DOP-B serisi HMI ile Yaskawa sürücü haberleştirme Sorunu

Kullanıcı avatarı
salihtozan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DOP-B serisi HMI ile Yaskawa sürücü haberleştirme Sorunu

Mesaj gönderen salihtozan »

Merhaba,

Yaskawa V1000 sürücüden HMI üzerinden veri okumak istiyorum. RS-485 ile haberleştirmek istiyorum ancak haberleştiremedim. Daha önce DOP ile Yaskawa haberleşme deneyen oldu mu?
(Üretici olarak Yaskawa haberleşme olarak MEMOBUS seçtim.)
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: DOP-B serisi HMI ile Yaskawa sürücü haberleştirme Sorunu

Mesaj gönderen Turhan »

[5] DOPB - Yaskawa V1000 Haberleşme örneğini kullanabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
salihtozan
İletişim:

Turhan bey öncelikle cevabınız teşekkür ederim, gönderdiğiniz linkte sayfa bulunamadı uyarısı alıyorum.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

DOPB - Yaskawa V1000 Haberleşme Linkini güncelledim. Dosya yolu aşağıadaki gibidir.

Forum ana sayfa --> DELTA Electronics Türkiye --> Haberleşme Uygulamaları --> [5] DOPB - Yaskawa V1000 Haberleşme
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
salihtozan
İletişim:

Teşekkür ederim Turhan bey,

İyi çalışmalar, iyi günler.
Kullanıcı avatarı
Ozankavci
İletişim:

Mesaj gönderen Ozankavci »

arkadaşlar v1000 ile haberleşmeyi sağlıyorum ancak inverterin enerjisi gidip geldiğinde dop taki frekans değerlerini tekrardan yazmıyor yani enerji gittiğinde tekrar yazması gerekiyor
Kullanıcı avatarı
TahaIsı
İletişim:

Mesaj gönderen TahaIsı »

Ozankavci yazdı: 04 Ara 2023, 11:22 arkadaşlar v1000 ile haberleşmeyi sağlıyorum ancak inverterin enerjisi gidip geldiğinde dop taki frekans değerlerini tekrardan yazmıyor yani enerji gittiğinde tekrar yazması gerekiyor
Ozan Bey HMI içerisindeki "$M" adresleriyle sürücüden okumuş olduğunuz adreslerinizi makro fonksiyonu ile Movelayarak yani "MOV" komutu ile HMI ' ın kalıcı hafızalı bitlerinden faydalanırsanız sorununuzu çözeceğinizi düşünüyorum.
Örn : Hız "MW2" adresini "$M10" adresine aktarmıs olduk ve bu adres kalıcı bir adres oldugundan verileri hafızasında tutacaktır. Forumdan almış olduğum "Yaskawa V1000" Haberleşme örneği dikkate alınmıştır.
Resim
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Ozankavci
İletişim:

taha bey ilginiz için teşekkür ederim. HMI kalıcı bitlerine kayıt yapıyorum zaten ama benim sorunum, inverterin enerjisi kesildiğinde frekans değerinin sıfırlanması hmı ekranda sıfırlanmıyor ancak inverterde sıfırlanıyor. ekranda frekans gönderdiğim pencereyi acınca kayıtlı frekansı gönderiyor benim istediğim invertere enerji geldiğinde frekans bilgisini ekrandan otamatik çekmesi veya ekranın frekansı otomatik göndermesi.
Kullanıcı avatarı
Ozankavci
İletişim:

inverter ile haberleşme kesildiğinde ekrandaki değerleri otomatik gönderme işlemide yapabiliriz mesela .
Kullanıcı avatarı
TahaIsı
İletişim:

Mesaj gönderen TahaIsı »

Ozankavci yazdı: 05 Ara 2023, 08:34 inverter ile haberleşme kesildiğinde ekrandaki değerleri otomatik gönderme işlemide yapabiliriz mesela .
Aşağıda belirttiğim makroyu deneyebilirmisiniz . Buradaki mantık eğer hz değeri : 0 ise enerji kesildiğinde 0 oldugunu varsayarak ekranda girilmiş olan veriyi tekrardan adrese göndermek için makroyu işletmiş olacaktır.

$M10 = ({Link1}1@MW2)
IF {Link1}1@MW2 == 0
$M10 = ({Link1}1@MW2)
ENDIF
end

“HMI Forum” sayfasına dön