Programlama hakkında yardım

Kullanıcı avatarı
sozkizilcik
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Programlama hakkında yardım

Mesaj gönderen sozkizilcik »

Merhaba AS228 serisi plc’de bir program yapmak istiyorum fakat önce 0-100 arası sayan ve kendini sürekli tekrar eden bir tarama bloğu oluşturmam gerekiyor, programda çıkışları buna bağlı olarak çalıştıracağım, start biti ile tarama başlayacak, taramanın dakikadaki tekrar sayısını bir değişken ile belirleyebileceğim, örneğin değişkeni 40 yaptığımda 1 dakikada 0-100’ü 40 kez tekrar edecek ve stop verene kadar sürekli çalışacak. 0-100 arası artışların +1 şeklinde olmasını istiyorum yardımcı olur musunuz?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: Programlama hakkında yardım

Mesaj gönderen Turhan »

PLC programınızda FOR-NEXT döngüsü ile belirli bir program parçasını FOR-NEXT komutları arasında belirlenen aded kadar taramasını sağlayabilirsiniz.

Örnek programda FOR komutunun değişken değeri 10 olduğu için FOR ve NEXT aralığındaki komutlar 10 kez taranıp PLC tarama sırasında göre diğer networkleri işlemeye başlayacaktır.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
sozkizilcik
İletişim:

Aslında yapmak istediğim şey programın bir parçası, tarama diyerek sizi yanıltmış oldum, 0-100 arası sürekli sayan bir döngü oluşturmak ve bunun dakikadaki tekrar sayısını bir değişken ile belirlemek istiyorum, verdiğim örnekte olduğu gibi örneğin değişkeni 40 yaptığımda 1 dakikada 0-100’ü 40 kez tekrar edecek ve stop verene kadar sürekli çalışacak. 0-100 arası artışların +1 şeklinde olmasını istiyorum, bunu GPWM ile puls üreterek ve 1ms'lik timer ile tetikleyerek yaptım fakat bazı adetler için başarılı olamadım mesala 0-100 arası dakikada 48 tekrarı yapabilmem için 1 dk'da 4800 kez tetiklemem gerekiyor, buda 12,5 ms' bir tetiklemem anlamına geliyor ve timere kesirli sayı giremediğim için tam sonuç alamıyorum.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Belirttiğiniz gibi 12.5ms'lik zaman periyodunda bir işlem yapabilmeniz için PLC'nizin toplam tarama saykılı bu zaman değerinin altında olmalıdır. Bu PLC'nin komut işleme saykıl değeri CPU'nun işlem yaptığı yoğunluk değerine göre farklılık gösterebilir.

PLC'de I805~I899 (Time base: 0.1 ms): 0.5 ms~9.9 ms time interrupt özelliği PLC'nin tarama zamanından bağımsız olarak belirtli bir zaman periyodunda işlem yapmanıza olanak sağlar. Örneğin: I850 time interrupt'ı her 5ms'de bir interrupt bloklarını çalıştıracak şekilde kullanılabilir. (50*0,1=5.0ms)

programınıza uygulayabileceğinizi düşünüyorsanız time interrupt ile ilgili diğer özellikleri referans alabilirsiniz.

Not: M1057 Disable interruption I700~I799 Disable interruption I805~I899 (V2.00 and above are supported.)
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
sozkizilcik
İletişim:

Teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
sozkizilcik
İletişim:

Merhaba, time interrupt özelliğine baktım yapmak istediğim program için uygun değil maalesef, bahsettiğim programı yapabilmek için kullanabileceğim bir blok, komut veya yöntem varsa yardımlarınızı rica ederim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

İnterrupt'dan daha hızlı çalışma özelliğine sahip farklı bir yöntem olmadığı için farklı bir önerim bulunmuyor.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön