ASDA-A2 Servonun Encoderini Okuma

Kullanıcı avatarı
nexit1111
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

ASDA-A2 Servonun Encoderini Okuma

Mesaj gönderen nexit1111 »

merhaba
asd-a2 servonun cn5 encoder çıkışlarını (OA - /OA - OB - /OB) plc inputlarına okutmak istiyorum. servoyu analog (v-ref) ile hız modunda kontrol ediyorum. bunu yapmamım sebebi bir asenkron motorla eş zamanlı olarak çalışıyor. servo bir kolu belirli açı limitlerinde çeviriyor. hızlı sayıcı ile servonun pulse çıkışlarını açı olarak okuyacağım. bu yöntem ne kadar mantıklı veya başka bir tavsiyeniz var mı? şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: ASDA-A2 Servonun Encoderini Okuma

Mesaj gönderen Uğur »

Servo encoder çıkışları CN1 üzerindedir. CN5 harici encoder girişidir. Anladığım line driver çıkışları PLC ye direk bağlayıp okutamazsınız. Bu sinyali optocoupler ile NPN yada PNP 24V sinyale çevirerek PLC ye girerek servo pozisyonunu okuyabilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
nexit1111
İletişim:

Mesaj gönderen nexit1111 »

merhaba uğur bey.
encoder çıkışını 3.6 volt civarı okuyorum. bu çıkışa nasıl bir optocoupler bağlayabilirim. bana tavsiye edeceğiniz bir marka model var mı? ben wago dan 5 volt girişli (859-793) optocoupler aldım fakat çalışmadı. OA çıkışını optonun (+) ucuna /OA çıkışını optonun (-) ucuna bağladım. çıkış voltajı yetereli gelmedi diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

3000 d/dk bir motor için 3000/60 hesabindan motor saniyede 50 tur döner. Encoder çıkışı 2500 pulse/tur (P1-46) ayarlı ise buradan max devir için 50 x 2500 pulse hesabı ile 125000 Hz yani 125 KHz bant genişliğine sahip bir optocoupler kullanmalisiniz. 5V seviyesine tepki verecek bir optocoupler olmasi yeterlidir. Eğerki aktivasyon ledi yanmıyor ise içerisindeki giriş akım sınırlama direncini 200-300 ohm değerine düşürerek deneyebilirsiniz.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal

“Servo Forum” sayfasına dön