28 SV PALS ÇIKIŞ

Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: 28 SV PALS ÇIKIŞ

Mesaj gönderen Turhan »

Pozisyonlama adımınız +-32767 aralığından daha büyük ise burada DRVA komutunu değil DDRVA 32Bit Absolute komutunu kullanmalısınız. Dolayısı ile bundan sonraki tüm işlemlerinizde 32Bit tabanda gerçekleşecektir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Yakup1715
İletişim:

Mesaj gönderen Yakup1715 »

Turhan Bey 32 bit DDRVA komutunu da kullandım. Aynı sorun devam ediyor. Sorunun istediğim konumun 16 biti aşması değil zaten en fazla 2000 palse gönderiyorum. Sorun istediğim konuma 16 bit saydıktan sonra ulaşması. DDRVA komutunu kullandığımda da D0 a 300 yazdığımda 32 bit sayıp 0 a ulaştıktan sonra 300 gelip çıkış veriyor. Fikir vermesi amacıyla programda 3-4 adet DDRVA pals komutu ve 1 adet PLSY pals komutu kullanıyorum. Hepsi de CH1 çıkışına bağlı. Ama Hiçbir aynı anda aktif olmuyor. Bu komutları kullamadan D1336 CH1 mevcut pals değeri datasını sıfırlıyorum. Buna rağmen sıkıntı oluyor. D1336 datasını sıfırlamama rağmen DRVA komutunun içinde değer kalabilir mi yada Aynı çıkışa bağlı birden fala Pals komutu kullandığımdan böyle bir sıkıntı yaşıyor olabilir miyim?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Aynı kanala ait birden fazla pulse komutunu aynı anda çalıştırmadıktan sonra sorun yaşamazsınız.

DVP-SV2 serisi PLC Y0 pulse çıkış kanalı için DDRVA komutu 32Bit tabanda D1336 datasının 32Bit değerine göre absolute pozisyonlama yapmaktadır. Sorunun yazdığınız programdan kaynaklanmadığına eminseniz ürünü test etmesi için bölge bayisinden yardım isteyebilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Yakup1715
İletişim:

Turhan yazdı: 15 Oca 2021, 12:05 Aynı kanala ait birden fazla pulse komutunu aynı anda çalıştırmadıktan sonra sorun yaşamazsınız.

DVP-SV2 serisi PLC Y0 pulse çıkış kanalı için DDRVA komutu 32Bit tabanda D1336 datasının 32Bit değerine göre absolute pozisyonlama yapmaktadır. Sorunun yazdığınız programdan kaynaklanmadığına eminseniz ürünü test etmesi için bölge bayisinden yardım isteyebilirsiniz.
Turhan Bey yaptığım yazılımın adımlarını tek tek kontrol ettim. Yaptığım yazılımda herhangi bir hata yok. Fakat DRVA komutunun çalışmasında bir şey farkettim. DRVA komutuna (-) ve (+) ne kadar değer verirseniz verin istediğiniz konuma gidiyor sıkıntı yok. Fakat Eksi bir değer verdiniz örn. CH2 kanalını kullanarak ( DRVA K-200 K200 Y2 Y3) komutunu yazdınız. Step motor -200 e kadar dönüyor ve çıkış veriyor sorun yok fakat bu şekilde eksi bir değerdeyken D1338 datasının içini 0 bilgisi gönderdiğinizde ve DRVA komutunu ( DRVA K200 K200 Y2 Y3) şeklinde kullandınız. Dediğim sorun ortay çıkıyor. 32768'e kadar gidip -32768 pozitif sayarak 200'e gelince durup çıkış veriyor. Aynı şekilde pals pozitif değerdeyken D1338 datasının içine 0 bilgisi gönderdiğinizde böyle bir sıkıntı olmuyor. Sadece eksi pals konumunda iken sıfırladığınızda oluyor. Bu bir hata mıdır yoksa komutun işleyişi mi bu şekilde bilmiyorum. Ama ben pals konumu -300 deyken içini sıfırlamak için ( DRVA K0 K200 Y2 Y3) komutunu yazıp step motoru sıfırlamak zorunda olmamalıyım diye düşünüyorum. Turhan bey sorunu görmeniz için aşağıya basit bir program yazdım. Deneyip bana geri dönerseniz çok mutlu olurum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

D1338 datası Double Word bir adrestir. D1338=Low word ve D1339=High word datalarından oluşur. Pozisyonlama komutlarınızı DRVA komutu ile değil DDRVA komutu ile kullanırsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
Yakup1715
İletişim:

Turhan Bey DRVA yerine DDRVA kullandım fakat sorun devam etti. Fakat dediğiniz gibi D1338 low ve D1339 High datalarının ikisinide sıfırlayınca problem çözüldü çok teşekkür ederim.

“PLC Forum” sayfasına dön