HMI MODBUS İLE Bıt OKUMA

Kullanıcı avatarı
mehmetkmk
İletişim:
Durum: Çevrimdışı

HMI MODBUS İLE Bıt OKUMA

Mesaj gönderen mehmetkmk »

Merhabalar dop 107ev hmi ile modbus üzerinden bi sensörden veri okuyorum ve yazıyorum fakat modbus adresi 30001 olan adresin ledlerin durumu 1. ve 12. bite kadar olan kısımları bana ayrı ayrı lazım çoklu durum göstergesi işime yaramıyor demek isyediğim şu ben ayrı ayrı bu bitleri nasıl okurum 30001 adresinin 1. bitini veya 5. bitini sadece okumak istiyorum teşekkürler iyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:
Durum: Çevrimiçi

Re: HMI MODBUS İLE Bıt OKUMA

Mesaj gönderen Uğur »

30001 adresini arkaplan makroda $0 a transfer edin. $0.0, $0.1 gibi ayrı ayrı değerlendiriyor olacaksınız.
Uğur Birdal - Technical Support Team Manager - DELTA Electronics Turkiye

Bildirimler İçin Whatsapp Kanalımıza Katılın
Whatsapp Kanal

https://www.linkedin.com/in/ugurbirdal
Kullanıcı avatarı
mehmetkmk
İletişim:

teşekkürler uğur bey bir sorum daha olucak 2 dop paneli ağ üzerinden ekranları nasıl haberleştiririm ekranlar birbirleirne yansıması lazım
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Ethernetten modbus TCP ile birbirinden veri okuyabilir aşağıdaki mesajı inceleyiniz.

Re: İki Adet DOP-100 arası karakter aktarımı

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mehmetkmk
İletişim:

ugur bey örnegi inceledim çok da güzel çalışıyor şablon olarak kullandım ihtiyacımı gördü fakat hmi ları sıfırlayıp yeniden kurmaya kalktıgımda haberleşme ethernet modbus 1. hmi 2. hmi ipler falan örnekle aynı yapmama rağmen sağlıklı bir haberleşme yapamadım sizce sorun nerde ayrıca örnekle beraner plcnet gibi bir dosya iniyor ekstra bir işlem mi yapmam gerek?
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Özel bir dosya yüklemenize gerek yoktur bu 2 hmi içerisine yüklenmesi gerekenden başka. Sorunu anlamak için örneği tekrar yükleyin ve çalışır hale getirin öncelikle.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mehmetkmk
İletişim:

ugur bey örnegi yükledim gayet güzel çalışıyor hatta hmı2 yi kendim kurdım hmı1 i örnek den kullandım gene sorun yok fakat hmi 1 i kendim kurunca okuma hatası veriyor tcp read 22 diye haberleşme ayarlarından başka ayar yapmaya gerek varmı
Kullanıcı avatarı
Uğur
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Uğur »

Ne ayarladığınızı bilmediğim için ilave ayar için öneride bulunamıyorum. Elinizde örnek program var ondan faydalanmanız için yönlendirdim. İşlemi aşama aşama yapın ki hatanızı daha net anlarsınız.

Whatsapp Kanal

Kullanıcı avatarı
mehmetkmk
İletişim:

ugur bey merhaba bir sorum daha olucak sistemimi oluşturdum 2 hmi 64 adet modbus cihazdan data alıyor ve yazıyorum şuan sisteme 40 tanesini eklemedim diğer 24 cihaza rahatlıkla hükmedebiliyorum yazılıma olmayan 40 cihazı eklediğimde adreslerini sistem afallamaya başladı hmi sürekli hata veriyor doğal olarak ve bağlı cihazları hatalı yönlendirme yapıyor bu normal mi ? hmi arkaplan makrolarındada geçikmeler yükseldi 40 cihazım adresini girince önceden 5 10 snyelik gecikme 5 10 dk lara çıktı
Kullanıcı avatarı
Turhan
İletişim:

Mesaj gönderen Turhan »

Merhaba,

HMI'a makro yada sayfalarda bir okuma adresi tanımlar ancak fiziksel olarak bu aygıtları bağlamazsanız. HMI her bir cihaz için ayrı ayrı time-out süresi kadar diğer adresleride geç refresh edecektir.

Bu sorunu yaşamamak için HMI üzerinde adreslediğiniz ancak fiziksel olarak haberleşmeye dahil olmayan istasyonları STATIONOFF makro komutu ile kapatabilirsiniz.

.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.
DELTA Electronics Turkey

Forum mesajlarınız, kullandığınız ürünlere ait tam model kodları ve detaylı teknik açıklamalar içermelidir.

“HMI Forum” sayfasına dön