI COM1 haberleşme protokolum RS485-8-Even-1-9600-RTU)
Resim
Alttaki resimde inverterin modbus protokolleri ve adresleri
Resim
Alttaki resimde HMI'ın COM2'sinden PLC'yi haberleştirmek istedim ancak altta bulunan resimdeki hatayı aldım(Plc-HMI COM1 haberleşme protokolum RS485-7-Even-1-9600-RTU)
Resim
Resim

sizce nerede hata yapıyorum ?

veya üç cihazı birlikte haberleştirebilmek için başka bir yöntem önerir misiniz ? Mesela daha öncesinde 3 cihazıda HMI'ın COM1'inden RS485 ile yapmak istemiştim yani HMI'ın COM2'sini hiç kullanmak istememiştim ancak o haberleşmeyi kuramadım.
Kullanıcı avatarı
İslam
İletişim:

Re: Delta Marka HMI - Delta Marka PLC - Delta Marka INVT Sürücü (veya Delta olmayan başka bir sürücü) Bağlantısı Hakkınd

Mesaj gönderen İslam »

Merhaba,

Göndermiş olduğunuz resimde de cevabı görüleceği üzere aldığınız hata COM2 portuna bağlamış olduğunuz istasyon adresi 1 olan cihaz ile ERROR3 yani genel bir haberleşme hatasıdır. Neden kaynaklı olabileceğide yine görselin içerisinde mevcuttur. Burada sonuçta 2 cihazında haberleşebilmesi için aynı dili konuşması yani aynı protokole sahip olması gerekir. İkiside 7,E,1,9600 ASCII protokolü gibi. Bunun dışında programınızda eklenen elementlerin istasyon adresleri 1 olarak otomatik bir şekilde atılacaktır. Eğer PLC'nizin istasyon adresi farklı ise yine bu hataya sebep olur. Son olarakta yaptığınız kablolama. Eğer yanlış pin bağlantısı,kopuk/kırık vb kablo var ise buda error3 hatasına sürükleyecektir. ERROR3 kodunun dışında , 1 modbus RS485 haberleşme hattında yanlızca 1 adet MASTER cihaz olur. Eğer 2. bir master cihaz eklerseniz haberleşme hatası alırsınız. Aynı hat üzerinden sürücüye hem plc hem hmı veri yazmaya çalışıyorsa bu şekilde haberleşemezsiniz.
İslam Karadeniz - Technical Support Engineer - DELTA Electronics Turkey
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Re: Delta Marka HMI - Delta Marka PLC - Delta Marka INVT Sürücü (veya Delta olmayan başka bir sürücü) Bağlantısı Hakkınd

Mesaj gönderen Uğur »

Öncelikle PLC varsayılan protokolü ASCII dir. Sürücünüz ise RTU gibi. 3 cihazı aynı hatta haberleştirmek için aynı protokolde toplayın. ÖRnek PLC yi RTU yapmak gibi. Bu aşamadan sonra hepsini tek bir porta bağlayıp ID lerini 1-2 şeklinde verin ve DELTA Controller RTU driverını seçerek her 2 cihazlada haberleşebilirsiniz.

PLC COM2 (RS485) Portu Protokol Ayarı

Aşağıdaki driver resminde göreceğiniz üzere istasyon adresini cihazın olacak şekilde seçmek suretiyle PLC ye PLC değişkenleri ile ulaşırken sürücüye ise W seçerek 40000 li adreslerini girip haberleşebilirsiniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
netmehmetali
İletişim:

Mesaj gönderen netmehmetali »

Merhaba Uğur Bey söylediğiniz gibi yapınca tüm cihazları haberleştirebildim teşekkür ederim.

Yalnız burda aklıma takılan 2 konu var bunlar hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

1. Delta HMI'da bulunan Delta Controller ASCII ve RTU Driverlerini haberleşme ağındaki tüm cihazlar Delta marka olursa kullanabiliriz sanıyordum galiba yanlış biliyormuşum. Mesela Delta HMI + Siemens PLC + Danfoss Sürücü + Kobastar Loadcell Indikator gibi 4 cihazı Modbus RS485 olarak HMI Master Cihaz olmak üzere HMI'da bulunan Delta Controller ASCII veya RTU Driverlerinden uygun olanı ile haberleştirebilir miyim ?

2. Delta Dop107BV HMI'da 2 tane RS485 hattı var COM1 ve COM2 olmak üzere. Ben DOPSoft'ta COM1'i mesela 7-Even-1-9600-ASCII COM2'yi ise 8-Even-1-115200-RTU olarak ayarladım yine COM1 ve COM2 haberleşme ağındaki cihazların ayarlarını da aynı şekilde yaptım. Bu durumda yani elimde bulunan HMI'ın COM1 ve COM2'sinin farklı dilleri konuşması durumunda haberleşme hatası alır mıyım yoksa bu şekilde cihazları tek HMI üzerinden 2 farklı RS485 hattı kullanarak farklı dillerde haberleştirebilir miyim ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Mesaj gönderen Uğur »

Öncelikle DELTA haberleşme protokolü Modbus olduğu için bu driver üzerinde modbus konuşan cihazları kullanabilirsiniz. İkinci olarak her port hızı bağımsızdır farklı farklı ayarlanabilir yeterki hattaki slave cihazlarında hızları aynı ayarlanmış olsun.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“PLC Forum” sayfasına dön