SPD KOMUTU

Kullanıcı avatarı
bozkan
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

SPD KOMUTU

Mesaj gönderen bozkan »

Merhaba, dvp20sx2 plc ile spd ya da dcnt komutlarını kullanamıyorum. Nedenini hala çözemedim. Var olan dökümanları ve video ları inceledim. Motorun enkoderinden pals geldiğinden eminim, ölçebiliyorum. Acaba siemens teki gibi donanımsal bir ayar yapmam mı gerekiyor. Bağlantımı şu şekilde kurdum s/s ucunu +24v girişine bağladım. A fazı x0'da ve ledinin yandığını görüyorum, b fazı x1 girişinde enkoderi döndürdükçe onun ledi yanıp sönüyor amasayma işlemini gerçekleştiremiyorum. Kullandığım motorun özellikleride şu şekilde;
Teknik Özellikler:
• Çalışma Voltajı: 12V
• Hız: 10200 Rpm
• Boşta Çektiği Akım: 300mA
• Zorlanma Akımı: 5.6A
• Zorlanma Torku: 0.4 kg- cm
• Pinyon Dişli Özellikleri:
• Metrik Module = M0.4
• Diş Sayısı: 12T
• Yüz kalınlığı: 2.5mm
• Basınç Açısı: 20°
• Dişli Konumu: Motor tepesinden dişli tepesine 4.5mm
48 cpr bir enkoder. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
teknisyen ati
İletişim:

Re: SPD KOMUTU

Mesaj gönderen teknisyen ati »

Hayırlı bayramlar.
SS ucu artı 24 baglı ise enkoder npn çıkışlı olmalı enkoder pnp çıkışlı ise ss ucu eksi 24 bağlı olmalı.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

PLC'nin aynı X giriş noktası hem SPD hemde DCNT donanımsal yüksekhızlı sayıcı olarak kullanılamaz. Ayrıca PLC X girişleri 24VDC duyarlıdır. Encoder pulse voltajını doğrulayabilirmisiniz?

SPD ve DCNT(C251) komutlarını ayrı ayrı deneyebilirimisiniz?
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
bozkan
İletişim:

Mesaj gönderen bozkan »

Yardımlarınız için çok teşekkürler pals okumaya başladım fakat okuduğum değerin doğru olduğundan emin olamıyorum. Deviri doğru okumak için nasıl bir formül kullanmam gerek acaba çalıştırdığım enkoder iki fazla A ve B. D1022 ye hangi değeri göndermem gerek ve kaç saniyelik okuma yapmam gerek hiç emin olamadım.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

SPD komutunun okuma zaman birimini 1000ms olarak tanımlayın. bu size her 1000ms.de bir okudğunuz son enoceder pulse değerini verecektir. Okduğunuz değeri 60 ile çarpıp enocder tur çözünürlüğüne bölerseniz rpm cinsinden dakikadaki dönüş hızınızı bulabilirsiniz.

Enocderinizin pulse değerini bilmiyorsanız DCNT komutu kullanarak encoderinizi 10 tur döndürünüz. Elde ettiğiniz sonucu 10'a bölerseniz encoder çözünürlüğünüzü bulabilirsini.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
bozkan
İletişim:

Mesaj gönderen bozkan »

Bu bilgi içinde çok teşekkürler pekı spd komutu içinde dcnt komutunda olduğu gibi D1022 adresine bir çarpan sayısı göndermemiz gerekiyor mu?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

SPD komutunu AB phase olarak kullandığınızda encoderin 1 tur çözünürlüğü 1000 pulse ise SPD bunu 4000 (x4) oalrak okuyacaktır.

Aşağıdaki resimde X0,X1 girişine AB phase sinyal şekli ile sabit 100Hz'lik sinyal uygulanan DVP-SE serisi PLC'nin SPD komutunu okuması gösterilmiştir. Hesaplama yaparken buna dikkat etmelisiniz.

SPD.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

“PLC Forum” sayfasına dön