Servo motor ile Asenkron motor takibi

Kullanıcı avatarı
DeisS
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Servo motor ile Asenkron motor takibi

Mesaj gönderen DeisS »

Merhabalar.
Mevcut bir boya hattına ilaveten hareketli boya tabancası ekleyeceğim.
Boya hattını çeviren 3000d/dk devirli motor bir kayış kasnakla 1/2,5 oranlı aktarma yapılarak hat çevriliyor.
Ben aktarma kasnağına 100 pals bir encoder yerleştirdim.
Tabancayıda 5mm habbeli bir lineer kızağa yerleştirdim.
Hız değişimini daha erken yakalamak için SPD komutuyla 100ms'de bir okuma yapmak istiyorum.
Servo çözünürlüğünü 1 tur 1000 pulse olacak şekilde ayarladım.
1- SPD komutuyla 100ms aralıkla okuma yapabilirmiyim? (Bütün örnekler 1000ms(1sn) üzerinden yapılmış.)
2- Burada asenkron motor 300d/d ile döndüğünü varsayarsam aktarma ortalama 1200 ile dönecek encoderden gelen bu pulse miktarını SS2 veya SA2 ile okuyabilirmiyim? (SS2 elimde var olmazsa SA2 almak zorunda kalacağım)
3- 100ms lik okumayı plc içerisinde nasıl bir oranlama hesabı yaparak servo motora DPLSV komutuyla aktarmalıyım?
Hesap konusunda bir miktar yardımcı olursanız memnun olurum.
Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Servo motor ile Asenkron motor takibi

Mesaj gönderen Turhan »

1. SPD komutunda örnekleme zamanını 100ms tanımlayabilirsiniz.

2. DVP-SS2 serisi PLC'nin giriş frekansı 10kHz, DVP-SA2 PLC için 100kHZ'dir pulse frekansına göre bu iki üründen birisini tercih edebilirsiniz.

3. PLC pulse input girişine göre belirli bir çarpan değerine göre yüksek hızlı pulse çıkışı elde etmek istiyorsanız burada DVP-SV2 serisi PLC ve CSFO komutunu kullanmalısınız. DVP-SV2 serisi PLC IO frekansı 200kHz'dir.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
DeisS
İletişim:

Mesaj gönderen DeisS »

Turhan bey teşekkür ederim.
Burada SV2 değilde elimdeki SS2 yi kullanmak istiyorum malum fiyat olarak bir hayli fark oluyor.
Bu şekilde SPD ile elde ettiğim pulseyi oranlayarak kullanmak için nasıl bir formül kurmalıyım ?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC pulse input girişine göre belirli bir çarpan değerine göre yüksek hızlı pulse çıkışında pozisyon takibi istenmiyor ise DVP-SS2 kullanabilirsiniz. SS2 sadece birim zamandaki örneklediği hız değerine göre pulse çıkış kanallarını kontrol eder.

PLC'nin çarpan değerinde birebir pozisyon takibi isteniyor ise DVP-SV2 serisi PLC kullanılmalıdır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
DeisS
İletişim:

Mesaj gönderen DeisS »

Turhan yazdı: 20 Oca 2022, 15:55 PLC pulse input girişine göre belirli bir çarpan değerine göre yüksek hızlı pulse çıkışında pozisyon takibi istenmiyor ise DVP-SS2 kullanabilirsiniz. SS2 sadece birim zamandaki örneklediği hız değerine göre pulse çıkış kanallarını kontrol eder.

PLC'nin çarpan değerinde birebir pozisyon takibi isteniyor ise DVP-SV2 serisi PLC kullanılmalıdır.
Yok birebir olmasına gerek yok belirli oranda sapmayı sistem tolore edebiliyor.
O nedenle formülü kurabilirsem yeterli amaa aradaki aktarmalar ve çözünüürlük olayı kafamı çok karıştırıyor tam olarak bu konuya daha hakim olamadım.
Yardım ederseniz memnun olurum.
Teşekkürler

“PLC Forum” sayfasına dön