RS485 ile PLC ısı kontrol sistemi

Kullanıcı avatarı
rekart
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

RS485 ile PLC ısı kontrol sistemi

Mesaj gönderen rekart »

Elimde RS485 haberleşmeye sahip 3 adet ısı kontrol cihazım var .
Eski zamanda kurulmuş suan hali hazırda çalışan makinanın ısı kontrolü için

PT-100 girişli
2 bağımsız kontak
0/10v Giriş
0/20 ma Çıkış
özelliklerine sahip olan cihazlar arızalandığı için ilk başta belirttiğim cihazlar kullanılmış
Aslında 1 kontak daha ekleme imkanım olsaydı bu sistemde işimi görürdü ama malesef cihazin 2 adet eklemesi var.
Aklıma gelen çözüm şu eğer sizde olr derseniz bu yolu takip edeceğim.
1 adet DVP-14ss2 alarak RS485 portu üzerinden Güncel ısı değerini plc ye okutup alarm sınırı koyarak 2. gereken bağımsız kontağı yaratma fikri geldi
Mümkünmüdür acaba ?
Şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Re: RS485 ile PLC ısı kontrol sistemi

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

Haberleşme üzerinden veri okuyabileceğimiz arabirim, protokol ve adreslere sahipseniz veriyi okur ve kendi alarm koşulunuzu PLC içerisinde oluşturabilirsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
rekart
İletişim:

Mesaj gönderen rekart »

Bir PLC nin RS232 portuna kaç cihaz bağlayabilirim peki Rs485 gibi çoğul olma imkanı varmıdır ?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

RS232 yanlızca birebir haberleşme içindir. İkinci bir slave cihazı bu arabirime ekleyemezsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.
Kullanıcı avatarı
rekart
İletişim:

Mesaj gönderen rekart »

Merhaba
İlk mesajımdada belirttigim gibi plc ye 485 üzerinden 3 adet Isı kontrol cihazı bağlantısı yapmaya başladım fakat söyle bir sorun ile karşılastım.
Okuyacak oldugum 2 değerede D1296 içinden ulaşıyorum Aktarma yaptıgım register içindeki değer anlamsız bir rakam.
Örneğin : MODRW K2 H3 H0 D0 K6
MODRW K2 H4 H0 D10 K6 Sekllinde veriyi alabiliyorum ama D1296 içinden okuyabiliyorum Bunun ayrımını nasıl yapıcam ? Belirttiğimiz D lerin içerisinden nasıl okuyabilicem?
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

MODRW komutu ile birden fazla okuma komutu içeren programınız var ise her bir okuma fonksiyonu için aşağıdaki gibi ayrı ayrı MODRW komutu kullanabilirsiniz.

Komutun bu kullanım örneğinde M0 bit adresi aktif olduğunda M1122 bit adresi ile MODRW komutunda belirtilen adreslerden okuma sorgusu üretilir. Eğer slave cihazdan veri okunur ise M1127 bit adresi, okunamaz ise M1129 bit adresi aktif olur. (Time-Out süresi D1129 datası ile belirlenir ve bu data için tanımlanabilir aralık 200≦D1129 ≦ 3000 ms'dir)

Sizde progrmınızda bu komut aktif iken M1127 bit adresi'nin yükselen kenar tetiği ile D1296 datasındaki veriyi genel amaçlı bir D adresine taşıyıp daha sonrasında çalışılan komutu kapatıp bir sonraki komutun start şartını verebilirsiniz. Bu şekilde bu komut başarılı bir şekilde okuma yapmış ise okunan güncel değerin D10 datasında olduğunu varsayabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

“Sıcaklık ve Proses Kontrol Cihazları Forum” sayfasına dön