encoder ile profil kesme uygulaması

ismailusta
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

encoder ile profil kesme uygulaması

Mesaj gönderen ismailusta »

merhaba elimde 14ss2 plc ,400palslik enkoder birtane de hmı panelim var .enkoderin miline 4cm çapında teker taktım. operatör panelden metraj girip 50cm ile 6 mt arasında değer girip,profil kesmek istiyorum . d500 datasına değer giriyorum enkoderin tekerini çeviriyorum artan yöne fakat d530 data alanında anlık profil ölçüsü elementinde değer aynı ? girilen pv değeri,sv değerine geldiğini göremiyorum yardımcı olurmusunuz,ilk defa enkoder uygulaması yapıyorum.nerde yanlış yapıyorum.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: encoder ile profil kesme uygulaması

Mesaj gönderen Turhan »

HMI üzerinden D500 data adresine ürün boyunu cm. cinsinden giriyorsanız ve enocderiniz 4cm çağında ve 400Pulse çözünürlüğünde ise; [(D500) / (4cm * Pi)] * 400 pulse = Kesim Boyu olması gerekiyor. Hesabınızı kontrol edebilirmisiniz?

Not: Floating tabanda işlem yapmanız gerekirse D1018 data adresinde floating tabanda PI sayısını kullanabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
ismailusta
İletişim:

turhan bey programı dediğiniz şekilde derledim ,benim girdiğim ölçü ilk programda mm idi,cm cinsinden boy ölçüsü girdiğimde enkoderimi çeviriyorum d530 data alanı(anlık ölçü) hiç değişmiyor.
d500 datasını /4x3,14le çarpıp sonucu 400e bölüyorum değişen birşey olmadı,hatam devam ediyor.
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Verdiğiniz bilgilere göre, HMI üzerinden kesim boyu'nun 16Bit tabanda D500 data adresine girdiğimizi varsayarsak 4cm. çapında ve 400Pulse çözünürlüğündeki bir encoder; 100cm'lik bir ürünün kesim boyu için karşılaştırma komutunda 3183pulse değerini karşılaştırmalıdır.

PLC'de online iken ekran görüntüsünü mesaja ekliyorum. İşlemi kontrol edermisiniz?

.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
ismailusta
İletişim:

teşekkür ederim turhan bey,herşey iyi güzelde hmı dan anlık profil ölçüsü d530 data alanındaki değerin değiştiğini neden göremiyorum?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Son gönderdiğim örneğe göre D530 data adresi'nin HMI'da görüntülenebilmesi için sayı göster elementi "DoubleWord" ve "Floating" olarak monitor etmelisiniz. Aksi takdirde sayı değerini göremezsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Kullanıcı avatarı
ferhatterzi
İletişim:

Mesaj gönderen ferhatterzi »

ismailusta yazdı: 20 Kas 2020, 12:59 turhan bey programı dediğiniz şekilde derledim ,benim girdiğim ölçü ilk programda mm idi,cm cinsinden boy ölçüsü girdiğimde enkoderimi çeviriyorum d530 data alanı(anlık ölçü) hiç değişmiyor.
d500 datasını /4x3,14le çarpıp sonucu 400e bölüyorum değişen birşey olmadı,hatam devam ediyor.
Merhaba benimde sıkıntım var . yardımcı olurmusunuz?
8cm çapında tekerlekli 1000 p encoder ile profil bükme makinasında 1m ile 5m arası farklı ebatlarda kesim yapılacak . fakat her kesimde 3mm yada 5 mm kaçıklık oluşuyor.
siz nasıl çözdünüz.
ismailusta
İletişim:

ferhatterzi yazdı: 29 Mar 2021, 23:30
ismailusta yazdı: 20 Kas 2020, 12:59 turhan bey programı dediğiniz şekilde derledim ,benim girdiğim ölçü ilk programda mm idi,cm cinsinden boy ölçüsü girdiğimde enkoderimi çeviriyorum d530 data alanı(anlık ölçü) hiç değişmiyor.
8cm çapında tekerlekli 1000 p encoder ile profil bükme makinasında 1m ile 5m arası farklı ebatlarda kesim yapılacak . fakat her kesimde 3mm yada 5 mm kaçıklık oluşuyor.
siz nasıl çözdünüz.
merhaba enkoder 1000 pals demişsiniz,enkoderin bağlı olduğu dişli tahriği redüktörden mi alıyor ? motorunuz kaç d/dk ?

benim sistemde sürücü bağlı,olduğundan kaçırmayı minumuma indirmiştim
Kullanıcı avatarı
ferhatterzi
İletişim:

Mesaj gönderen ferhatterzi »

ismailusta yazdı: 30 Mar 2021, 23:01
ferhatterzi yazdı: 29 Mar 2021, 23:30
siz nasıl çözdünüz.
merhaba enkoder 1000 pals demişsiniz,enkoderin bağlı olduğu dişli tahriği redüktörden mi alıyor ? motorunuz kaç d/dk ?

benim sistemde sürücü bağlı,olduğundan kaçırmayı minumuma indirmiştim
merhaba encoder tekerlekli profilin üzerinde dönüyor. motor delta sürücü ile control ediliyor. peki sürücü ile kaçırmayı nasıl min indirdiniz ben duruş rampasını 0 indirdim yine kaçırıyor.
Kullanıcı avatarı
mesutyldz95
İletişim:

Mesaj gönderen mesutyldz95 »

Ferhat terzi bey 3 5 mm kaçıklığı engellemek adına yavaşlatma sensörü kullanınız yani girdiğin kesme boyu 2 m ise siz 1.80 cm de sürücünün hızını min seviyeye alarak kaçırma işlemine engel olabilirsiniz
MESUT YILDIZ
ELEKTRİK BAKIM TEKNİKERİ
HAT BORU A.Ş

“PLC Forum” sayfasına dön