eServer Sorunum

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

eServer Sorunum

Mesaj gönderen savas55 »

Merhabalar;

Sistemde raporlanan excel dosyasını açtığım zaman sistem duruyor ve yeniden başlatmak gerekiyor bunun önüne nasıl geçebilirim. Sonuç olarak bu raporlar okunacak ama bu şekilde okuyamıyoruz.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: eServer Sorunum

Mesaj gönderen Uğur »

Task içerisinden eServera sağ klik Excel Visible dediğinizde açılan excel içerisinden aktif kaıyıt olurken izleme yapabilirsiniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Onu biliyorum hocam ancak sistem Servere kurulacak yani excel Visible yaparak erişim sağlayamayacak kullanan kişi. Ancak kayıtları ortak ağda klasörde tutacak ve orda tıklayıp açtığında ( kayıttan ) eServer duruyor ve yeniden başlatmak gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Excel kayıt işlemi buffer üzerinden yapıyor bildiğim kadarıyla. Kayıtları önce buffera belli aralıklarlada sizin dosyanıza naklediyor. Siz excel dosyasını açarsanız bu sefer sizin açmanız dolayısıyla eserver bufferdan verileri oraya aktarmak için dosyaya açma iznini alamıyor (çünkü siz açıyorsunuz) bu durumda kesiyor olabilir. Dikkat ederseniz excel visible dediğiniz zaman size açılan dosya aslında sizin kayıt tuttuğunuz değilde buffer oluyor hatırladığım. Zaten böyle bir durum olamasa excel için oraya özel bir izleme iznine dair excel visible eklemezlerdi diye düşünüyorum.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Uğur yazdı: 06 Kas 2020, 15:54 Excel kayıt işlemi buffer üzerinden yapıyor bildiğim kadarıyla. Kayıtları önce buffera belli aralıklarlada sizin dosyanıza naklediyor. Siz excel dosyasını açarsanız bu sefer sizin açmanız dolayısıyla eserver bufferdan verileri oraya aktarmak için dosyaya açma iznini alamıyor (çünkü siz açıyorsunuz) bu durumda kesiyor olabilir. Dikkat ederseniz excel visible dediğiniz zaman size açılan dosya aslında sizin kayıt tuttuğunuz değilde buffer oluyor hatırladığım. Zaten böyle bir durum olamasa excel için oraya özel bir izleme iznine dair excel visible eklemezlerdi diye düşünüyorum.
Uğur Bey şöyle bir sorunum mevcut;

Resim

Tüm ayarlar yukarıda ki resimde görüldüğü gibi ve ben 2. dakikada bir belirtilen klasöre kayıt yapmasını istiyorum ancak sadece 1 adet excel oluşturuyor ve sürekli onu güncelliyor.

Resim

Yukarıda görüldüğü gibi Settings kısmında da Add New file seçili olmasına rağmen yeni kayıt yok ne yazık ki.

Ve birde şöyle birşey de gerekiyor bana. Counter verilerini değil de ben PLC üzerinde bazı M bitlerinden sinyal de okutturuyorum excele tamam counterlar plc üzerinde sıfırlama mevcut ancak bu M bitlerinden gelen verileri sıfırlamıyor. Neden kullanıyorum M bitlerini açıklayayım sorun daha iyi anlaşılsın.

Örneğin bir arıza oluştu operatör HMI üzerinden ilgili arızanın durumunu aktif yapıyor ve eServer de bunu bit olarak sürekli 1 diye alıyor ve sistemi dakika da 1 kontrol ediyor bu sayede de sürekli 1-1-1-1 geliyor taa ki arıza seçimi kaldırılana kadar. bende bu arada excell üzerinde alt kısımda bunları topluyorum ve otomatikmen toplam arıza süresi almış oluyorum. Ama kayıt ederken arıza kalkmış olsa da excel durumu aynı kalıyor diyelim 10 dk sürekli kalıyor. Ben bunun yeni dosyaya kaydını her kayıttan sonra sıfırdan başlasın istiyorum bu sorunum da bu. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Bir çok araştırma ve deneme yaptım ancak bir türlü kaydedemiyorum.

Birde eServer aşağıda ki hatayıda veriyor nedense.

Resim
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Tek bir merakım var eServer kayıt aldığında bir şekilde PLC ye bir komut veya sinyal gönderemiyormuyuz? Yani kayıt aldığında bir sinyal yollayabilirsem o sinyal ile PLC datalarını sıfırlayacağım.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

eServer tek yönlü çalışır yani HMI dan okuma yönünde hareket eder, HMI ya bilgi göndermez.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

Hocam şöyle bir şey sorayım.

HMI Not alanı eklemek istiyorum. Yani bir butona tıklayacaklar ve keypad ile bazı notlar yazacaklar. Bende bu notları dataya kaydedeceğim. Ama her eklenen not aynı tarihle liste gibi kayda geçmeli. Sanki yapılıyordu böyle bir şey ama bulamadım.
Kullanıcı avatarı
savas55
İletişim:

Mesaj gönderen savas55 »

savas55 yazdı: 28 Kas 2020, 10:32 Hocam şöyle bir şey sorayım.

HMI Not alanı eklemek istiyorum. Yani bir butona tıklayacaklar ve keypad ile bazı notlar yazacaklar. Bende bu notları dataya kaydedeceğim. Ama her eklenen not aynı tarihle liste gibi kayda geçmeli. Sanki yapılıyordu böyle bir şey ama bulamadım.
Buna eklarak.

HMI Üzerinde belirli datalara harf rakam karışık göndermeli ve bunlarıda aynı şekli ile eServerde görmeliyim ancak şu anda ne yaptımsa olmadı. PLC ye rakamlar olarak geçtiği için eServer rakamlar olarak aldı. Internal memory olarak ayarlayıp sadece HMI üzerinde bıraktım bu defa da yazılan karakteri ilk iki harfini excel'e kaydetti. ki ayarlarda integer 10. Bir daha da kelime aldıramadım. Bu iki sorunu çözmem gerekiyor ve denemelerim hep başarısız oldu. Araştırdım bu tür bir bilgi de bulamadım. Ancak eServer olması için yapılan bir program bunları yapabiliyordur ancak ben bulamadım.

“HMI Forum” sayfasına dön