G Code İşletme Hakkında

Kullanıcı avatarı
AtakanBAHAR
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

G Code İşletme Hakkında

Mesaj gönderen AtakanBAHAR »

Merhabalar,

DVP50MC cihazımda yaptığım bir uygulamada C ekseni ve X ekseni bulunmaktadır. C ekseni 360 derece dönerken X ekseni lineer bir hareket yapmaktadır.
CartesianCoordinate komutu kullanarak hazırladığım bir Gcode'u yürütüyorum fakat Absolute olarak C pozitif yönde 360 dereceyi tamamladıktan sonra yine absolute olarak 2 dereceye gitmek istersem pozitif yönde değil negatif yönde hareket ediyor. Bunu durumu nasıl düzeltebilirim ?

Ayrıca merak ettiğim başka bir nokta Gcode üzerinde X ekseni üzerindeki koordinatlara artı veya eksi olarak tolerans vermek istiyorum. Yani hazırlamış olduğum kodda X25 mm değerinde ise ben buna tolerans olarak +1 veya -1 mm pay vermek istiyorum. Bunu yapabileceğim bir komut mevcut mu ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: G Code İşletme Hakkında

Mesaj gönderen Uğur »

1. sorunuz için eksen tipi lineer mi yoksa rotary mi tanımlı?
2. sorunuz için gcode yazarken X25 şeklinde değilde aşağıdaki gibi boyu bir registerdan verebiliyorsunuz. Bu registerı dışarıdan dizayn etmek suretiyle ofsetleyebilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

N0 G0 X$ML0$ Y$ML1$ Z$ML2$
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
AtakanBAHAR
İletişim:

Mesaj gönderen AtakanBAHAR »

C Eksenim Rotary Axis olarak tanımlı ayarları kontrol etmeniz için ekran resmini bırakıyorum.
Ekran Alıntısı.PNG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Bu durumu uygun bir zamanda denemem lazım çünkü siz en kısa yolla hedefe gitsin şeklinde istiyorsunuz rotary eksende. Gcode harici komutlarda absolute çalışırken bu seçenek vardır fakat gcode için tecrübe etmedim.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“MC Forum” sayfasına dön