DVP12SE Ethernet Haberleşmesi

Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

DVP12SE Ethernet Haberleşmesi

Mesaj gönderen apomavi »

Elimde bir kac adet DVP12SE PLC var ve bunların ethernet portlarını kullanarak ETHR ve DATA EXCHANGE ile haberlestırıyorum. Lakin bilmek istediğim bir konu var. Bu haberlesme hızını nasıl ayarlayabılırım? bildiğim kadarııyla ethernet portu uzerınden cok yuksek hızlarda haberlesme saglanabılmekte lakın ETHRW ile komut yazarken her komutun basına mın 10ms puls(M1011) koymam gerekıyor. Yanı plc tarama zamanını da ısın ıcıne koyarsak 11ms de bır verı gonderebılıyoruz. DATA EXCHANGE de ise durum farklı cunku içeriğinde datalar arasında nasıl bır zaman farkı var bılmıyorum. Ben bu ethernet portu uzerınden haberlesme hızımı nasıl ayarlayabılırım? ne kadar hızlı bır haberlesme saglayabilirim? Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: DVP12SE Ethernet Haberleşmesi

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Eğer ETHRW komutu ile haberleşme sağlıyorsanız komut aktif olduktan sonra D1394 datasının 8. bit adresinin durumunu okuyabilirmisiniz. Ethernet iletişimin tamamlanıp tamamlanmadığını buradan teyid edebilirsiniz.

D1394.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
apomavi
İletişim:

Mesaj gönderen apomavi »

Ethernet iletişimi tamamlanıyor. Haberleşmede sorunum yok plc ler birbiriyle haberlesip yazıp okuyabiliyor. Benim merak ettiğim hız konusu. Sizin yolladıgınız komut örneginde m0 biti aktıf oldugu zaman veriyi gonderiyor. ama sureklı m0 biti aktif oldugunda sürekli olarak gonderemiyor. Ben bi veriyi sürekli olarak gondermek ıstersem 10ms lık bır puls ıle sureklı m0 ı tetıklemem gerekiyor. bu 10ms lık tetıkleme benım için haberlesmede sorun olabılır ılerde sıstem karmaşıklaşınca. modbus ıle haberlesırken boudrate belırlıyoruz ve boudrate de belırledıgımız deger sonucunda sanıyede belırlı mıktarda bit veriyi aktarabiliyor. PLC nın tarama zamanını da uzerıne ekleyerek tabi. Ama burada ETHRW komutu ıle bu hız ne olur ben bu hızı nasıl daha hızlı hale getirebilirim, bu tcp ıp haberlesmede boudrate gıbı bır ayarlanabılır parametre varmıdır? kısacası tcp ıp kullanarak dvp se plc ler ıle en hızlı nasıl haberlesebılırım uzerındekı dahılı portu kullanarak? bunu programda nasıl bır yol ızleyerek saglayabılırım. teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Haberleşme içerisinde mili saniye cinsinden değer belirtmek mümkün değildir. Bu değer haberleşecek cihaz sayısı, okuncak yada yazılacak veri uzunluğu gibi bir çok değişkene bağlıdır.

Holding register adreslere veri yazacaksanız en hızlı refresh zamanı için Data Exchange haberleşmeyi kullanmanızı öneririm.

ETHRW komutunu kullanacaksanız bu komutu milisaniye cinsinden belirli periyodlar halinde değil M0 bitini aktif edip D1394 datasının 8. biti aktif olduktan sonra M0 bitini yeniden 0-->1 şeklinde kullanmalısınız. Bu şekilde veri yazma sıklığınızın PLC tarama saykılından daha küçük olamayacağını unutmayınız.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“PLC Forum” sayfasına dön