eternet bağlantısı

Kullanıcı avatarı
mustafa
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Re: eternet bağlantısı

Mesaj gönderen mustafa »

ugurbey bizim istediğimiz bir hmı kullanarak başka bir hmı nin eternet bağlantısını kontrol etmek değil de sadece kullandığımız bir hmı nın kendi eternet bağlantısı kesildiğinde bağlı olduğu plc de bır kontak çektirmek bu şekilde yardımcı olursanız seviniriz.
En son mustafa tarafından 10 Eyl 2019, 15:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
İletişim:

Mesaj gönderen Ahmet »

Bir öneridede bende bulunmak istiyorum.
Eğer PLC içerisinden HMI adreslerinden birtanesine belirli aralıklarla rastgele bir sayı atar ve bu sayıyı macro ile PLC adresinden birisine geri taşıyıp plc içerisinde karşılaştırma yaparsanız sorununuzu çözmüş olursunuz.
PLC'den HMI'ya giden sayı HMI macrosundan PLC adresine yazılan sayı ile aynı değilse haberleştirmenin koptuğunu anlayabilirsiniz.
RAND = 16 Bit Rasgele sayı üretme komutudur.
DRAND = 32 Bit Rasgele sayı üretme komutudur.
Örneğin 1000ms'de bir bu komutla bir sayı yollayıp dönüşünü karşılaştırabilirsiniz.
Günün Adamı Olmaya Çalışma,
Hakikatin Adamı Olmaya Çalış.
Unutma!!!!!
Gün Değişir ama Hakikat Asla Değişmez....
............................ Mevlana Celaleddin-i Rumi........
Kullanıcı avatarı
mustafa
İletişim:

Mesaj gönderen mustafa »

Ahmet bey hmi nin eternet bağlantısının olup olmadığını plc den görmek istiyoruz
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

HMI clock makrosunda PLC timer T0 a sıfır değeri gönderin. PLC içerisinde de T0 ı 3 sn yeye saydırın. Eğerki T0 kontağı aktif olursa hat kopmuş demektir.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
mustafa
İletişim:

Mesaj gönderen mustafa »

ugur bey günaydın
kusura bakmayın rahatsız etmiyorum umarım bir türlü anlaşılamıyorum plc ile hmi arasındaki bağlantıyı kontrol etmek istemiyorum yada bir hmı den başka bir hmi nin de bağlantısını kontrol etme amacım yok
sadece hmi nin eternete bağlı olup olmadığını kendi ekranından görmem lazım
Kullanıcı avatarı
mustafa
İletişim:

Mesaj gönderen mustafa »

hmi eternet bağlantısı kesildiğinde beni uyarması lazım ben de bu bilgiyi plc ye gönderip çıkışından bir siren çaldıracağım bu kadar
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Konunun başında verdiğim makro hatta bağlı olan etherlinkleri tek tek kontrol etmeniz içindir tümden var yok bilgisi yoktur. Makroları kullanarak yorumlamaya çalışın.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Bakın buradaki açıklamanıza yönelik önceki cevabımı verdim. Aşağıdaki mesajını dikkatli okursanız hat koparsa plc çıkışını aktif etmek istediğinizi belirtiyorsunuz fakat son mesajda bunun aksine plc ile ilgili işiniz olmadığını ethernet bağlantısını ekranda görüntületmek istiyorsunuz. Her iki durum içinde aradığınız soruların cevabı 3 sayfaya ulaşan bu mesaj dizisinde mevcut. Dikkatli okursanız sorunuza cevabınızı alacaksınızdır.

mustafa yazdı: 10 Eyl 2019, 15:17 ugurbey bizim istediğimiz bir hmı kullanarak başka bir hmı nin eternet bağlantısını kontrol etmek değil de sadece kullandığımız bir hmı nın kendi eternet bağlantısı kesildiğinde bağlı olduğu plc de bır kontak çektirmek bu şekilde yardımcı olursanız seviniriz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mustafa
İletişim:

Mesaj gönderen mustafa »

Uğur yazdı: 10 Eyl 2019, 16:02 HMI clock makrosunda PLC timer T0 a sıfır değeri gönderin. PLC içerisinde de T0 ı 3 sn yeye saydırın. Eğerki T0 kontağı aktif olursa hat kopmuş demektir.
uğur bey bunu yaptığımda hmı nin eternet bağlantısı koptuğunda t0 kontağı aktif mi olacak
Kullanıcı avatarı
mustafa
İletişim:

Mesaj gönderen mustafa »

şimdi masamda test için bir adet dop b 03 e211 var ve buna bağlı dvp 14 ss kurdum hmi nin eternet bağlantısı gittiğinde ekrandan görmek istiyoruz tabi ki bu bilgiyi plc de de kullanmak istiyoruz. uygun bir program verebilirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyoruz

“HMI Forum” sayfasına dön