CAM Fonksiyonunun Çalıştırılması Hakkında

Kullanıcı avatarı
AtakanBAHAR
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

CAM Fonksiyonunun Çalıştırılması Hakkında

Mesaj gönderen AtakanBAHAR »

Merhabalar,

Bir projemde CAM fonksiyonunun çalıştırılması hakkında sorun yaşamaktayım. Projede 2 adet lineer eksen (X ve Z ekseni) ve 1 adet döner eksen (A ekseni) bulunmaktadır.
Sırası ile projemde şu işlemler yapılmaktadır:

1- A ekseni yaklaşık 1500-2000 devir dönerken Z ekseni aşağı iner.
2- X ekseni yavaş bir hızda hareket ederek Absolute olarak 98mm konumuna ulaşır.
3- Cam fonksiyonu çalışarak A ekseninin konumuna göre X ekseni Absolute olarak 98 mm ile 107 mm arasında hareket etmektedir.

Benim sorunumun 2. işlemden sonra A ekseni dönerken CamIN fonksiyonuna Execute sinyali verdiğimde Cam fonksiyonu çalışmıyor. A eksenini durdurup ActivationPosition'a girdiğim değere getirmem gerekiyor ancak o zaman Cam fonksiyonu çalışmaya başlıyor. Fakat bu istediğimiz bir durum değil nasıl bir çözüm uygulayabilirim ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: CAM Fonksiyonunun Çalıştırılması Hakkında

Mesaj gönderen Uğur »

Öncelikle CAM fonksiyonu için eksenlerin birbirine göre hareketinden bahsetmek lazım ama anlatım aşamalarınızda böyle bir bağıntı göremedim. Eğer ki varsa ona göre yazın süreci o şekilde inceleyelim. Örnek X ekseni yavaş hızda hareket ederek 98 mm konumuna ulaşır değil Z ekseni 50 mm e ulaştığında harekete başlayıp 100 e gelene dek x ekseni 98mm ye gider gibi...
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
AtakanBAHAR
İletişim:

Kısaca sistemi özetlemek istemiştim. Aslında Z ekseni ile alakalı bir durum yok. CAM fonksiyonu A ekseni master, X ekseni slave olarak tanımlıdır.
Bunun ile alakalı Cam eğrisini ekran görüntüsünü paylaştım. X ekseninin, A ekseninin durumuna göre hareket etmesi gerekmektedir.
Ekran Alıntısı.JPG
Burada sizden destek beklediğim nokta A ekseni devirli şekilde sonsuz olarak MC_MoveVelocity komutu ile çalıştırılırken MC_CamIn komutunun çalışmamasıdır. Ne zaman ben A eksenini CamIn bloğundaki ActivationPosition'da girdiğim değerde MC_Stop ile durdurursam o zaman aktif olmaktadır. Benim isteğim A eksenini durdurmadan MC_CamIn bloğunu çalıştırdığımda işlemine başlamasıdır.
Ekran Alıntısı 2.JPG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

ActivationMode değerini 0 yaparak deneyin. 1 absolute demektir ve absolute "0" değeri hareket eden A ekseninde karşılaşılan bir an olmadığı için camin hiçbir zaman devreye giremiyor.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
AtakanBAHAR
İletişim:

Uğur Bey dediğinizi uyguladım fakat CamIn bloğunda yaptığım bir hata var sanırım. Cam tablosundaki slave eksenine tanıdığım değerler 98 mm ve 108 mm ben bu değerleri absolute olarak tanımlamak istemiştim ama Cam bloğu çalıştığında belirlediğim değer aralığını geçiyor. Bir ayarı yanlış veya eksik mi yaptım acaba ?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Master sürekli aktığı için MasterAbsolute değerini "0" yapın SlaveAbsolute "1" kalsın. Böylelikle slave master akışına göre 98-108 arası hareket edecek. Ama öncesinde start vermeden önce slave servonun 98 de olduğuna emin olun yoksa start ile birlikte sıçrama yapar.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
AtakanBAHAR
İletişim:

Dediğinizi yaptım fakat X ekseni 98 noktasında iken belirlediğim aralığı geçerek ilerliyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Eğrinize göre masterın her 90 birimine karşılık slave 98-108-98 hareketi yapacaktır. Burada belirttiğiniz davranış nasıl bir durum. Eğrinizde speed-acc kısmını açın ve pozisyona karşılık atalet yansıması ile karşı karşıya olmadığınıza emin olun.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Bu arada birde camin bloğunda velocity 200 ile sınırlandırılmış. Eksen daha yüksek hızlara çıkabiliyor ve sınırlıyorsanız bu sefer slave master pozisyonunu eğriye göre yakalayamaz buna da dikkat edin.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
AtakanBAHAR
İletişim:

Fark ettiğim nokta şu ki ben CamIn bloğunu çalıştırdığım anda bulunduğu noktaya +98mm ekliyor. (Örneği X konumu = 50mm ise 148mm noktasına gidiyor.) Bu yüzden 98 mm noktasındayken CamIn 'i çalıştırdığım zaman 196 mm noktasına gitmeye çalışıyor. Bunu nasıl bulunduğu konumdan 98 mm noktasına giderek başlamasını sağlayabilirim?

“MC Forum” sayfasına dön