PID uygulamaları

Kullanıcı avatarı
etoykan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

PID uygulamaları

Mesaj gönderen etoykan »

Merhabalar.
4-20mA giriş(basınç sensörü) ve 0-10 V çıkış(pompa invertörü) ile PID
kontrol ve
4-20mA sıcaklık girişine bağlı olarak Y0 çıkışına PID kontrol

için forum da örnek uygulama bulamadım.Bu konuda yardım rica
ediyorum. ( 14SS2 CPU ve 06XA modülüm var.)

Analog giriş ve çıkışları yazdım.Değerleri görebiliyorum.PID sihirbasını mı kullanmam gerekiyor.Kullanımı konusunda bilgi rica ediyorum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: PID uygulamaları

Mesaj gönderen Uğur »

Aşağıdaki demo PT100 sensörüne göre yapılmış. Siz örnekte PID komutuna gelen referans değer datasını programınızdaki 4-20 mA okuduğunuz data ile değiştirip, açıklamalarda belirtilen datalara uygun P I D kaysayılarınızı girmek suretiyle çalıştırabilirsiniz. Bilmeliyiz ki uygun PID katsayıları girilmez ise sistem kararsız çalışacağı için sonuç olumsuz oluşacaktır. Sisteminize göre uygun değerleri girmelisiniz.

(18) PLC DVP04PT PID Uygulaması
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
etoykan
İletişim:

Mesaj gönderen etoykan »

Tşk.Dediğinizi aynen uyguladım.Fakat SCLP komutundan okuduğum D200 sıcaklık değerini PID komutlarını kopyalayıp verdiğiniz örnekteki D1 yerine D200 yazdıktan sonra D200 den değer okuyamıyorum.Sıfır gösteriyor.PID komutlarına D1 datasını geri girdikten sonra D200 sıcaklık değeri gözüküyor.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Programınızda aşağıdaki işaretlediğim satır fazla aynı D200 burada kullanılmış. Bu sebepten dolayı sıfır görüyorsunuz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
etoykan
İletişim:

Mesaj gönderen etoykan »

Tşk.D200 den okumaya başladım.Auto tuning işlemini nasıl başlatacağım?Çıkış değerim D150 ve aynı zamanda Y3 mü (opsiyonlu olarak.) D150 ye değer gelip gidiyor fakat Y3 hiç aktif olmadı.Auto tuning işlemini yaptırabilirsem düzgün çalışır diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

D660 datası GPWM komutu tam sklala peryodudur. Bunda "0" olamamalıdır. D150 PID parametrelerinden max. ne ayarlandı ise peryod olan D660 da onu girmelisiniz. PID parametre datası D500 20 nin üzeri datadan oluşmaktadır. Burada 6. sıradaki data üst limiti belirler. Bunun için Manuelde PID sayfasını dikkatli incelemelisiniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
gokayilik
İletişim:

Mesaj gönderen gokayilik »

Sayın Ugur bey..
Sistemimizde oransal vana ve transmitter bagladıgımız 06xa modülü var.Siteden yükledigim pid kontrol calışıyor. Burdaki sorun vana kapalı pozisyondan başlıyarak yani k800 degerinden itibaren k4000 e dogru gidiyor.
Ben ise k4000 yani vana tamamen açık pozisyonda başlayıp burdan aşagıya inmesini istiyorum. k800 e bununla ilgili pid örnegi lazım.
Umarım anlatabilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Analog çıkışı ters olarak elde etmek istiyorsanız 4000 den değeri çıkararak sonucu 800 ile toplarsanız elde edeceğiniz değişken içerisi 4000 den 800 e doğru hareket ediyor olacaktır.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
emreg
İletişim:

Mesaj gönderen emreg »

Merhaba;
TC modülü kullanarak PID yapacağım burada anlamadığım bir kaç değer var. Control modu 3 yaparak auto tunnig yaptırıp KP,KI,KD değerlerini otomatik kendisi yazacak ancak
çıkış değerinin üst sınırı ve alt sınırı değerlerini neye göre gireceğimi ve integral alt üst sınır değerlerini kullanmamın gerekli olup olmadığı ve kullanırsak bu değerleri de neye göre belirleyeceğimi anlamadım.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Çıkış değerinin alt üst limiti GPW ile kullanıyorsanız saykıl sürenize göre analog olarak çıkış alıyorsanız analog modül ayarınıza göre belirlemelisiniz.

Whatsapp Kanal

“PLC Forum” sayfasına dön