HMI da öncelikli makro

Kullanıcı avatarı
Mekatronix
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

HMI da öncelikli makro

Mesaj gönderen Mekatronix »

Merhabalar DVP28SV PLC DOP B110IS HMI ile 4 adet A2 Servo kontrolü sağlıyorum, Sürücünün encoder haberleşmesini ethernet kablosu ile db9 girişinden HMI a bağladım, RS232 ile de HMİ - PLC haberleştirdim,2 servonun encoder pozisyon bilgisini H12 den okuyup, Ekran üzerinden arkaplan makro ile registera atayıp, plc den berlirli aralıklar ile anlık olarak değerleri okuyup, ona göre pals değeri ile kontrolünü sağlıyorum,
Şimdi buradaki sorunum makina boşta çalışırken bile 1.motorun pozisyonu kaçırma yapmazken, 2. motorun pozisyon değerinde her 4-5 çalışmada 2-3 pals sapmalar olabiliyor,yani 30 çalışmada 20-25 palsi bulabiliyor. Birinci motorun değerini makro üzerinden 2. satırda , 2. Motorun ise 1. satırda gönderdiğimde ise tam tersi oluyor, yani sorun ekran üzerinden makro ile göndermedeki yavaşlık, bu durumu nasil çözebilirim ne önerirsiniz.
Hmi üzerinden interupt tanımlaması gibi , registera atadığım pozisyon değerini daha hızlı kayıpsız nasil gönderebilirim
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: HMI da öncelikli makro

Mesaj gönderen Turhan »

DOPSoft yapılandırma menüsü içerisinde arkaplan makro tazeleme sıklığında belirtilen satır adedini arttırın. Bu değer 10 ise HMI önce açık sayfadaki elementlerin durumunu yenileyecek ardından 10 satır arkaplan makro komutunu çalıştıracaktır.

Bu durum arkplan marko yenileme hızınızı arttırır. Daha sağlıklı bir sonuç için haberleşme üzerinden encoder verisini okumayı değil PLC pulse gösterge registerini referans alınız.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
Mekatronix
İletişim:

Mesaj gönderen Mekatronix »

Tesekkür ederim tavsiyelerinizi hemen uygulayacağım
Bu arada palls gösterge registerini şu sebepten dolayı kullanamıyorum, makinamın calısmasına göre 2 motorum servo off olup boşa düşüp, diğer 2 motorun çalışma etkisiyle de bir miktar hareket ediyorlar(istemli hareket) bu sebepten D1336 vb. gibi gösterge registerlarıdan dogru sonuclar alamıyorum, o yüzden encoder degerini kullanıyorum, Bu konuda uygun yöntem tavsiyeniz varsa paylaşırsanız cok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

D1336 ve diğer pozisyon gösterge registerleri yazılabilir adreslerdir(İlgili kanal için herhangi bir pulse komutu aktif değilken bu adrese değer yazmalısınız). Bu durumda motorlar ilk olarak servo ON konumuna geçtiğinde servo sürücülerden encoder değerini okumalı ve okuduğunuz bu verileri önce ilgili eksenlerin pozisyon gösterge bregisterlerine yazmalı daha sonra bu data adreslerdeki değere göre pozisyonlama yapmalısınız. Bu şekilde servo encoder değerlerini sürekli değil, başlangıçta pozisyon registerleri ni bir defa güncellemeniz yeterli olacaktır.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“HMI Forum” sayfasına dön