DCMP Komutu Karşılaştırma Hatası

Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DCMP Komutu Karşılaştırma Hatası

Mesaj gönderen ergunguler »

Merhaba,

Aşağıda görüldüğü gibi D502 ile D504 karşılaştırıyorum. Ama M51 ve M52 den sonuç alamıyorum. nerede hata yapıyorum?
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: DCMP Komutu Karşılaştırma Hatası

Mesaj gönderen Turhan »

Komut satırında yer alan data adreslerinin aktüel değerleri nedir?
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:

şu an DCMP komutu yerine CMP yerine kullanıyorum. şimdilik sorun görünmüyor. word olan değerler için başına D getirilir dendiği için CMP yi DCMP olarak denedim. sanki M50 M51 M52 de sorun var gibi. Hızlı sayıcı kullanıyorum. hangisini kullanmalıyım?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Data değişkenlerinin 0 ile 32767 aralığında değer aldığı sürece CMP komutunu kullanabilirsiniz.

Ancak komutu simulasyonda test ettiğimde herhangi bir soruna rastlamadım. Data değişkenlerinizin her ikisininde 32Bit İnteger değer aldığını ve M50,M51,M52 adreslerininde kontrolünüz dışında set/rest olmadığına emin olunuz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:

Teşekkür ederim. DCMP tekrar deneyeceğim.

hızlı saymada kullanacağım sayı en fazla 0-100 arası olacak. ama hızlı saydırmak için yine de C235 gibi C243 gibi sayıcıları kullanmam lazım doğru mudur?
ama sayı 32767 yi geçmiyorsa diğer komutlarıda word olarak kullanmama gerek yok değil mi?

(Konu başlığını değiştirmem gerek. DCMP yerine DCOMP yazmışım.)
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Sayı değerinizi 0-32767 aralığında kullanacaksanız 16Bit işlemde kullanabilirsiniz. 32767'den büyük yada 0'dan küçük işlemleriniz için 16Bit komutlarınız doğru çalışmayacağı için komutlarınızın tamamını 32Bit tabanda kullanmalısınız.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
ergunguler
İletişim:

D502 ile D504'ün alacağı sayı değeri 0-100 arası ise,

CMP D502 D504 M50 şeklinde de kullansam ve DCMP D502 D504 M50 şeklinde de kullansam fark etmez. doğru mudur?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Evet. Doğru.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön