HMI Data Kayıt

Kullanıcı avatarı
kara_alper
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

HMI Data Kayıt

Mesaj gönderen kara_alper »

Merhaba
Benimde bir sorum olacak.
birden fazla datayı nasıl kayıt ediyoruz.

Tarih + ürün adı + Net temiz iş + hurda + toplam iş
bunların hepsini ayrı D registerlerinde tutuyorum ardışık şekilde. ama rapor kısmı hep boş çıkıyor sadece tarih ve saat ( oda format şeklinde DD:MM:YY gibi geliyor )
kendi belirlediğim M Markerini tetitklediğimde CVS dosyasındaki bir alt satıra yeni dataları girmeli.

kayıt ayarlarındaki data uzunluğu neyi kastediyor 1 olanı dört yaptığımda 4 word uzunluğunda yani D600+601+602+603 de bulunan verileri alır sanıyorum değilmi ?

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: HMI Data Kayıt

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

(10) HMI Data Kayıt örneğinden hem sayısal hemde karakter kaydı ile ilgili örneğe ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki konfigürasyonu referans alırsak HMI Geçmiş data tablosunda uzunluk; D100 adresinden itibaren tabloda kullanılacak verileri adedini belirler. Bu veriler sayısal değerler olabildiği gibi karakterde olabilmektedir.

Tabloya kaydedilecek 4. veriye baktığınızda;

Başlangıç pozisyonu 5, D100 datasından sonraki 5. datadan itibren veri kaydedeceğinizi (D104)
Uzunluk, olan 5 D104 datasından itibaren 5 word uzunluğunda veri kaydedeceğinizi (D104, D405, D106, D107, D108)
Format kısmındaki Char kaydedilecek verinin tipini ifade eder

Not: 2 karakter 1word uzunluğundadır.

Gecmis_Data_Tablosu.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
kara_alper
İletişim:

Herşey tamam sadece sabit ata butonu ile olan ilişkisini bulmadım malesef :(
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

HMI programında 12 farklı data tablosu oluşturulabilir. DOPSoft --> Seçenekler --> Yapılandırma --> Kontrol Bloğu penceresinden 'Data Kayıt Buffer Örnekleme' olarak seçtiğiniz kontrol wordün bitlerini set ederek data tablonuzda kayıt alabilirsiniz.

Örneğin 1. tabloya kayıt alabilmek için D3 datasına sabit 1 sayısını göndererek yada 0. bitini tetikleyerek tablonun bir kayıt almasını sağlayabilirsiniz. Bayrakları otomatik resetle seçeneği ile de veri kaydedildi ise bu kontrol wordün bitlerini otomatik resetleyebilirsiniz.

Kontrol_Blogu.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
kara_alper
İletişim:

evet unuttum bu noktayı doğrusu

Çok teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
revolution
İletişim:

Mesaj gönderen revolution »

iyi günler bu uygulama ile saniye dakika kayıt etmek istiyorum, kayıt işlemini sensör aktif oldugunda kayıt etmesini istiyorum
nasıl yapabilirim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

PLC programı içerisinde herhangi bir bit aktif olduğunda bir zamanlayıcı çalıştırıp bu zamanın set değerinde yükselen kenar tetik ile kontrol bloğunudaki 'Data Kayıt Buffer Örnekleme' bit adresini set etmelisiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
revolution
İletişim:

dvp14ss ve dopbs410 için yapılabilirmi bu
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DOP-B07S410 serisi HMI'da USB HOST portu bulunmadığı için verilerinizi yalnızca HMI dahili haıfzasına kayıt edebilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
revolution
İletişim:

saniye --> d100 dakika ---> d101 saat--- > d102 gün --->d103 ile data alıyorum buları geçmiş data blokunda kaydetmek istiyorum ve d106 aktif oldugunda kayıt edip resetlenecek ve sonraki degerleri kayıt edecek ama '' Geçersiz Data Konumu Hatası '' Alıyorum

“HMI Forum” sayfasına dön