15MC KOMUT KULLANIMI

Kullanıcı avatarı
es_fb
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

15MC KOMUT KULLANIMI

Mesaj gönderen es_fb »

Merhaba herkese kolay gelsin.Yeni proje için 15MC ve haliyle ilk defa CANOPEN BUİLDER programını kullanıyorum.Youtube üzerinden eğitim videolarını izledim ve manuelini inceledim.Ama bir kaç sorum olacak.

1.Karşılaştırma (COMPARE : CMP) komutu varmı varsa nedir
2.Arttırım ( ınc) Komutu varmı (Yoksa Herhengi bir bitin yükselen kenarı ile move işlemi ile çözecez)
3.Manuel hariç 1 -2 sayfalık basitleştirilmiş komut listesi yokmu
4.Ve asıl öğrenmek istediğim konulardan biride Delta Dop 107EV Hmi yazılan gelişmiş recipe de örneğin 1 Grup ve 50 alandan oluşan bir reçeteyi daha önceden bir saykılda 1 alanı işleyeceğim zaman servonun durumuna göre veya makinanın pozisyonuna göre arttırım ve karşılaştırma komutları kullanarak yani birden fazla işlem yaparak alandaki veriyi çağırıp servoya adımda bunu işletiyordum.Oda program karmaşası çıkıyordu 50 tane karşılatırma bu 50 tane yanında ise farklı işlem yapacaksam bir 50 komut daha kullanıyordum yani ortalık karışıyordu.
Benim istediğim ise HMİ deki recipe yi plc ye download ettim. ve hiç bir karşılaştırma ve arttırım komutu kullanmadan yani birden fazla komut kullanmadan tek işlemde tek komut üzerinden sıradaki komutu servoya işletmek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: 15MC KOMUT KULLANIMI

Mesaj gönderen Uğur »

Herhangi bir NO kontak üzerene karşılaştırma yazabilirsiniz. Örnek; Axis[1].ActPos > 100.0 gibi
ADD komutu ile kendisini 1 ile toplayarak arttırma yapabilirsiniz. Deger = Deger + 1 gibi
CanopenBuilder yazılımı sağ taraftaki komut ağacından tüm komutlara ulaşabilirsiniz.
50 alanı mc ye transfer edin bundan sonra işlenecek olanı tek tek sırası geldikçe çekerek yönlendirin. Dolaylı adresleme mantığı için ADR komutunu inceleyiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
es_fb
İletişim:

Mesaj gönderen es_fb »

Adr komutunu açıklamadaki gibi basit bir şekilde kullanmak istedim ama poınter to ınt da hata veriyor.
1.png
Benim istediğim Adr veya array mantığını anlamadığım için farketmez recipeden istediğim veriyi tek satırda işlemek istiyorum.Yani dolaylı adresleme misali.
ısp veya wplsoft ta dolaylı adreslemeler için örneklemeler var ama 15mc canopen builder de örnekleme bulamadım varsa uygulamalı örnek paylaşabilirmisiniz.
örnek :
%MD20000 ile %MD20250 Arasına denk gelen recipe 0-250 değerlerini kullanmak istediğim veriyi çağırarak işlem yapmak istiyorum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
es_fb
İletişim:

Mesaj gönderen es_fb »

Merhaba .Data çağırma formülünü bulduğum sağolun iyi günler

“MC Forum” sayfasına dön