Keyence TM-3000 mikrometre

Kullanıcı avatarı
yvodene
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

Keyence TM-3000 mikrometre

Mesaj gönderen yvodene »

Merhaba, aşağıda eklediğim dosyada bölüm 9-3'de bulunan standart RS232 haberleşmesiyle ilgili olarak, HMI panelde macro yazarak okunan değerlerin tümünü alınmasıyla ilgili yardımcı olur musunuz?
aldığım değerleri töleranslarına göre ayırıp excel'e kayıt edeceğim. Bu ürüne ait bir macro oluşturabilir misiniz? Şu ana kadar etrafımda delta ile böyle bir uygulama yapan yok, Forum sayfası adına da güzel bir iş olur sanırım.
Yardımlarınızı bekliyorum. Forum sayfanızda keyence LS-700 ile bir arka plan macrosu mevcut ancak bununla sonuca olaşamadım.
Desteklerinizi bekliyorum, iyi çalışmalar dilerim.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Re: Keyence TM-3000 mikrometre

Mesaj gönderen Uğur »

COM1 portundan 9600-8-none-1 stop default protokol ile cihaza MA<CR> kodu gönderildi ve tüm ölçülen değerlerin okunması istendi. Clock makroyu inceleyebilirsiniz.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
yvodene
İletişim:

Mesaj gönderen yvodene »

Uğur Bey, çok teşekkür ederim, bir kaç sorum olacak, BITON = $50.0 komutu yerine,PLC'den gelen bir bit ile tetiklemeyi nasıl yaparız ve gelen değerleri PLC'ye nasıl bölüp gönderebilirim ki PLC'de işlemler yapabileyim. HMI'den gelen değerlerinin görüntüsünü ekliyorum.
Bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

$50.0 ile tetikleme yapılmıyor o sadece sorgunun gönderilip gönderilmediğini size göstermek için ekledim. Yoksa okuma sürekli gerçekleştirilmektedir. Ben MA komutu ile tümünü aldım siz komut kümesini incelerseniz istediğinizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz değerin ASCII olduğunu unutmayın, bu değer PLC ye geldiğinde yine ASCII olacaktır. Veri işlemeye girer ve parçalayarak değeri almalı ve ardından BCD ve HEX çevrimleri ile decimale döndürmelisiniz. Bu tabi bir komutun işlevi değildir. Ben size yol göstermesi için örnek sundum bu açıklamalarımıda dikkate alarak ilerlerseniz gerçekleştirmeniz mümkündür.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
yvodene
İletişim:

Mesaj gönderen yvodene »

Uğur Bey, Bu değeri nasıl parçalayıp, Plc'ye alabilirim bir örnek gönderebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Ekrana karakter göster elementi koyarak adresini aynı verin ve karakter uzunluğunu 2 yaparak hangileri içerisinde işinize gerekli olan kısımlar var göreceksiniz.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
yvodene
İletişim:

Mesaj gönderen yvodene »

Merhaba, mikrometre ile HMI haberleşmesiden gelen değerleri, kendi içinde böldüm,ancak PLC'ye almayı başaramadım, gelen bu ascıı değerleri nasıl PLC'deki datalara alabilirim, örnek uygulama verebilir misiniz.? Ekran görüntülerini ekledim, değerleri flot olarak PLC'ye almak istiyorum.Yardımcı olur musunuz?
Örneğin ilk değer; 06,62 değeri $103 adresinde karakter uzu nluğu 5, başındaki sıfır değerini almadan olmuyor.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Parçaladığınız değeri PLC ye ASCII olarak atın ve ardından PLC de DTM komutu ile çevirme yapabilirsiniz. DTM komutunun "18" nolu modundan faydalanabilirsiniz.

DTM Komutu (Data Transform and Move)

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
yvodene
İletişim:

Mesaj gönderen yvodene »

Uğur Bey,HMI'daki ilk veri olan $103 adresindeki değeri clock macrodan bu şekilde PLC'nin D100 datasına transfer ettim. ({Link2}1@PLC_D100) = $103
PLC'de DTM D100 D200 K18 K8 komutunu yazdım,ancak gelen değerler çok alakasız, neyi eksik ya da yanlış yapıyorum.
Yardımcı olur musunuz.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Sadece $103 ü değil kaç word ise okadaranı transfer etmelisiniz, örnek $103-$104-$105 gibi.. Ardından PLC de çevireceksiniz.

Whatsapp Kanal

“HMI Forum” sayfasına dön