INC, DEC, CNT, DCNT Komutların Hızları Nedir?

Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

INC, DEC, CNT, DCNT Komutların Hızları Nedir?

Mesaj gönderen ergunguler »

Merhaba,

Sayma işlemlerinde kullanılan INC, DEC, CNT, DCNT komutların maksimum sayma frekansları nedir? gerekli PDF lere baktım bulamadım. Elimde DVP 14SS2 ve DVP 16ES2 PLCler var.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: INC, DEC, CNT, DCNT

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

INC DEC komutları PLC tarama zamanına tabi olan komutlardır. Her bir tarama saykılında data adresinin değeri 1 birim artar yada azalır. CNT komutu ise yine aynı şekilde PLC tarama zamanında komutun çalışma şartı her aktif olduğunda +1 birim değeri artmaktadır.

DCNT komutu ile kullanacağınız hızlı sayıcı tipine göre maximum frekans değeri için DVP PLC Hızlı Sayıcılar dokümanındaki tablo bilgilerini kullanabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:

Re: INC, DEC, CNT, DCNT Komutların Hızları Nedir?

tabloyu inceledim.
tabloya göre benim plc yani DVP14ss2 için X0 girişi 20Khz olarak belirtiliyor. Fakat bu DCNT hızlı sayıcılar için geçerli. Bu bilgi de işimi yarıyor. Fakat ayrıca merak ettiğim şu; ben INC komutu ve CNT komutu ile sayma yapmak istediğimde en fazla kaç Hz de çalışacak? saniyede en fazla kaç tane sayabilir?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC'nizin tarama zamanı 20ms ise saniyede max. 1000/20= 50 birim sayma yapabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:

Simülasyon yaptığımda ekranın altında tarama zamanı 0,2 yazıyor. bu 0,2 mikro sn. midir?
2021-12-07_090833.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Tarama zamanı birimi milisaniyedir.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:

Turhan yazdı: 07 Ara 2021, 09:50 Tarama zamanı birimi milisaniyedir.
1-)
Tarama zamanı 0.2 mili saniye ise bu 200 mikro saniye yapar. bu da 5000Hz yani 5 Khz yapar. oysa ki ben CNT komutu kullandığımda saniye 160 Hz en fazla 1600Hz saymam gerekti. sağlıklı sayamadığını gördüm.

2-) Bunun yerine C235 kullanım. C235 ile C243 arasındaki fark nedir? C243 20Khz ise C235 kaç Hz dir?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

WPLSoft simulator yada PC'niz 0.2ms'de bir işlem gerçekleştirmiyor olabilir. PLC'de sabit 10ms. tarama zamanı döngüsünde 1000ms içerisinde DINC komutu 100 defa arttırım işlemini gerçekleştiriyor.

PLC Uygulama Manuelleri içerisinde PLC hızlı sayıcılar için desteklenen frekans değerleri dahil diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:

Turhan Bey Merhaba,

Ekte gönderdiğiniz 855 sayfalık PDFi inceledim. Counter ve Speed Counter bölümlerini inceledim. Bölüm 2.11 Counter da hızla ilgili herhangi bir bilgi bulamadım. fakat Bölüm 2.12 High-Speed Counter ile ilgili aşağıdaki bölümü buldum. bu bölümde 20KHz ile 100KHz olarak belirtilmiş. Bunların haricinde bölüm 3.2 de aşağıda gibi tablo buldum. bu tabloda komutların hızları yazıyor. örneğin SS2 serisi için LD komutu 0,76mikro sn.
Sizler de biliyorsunuzdur ki Counter komutları PLC otomasyon işlerinde en çok kullanılan komutlardan bir tanesidir. 855 sayfalık pdf de CNT komutu ile maksimum sayma hızını belirten ifade beklerdim açıkcası. Elbette plc döngüsü içinde yazılan diğer kodlar CNT komutunu etkiliyor. Benim merak ettiğim en fazlasıydı.bu konularda acemiyim. Benim gibi insanların CNT ile ne kadar hızlı DCNT ile ne kadar hızlı sayarım diye merak etmiştir diye düşündüm.
2021-12-08_132142.png
2021-12-08_131525.png
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

CNT komutların sayma şartı çalışma komutunun her OFF komutundan ON komutuna geçmesi ile mümkündür. Buda PLC tarama saykıl zamanına tabi olacağından 20ms'lik saykıl zamanına sahip bir programda maximum sayma değerinizin 1000/20=50 olacağı anlamına gelir.

Diğer Donanımsal yüksek hızlı sayıcılar ise PLC saykıl zamanından bağımsız sayma işlemi gerçekleştireceğinden doğrudan PDF'de kHz cinsinden belirtilen değerler geçerli olacaktır.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön